ПОЧЕТНА / ХРОНИКА (СТРАНА 4)

ХРОНИКА

Сообраќајка на патот Гостивар-Кичево, едно лице починато

Едно лице почина во сообраќајна несреќа што се случи утрово на магистралниот пат Гостивар – Кичево. Сообраќајката се случила во близина на Длапкин Дол околу седум часот кога возило со струшки регистарски таблички се превртело и излетало од патот при што на лице место починала жена 54-годишна од село Октиси, …

ПОВЕЌЕ

Кривична пријава за кичевецот кој застрела три лица

Полицијата во Кичево поднесе кривична пријава против едно лице поради вооружениот инцидент кој вчера се случи во центарот на градот, а во кој со огнено оружје беше пукано врз три други лица. Кривична пријава е поднесена против А.А. (58) од с. Горно Строгомиште, кичевско, поради постоење основи на сомнение за …

ПОВЕЌЕ

Двајца прилепчани повредени во сообраќајна несреќа

Млад прилепчанец изгубил контрола на возилото што го управувал и излетал од патот, при што тој минал со полесни повреди, а потешко е повреден сопатникот. Како што информираат од МВР, М.М. (19) управувајќи автомобил марка „мазда 626“ изгубил контрола над возилото, најверојатно поради неприлагодена брзина, и излетал од патот. Во …

ПОВЕЌЕ

Двајца браќа од Битола ограбиле старец

Секторот за внатрешни работи во Битола  поднесе кривична пријава против 30- годишниот А.Н.  и 23- годишниот А.С, и двајцата од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “разбојништво“. Пријавените на 27.07.2017 година околу 21 часот и 30 минути во паркот кај Саат кулата во Битола, го удриле …

ПОВЕЌЕ

Тешко повредено 13-годишно момче од Битола – шведски кампер удрил во мотоцикл

Тешка несреќа се случила во текот на вчерашниот ден во 14 часот и 30 минути во Битола, на локалниот пат за селото Бистрица, кога „Кампер Фиат Арка Скаут“ со шведски регистарски ознаки, управуван од 60-годишниот К.С. од Битола со живеалиште во Малме-Шведска, удрил во мотоцикл „Јиајуе“ со битолски регистарски ознаки, …

ПОВЕЌЕ

Возач на мопед тешко повреден откако излетал од патот село Егри-Битола

Во 13 часот и 40 минути во селото Егри-Битола, се случила сообраќајна незгода во која 22-годишниот С.С. од селото управувајќи мопед ,,Томос“ со битолски регистарки ознаки, изгубил контрола над истиот, при што излетал надвор од патот. Во незгодата возачот се здобил со тешки телесни повреди и тоа фрактура на 6 …

ПОВЕЌЕ

МВР со најнови детали за тешката сообраќајка на патот Велес-Скопје

Полицијата денес соопшти детали за сообраќајната несреќа која вчера во 16 часот се случи на автопатот Велес-Скопје, на мостот кај с.Дурутовец, а во која Е.З. (31) од Ресен управувајќи „Рено-Флуенсе“ изгубил контрола над истото, излетал надвор од коловозот и возилото се превртело на кровот. -По незгодата, возачот и тројцата сопатници …

ПОВЕЌЕ

Во пожар зафатени две викендички и лозови насади

На 27 август околу 14.30 часот кај месноста„Заград” во близина на Прилеп, од засега непознати причини настанал пожар, и ја зафатил викендицата сопственост на Б.Ј. (64) од Прилеп. Во пожарот бил оштетен надворешниот дел од викендицата, дел од покривната конструкција, дрва за огрев, трактор, запрежна приколка и моторцикл „Томос“. Од …

ПОВЕЌЕ

Мотоциклист тешко повреден во близина на Прилеп

Во текот на вчерашниот ден во 14 часот и 45 минути во Прилеп на локалниот пат село Костинци-село Зрзе, кај местото викано Бојаник, 23-годишниот М.П.  од Тетово, управувајќи моторцикл „Хонда“ со тетовски регистерски таблици, изгубил контрола над истиот и излетал од патот. Во незгодата истиот се здобил со тешки телесни …

ПОВЕЌЕ

Битолчанец се обидел да прегази полицајци

Битолската полиција поднесе кривична пријава против И.Ј.(36) од Битола, за сторено кривично дело напад на службено лице при вршење работи на безбедноста. Како што информираа од полицијата на 18 август околу 23.30 часот при обид да се изврши преглед на возило и лице, пријавениот со своето возило со голема брзина …

ПОВЕЌЕ