ПОЧЕТНА / ХРОНИКА

ХРОНИКА

Пожар во механичарска работилница во Прилеп, едно лице го загуби животот

Шеесет и пет годишниот Ѓ.А. од Прилеп го загуби животот откако вчера околу 13:50 часот избувнал пожар во автомобил во механичарска работилница во Прилеп. Од полицијата информираат дека додека Ѓ.А. поправал автомобил „Сеат Толедо“ од непознати причини избувнал пожар во возилото, по што мажот се обидел да го изгаси, но …

ПОВЕЌЕ

Крадци однеле пари и бела техника од куќа во битолско

Непознат сторител вчера во периодот од 10:00 до 18:20 часот извршил грабеж во куќа во битолското село Ивањевци од каде одзел пари, пиштол и бела техника. Како што информира МВР, грабежот бил направен во куќата на Т.Л. (63), а непознатиот сторител влегол внатре преку балконската врата која била отворена и …

ПОВЕЌЕ

Акциска контрола на подрачјата на СВР Битола, Тетово и Велес

Врз основа на претходно добиени оперативни сознанија дека во голем број угостителски објекти не се почитуваат законските прописи во поглед на функционирањето на правните субјекти, незаконски престој на лица во Република Македонија, користење наркотици и слично, Министерството за внатрешни работи во соработка со Управата за јавни приходи и Државен пазарен …

ПОВЕЌЕ

Триесетина ученици повредени во сообраќајка на патот Демир Хисар – Кичево

Триесетина ученици од основното училиште „Гоце Делчев“ од Демир Хисар се повредени во сообраќајна несреќа што се случи изутрината околу 07:30 часот на патот Демир Хисар – Кичево. Покрај учениците кои се здобиле со телесни повреди, како што информираа од МВР, тешко е повреден и возачот на автобусот З.С. (49) …

ПОВЕЌЕ

Турски државјанин пуштил фалсификувани пари во оптек во Битола

На 07.11.2017 година од страна на полициски службеници од СВР-Битола бил лишен од слобода А.А.(25) од Р.Турција, а со престој во Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело„фалсификување пари“ по чл.268 од КЗ на Р.Македонија, информира Министерството за внатрешни работи. Имено, истиот заедно со уште едно засега …

ПОВЕЌЕ

Украден лап топ и 373.000 денари од куќа во Прилеп

Непознат сторител синоќа во куќата на Р.М. (65) на ул.„Тале Христов“ во Прилеп извршил тешка кражба со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 400.000 денари. Кражбата ја извршил во период од 18:45 до 00:30 часот. МВР информира дека сторителот го скршил цилиндарот од бравата од влезната дрвена …

ПОВЕЌЕ

Мотоциклист загина на патот Ресен-Битола

Од МВР соопштуваат дека на магистралниот пат Ресен-Битола вчера околу 14 часот на место викано Дервен се случила сообраќајна незгода во која А.Б. (36) од Битола управувајќи моторцикл сузуки со битолски регистерски таблички излетал од патот. Тој во незгодата се здобил со тешки телесни повреди по што со возило на …

ПОВЕЌЕ

Со нож во рака барал седативи од аптекарот

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга, поднесе кривична пријава против Д.Б.(52) од с.Ново Лагово, Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “разбојништво“ и “напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. Пријавениот на 18. овој месец во Прилеп во аптека со закана со нож, побарал од …

ПОВЕЌЕ

Прилепчанка повредена од заскитани куршуми на ловџии од Франција

Дваесет и осумгодишната В.П. од Прилеп во текот на вчерашниот ден се здобила со повреда во вратот нанесена од огнено ловечко оружје, додека извршувала земјоделски работи во нива на излезот од селото Кривогаштани. Како што информираат од МВР, таа во контактибилна состојба, со возило на Итна медицинска помош, била пренесена …

ПОВЕЌЕ

Едно лице загина во сообраќајка на патот Градско-Прилеп

Прилепчанец загина во тешка сообраќајна несреќа што се случила во средата околу пладне на регионалниот пат Градско-Прилеп. Како што информираат од МВР, на регионалниот пат Градско-Прилеп се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „Пежо 307“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ј.К.(30) од Скопје и возило „Опел Аскона“ со прилепски регистарски …

ПОВЕЌЕ