ПОЧЕТНА / ХРОНИКА (СТРАНА 3)

ХРОНИКА

Тешка кражба во куќа во Битола

Непознат сторител синоќа од куќа во Битола украл разновиден накит и пари, стекнувајќи се со противправна имотна корист од 500.000 денари. Како што соопшти МВР, синоќа во периодот од 11.30 до 00.15 часот во Битола на улица „Питу Гули“  во станот на В.Ј. (1960),  непознат сторител извршил кражба, при што …

ПОВЕЌЕ

Полицаец физички нападнат во СВР-Битола

Во текот на денот, полицаецот заедно со уште двајца негови колеги постапувале по поплака и го барале С.Ѓ., а откако не го нашле на наведената адреса, полицаецот му се јавил телефонски и службено стапил во контакт со лице кое се претставило дека е С.Ѓ. Полицискиот службеник му рекол дека против …

ПОВЕЌЕ

Сообраќајка во Битола на улицата “Македонска Фаланга”

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа која на 6-ти овој месец се случила во Битола на улицата „Македонска Фаланга“. Како што информираат од полицијата, сообраќајна незгода се случила помеѓу патничко возило „Цитроен Берлинго“ со битолски регистарски ознаки, управувано  од О. С. (42) и  моторцикл „Јамаха МТ 01“ со битолски …

ПОВЕЌЕ

Дробилка му отсекла нозе на земјоделец од Вранештица

Несреќен случај во кој жител на селото Грешница е тешко повреден бил пријавен вчера попладнето на полициска станица. Според информациите од полицијата, додека К.А. во селото Вранештица изведувал земјоделски работи на нива со дробилка, му биле отсечени двете нозе од кои едната цела, а другата до половина. Лицето било пренесено …

ПОВЕЌЕ

Четиринаесетгодишно девојче избегало со вонбрачен партнер

Синоќа во 19.30 часот во полициската станица во Прилеп, А.Ј. пријавил дека неговата 14-годишна ќерка околу 16 часот избегала од дома и отишла вонбрачно да живее со лице од Прилеп. Полициски службеници отишле да ја проверат посочената адреса, но девојчето не било пронајдено. Се преземаат мерки за да се пронајде …

ПОВЕЌЕ

Четиригодишно дете прегазено во Кичево

Четиригодишно дете било прегазено со камион вчера во Кичево, соопшти МВР во дневниот билтен. Сообраќајната несреќа се случила околи 9.30 часот на улицата „Драге Карабуничанец“, кога Д.А. (22), возејќи товарно возило „Фолксваген Крафтер“ со кичевски регистарски таблички урдил во детето. Тоа било пренесено во Медицинскиот центар во Кичево со тешки …

ПОВЕЌЕ

Полицијата трага по исчезната битолчанка

Во СВР Битола вчера околу пет часот попладне, лицето Р.Р. (41) пријавило дека на 27 септември годинава во периодот меѓу 14:00 и 15:00 часот, неговата сопруга М.Р. (32) се оддалечила во непознат правец. Од полицијата информираат дека во моментов преземаат мерки за пронаоѓање на жената.

ПОВЕЌЕ

Известување за гаѓање на СВР Битола

Од СВР Битола известуваат дека на 02.10.2017 година (понеделник) во временскиот интервал од 07.00 -16.00 часот на место викано” Билбил камен “- Битола, и во атар на с.Ергела- Новаци, ќе се реализира боево гаѓање со огнено оружје од страна на припадниците на  активниот состав на СВР Битола.  Притоа, се апелира до …

ПОВЕЌЕ

Автомобил излетал од патот кај Плетвар

Кај месноста „Плетвар“ се истумба автомобил, како последица на влажен коловоз. Засега, нема информации за повредени лица, а пак на самото место е присутна полиција. Со повеќе информации, МВР ќе излезе во текот на денот.

ПОВЕЌЕ

Повредениот во вооружениот инцидент во Кичево во критична состојба

Повредениот во вооружениот инцидент во Кичево, носителот на независната листа на советници во овој град, Алит Абази, е опериран. Има сериозни повреди и се држи во вештачка кома. Во завчерашниот напад, со повреди се здобија и шефот на неговиот изборен штаб и случаен минувач. Од Основното јавно обвинителство велат дека …

ПОВЕЌЕ