ПОЧЕТНА / ХРОНИКА (СТРАНА 5)

ХРОНИКА

Загина параглајдерист од Словачка, втор несреќен случај за два дена

Четириесетгодишниот параглајдерист од Словачка Т.С. вчера попладне околу 16 часот го загубил животот во атарот на прилепското село Мажучиште. Тој летал со параглајдер од Мечкин Камен, Крушево, а во Мажучиште паднал и починал, соопшти полицијата во дневниот Билтен. Екипа на итна медицинска помош констатирала смрт. Увид на местото извршил јавен обвинител …

ПОВЕЌЕ

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајка на патот Прилеп-Крушево

Едно лице загина,  а тројца се потешко повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа околу 19 часот на патот Прилеп- Крушево, на излезот од Прилеп кај месноста „Бегова Ливада“  кај селото Големо Коњари. – Од се уште непознати причини возило марка „Фолксфаген венто“ со прилепски регистерски таблички излетало од …

ПОВЕЌЕ

Жена загина во сообраќајка со трактор кај Лопатица

Триесет и шестгодишна жена почина денеска изутрина во сообраќајка меѓу автомобил и трактор на патот Битола – Кичево, на 200 метри од излезот од село Лопатица кон Демир Хисар. Како што соопшти денеска МВР, сообраќајката се случила во 4 часот и 5 минути меѓу патничко возило марка „БМВ“ управувано од …

ПОВЕЌЕ

Тешка кражба во битолскиот театар

Шеесет и две годишниот битолчанец Л.А. вчера утрината пријавил дека во периодот од 21.45 часот на 25-ти до 09.45 часот следниот ден извршена била тешка кражба во просторија, т.н. „Реквизита“, сопственост на Национална Установа-Народен Театар-Битола, лоцирана во Спомен домот на културата-Битола на ул.„Широк сокак“. -Сторителот без оштетување ја отклучил вратата …

ПОВЕЌЕ

Злоупотребени лични податоци на битолчанец иселен во Америка

СВР Битола поднесе кривична пријава против К.Р. (21) од Скопје, управител на ТДПТУ „Примакс“ ДОО Скопје и против тоа правно лице поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“. Пријавените, врз основа на приемница за откуп на живо јагне на Примакс ДОО, издадена на име …

ПОВЕЌЕ

Кривична пријава против две лица фатени со 117 килограми марихуана

Секторот за внатрешни работи денеска поднесе кривична пријава против С.Д. (65) од Битола и против уште едно непознати лице за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супсанции и прекурзори“. На лицето С.Д. од страна на судија на претходна постапка му е определена и …

ПОВЕЌЕ

Прилепчанец поставил бомба на возилото на мајката на поранешната негова девојка

ПС Прилеп поднесе кривична пријава против И.А. (39) од с.Ново Лагово, прилепско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,предизвикување општа опасност“. На 17/18.02.2016 година во Прилеп, пријавениот поставил импровизирана експлозивна направа на патничко возило „Даеву Нубира“ сопственост на Ж.Т. (53) –мајка на Б.М, со која претходно бил …

ПОВЕЌЕ

Соселани му помогнале со тракторот да им избега на полицајците

Крушевската полиција поднесе кривична пријава против Е.Ј. (48) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело кражба, И.С. (31) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка кражба и против М.Е. (38), Е.И. (22), А.С. (26), А.С. (51), Н.Ј. (41), М.З. (52), Љ.С. (29), Џ.У. (30), И.И. …

ПОВЕЌЕ

Пронајдени две гранати во Битола

Вчера во 10.45 часот В.Ѓ. (50) од Битола, вработен како раководител во ЈП Комуналец-Депонија Мегленци, во СВР Битола пријавил дека истиот ден во кругот на депонијата пронашол две гранати со калибар 85 мм и 122 мм, кои потекнуваат од Првата Светска војна. Гранатите биле безбедно подигнати од пиротехничар од Дирекцијата …

ПОВЕЌЕ

Фрлете го ова цвеќе од куќата: Може да ве убие или ослепи за неколку минути

Дифенбахија е омиле собно цвеќе, кое е навистина застапено во многу куќи, станови, канцеларии и покрај тоа што е опасно.Ако се лижне само еден лист, може да настапат јаки болки, а за недела дена, невнимателната личност може да занеми. Ако сокот од оваа билка заврши во око, ќе следи слепило. …

ПОВЕЌЕ