ПОЧЕТНА / СПОРТ / ФУДБАЛ (СТРАНА 5)

ФУДБАЛ

Николов отпадна поради повреда, Адис Јаховиќ му се приклучува на А тимот

Македонската А репрезентација во Скопје ги започна подготовките за квалификациските натпревари против Италија и Лихтенштајн за СП 2018 во Русија. Поради повреда фудбалерот на Вардар, Бобан Николов нема да биде во комбинација за настап на последните два квалификациски дуели. Селекторот на нашата најдобра репрезентација, Игор Ангеловски прати дополнителен повик за …

ПОВЕЌЕ

ЛШ: ПСЖ со убедлива победа против Баерн

Пари Сен Жермен со убедливи 3:0 го победи Баерн синоќа на „Паркот на Принцовите“ во Париз на дуелот од второто коло во фудбалската Лига на шампиони. Головите за францускиот тим ги постигнаа Дани Алвеш, Единсон Кавани и Нејмар. Убедлив настап имаа и екипите на Базел, Манчестер Јунајтед и Селтик, Јувентус …

ПОВЕЌЕ

У21: Ќе се обидеме максимално да одговориме и на новиот предизвик

Благоја Милевски, селекторот на репрезентацијата на Македонијадо 21 година по објавувањето на списокот со повикани фудбалери за квалификациските натпревари против Србија (6. октомври, тренинг центар „Петар Милошевски) и Гибралтар (10. октомври, Фару) за пласман на ЕП 2019 во Италија, изјави дека не очекува дуел со еден од главните фаворити за прво …

ПОВЕЌЕ

Клоп: Создадовме многу шанси, а постигнавме само еден гол

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп беше разочаран по ремито со Спартак Москва (1:1) синоќа во второто коло од Лигата на шампионите. – Да се создадат толку шанси,а да се постигне само еден гол, не знам што да кажам. Создававме, создававме и создававме. Но среќата не напушти. Немам замерки до моите …

ПОВЕЌЕ

ЛШ: Роналдо со два гола му донесе победа на Реал во Дортмунд

Реал за прв пат забележа победа на гости кај Борусија Дортмунд, клучен играч беше Роналдо кој два пати погоди а „кралевите“ славеа со 3-1, еден гол постигна Герет Бејл додека за „милионерите “ голот го постигна Абумејанг. Французинот Висам Бен Једер е првиот играч кој постигнал три гола за Севиља …

ПОВЕЌЕ

Александар Ставрев ќе суди на мечот Коњаспор – Виторија Гимараеш

Македонскиот фудбалски судија, Александар Ставрев ќе суди на мечот Коњаспор – Виторија Гимараеш кој е во рамките на второто коло во групната фаза од Лигата на Европа. Негови помошници ќе бидат Марјан Кироски, Дејан Костадинов и Гоце Петрески, додека позади головите ќе бидат Димитар Мечкаровски и Дејан Јакимоски. За Ставрев …

ПОВЕЌЕ

ЛШ: Второ коло во Е-Х половината, Дортмунд го пречекува Реал

Вечерва во Лигата на шампионите се играат средбите од Е-Х половината, второ коло во кое дербито се игра во Дортмунд, екипата на Борусија го пречекува Реал Мадрид . Ова е натпревар од „Х“ групата во која уште се среќаваат, АПОЕЛ и Тотенхем. Дортмунд во првото кол озагуби од Тотенхем  и …

ПОВЕЌЕ

Селекторот Игор Ангеловски ги одреди фудбалерите за натпреварите против Италија и Лихтенштајн

Селекторот на најдобрата репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски одбра 23 фудбалери за двата последни натпревари против Италија (6. октомври во Торино) и Лихтенштајн (9. октомври во Струмица) од квалификациите за СП 2018 година во Русија. Повратник во националниот тим е Аријан Адеми, а исто така, тука е и Ферхан Хасани …

ПОВЕЌЕ

Пелистер со +2 на реваншот во Велес

Бранителот на титулата од Купот на Македонија, битолски Пелистер на првиот натпревар од осминафиналето го совлада велешки Борец на домашен терен со резултат 4:2. Велешани во Битола покажаа дека годинава се екипа за респект и дека ќе бидат едни од главните конкуренти за влез во ПМФЛ. По бавниот почеток, Пелистер …

ПОВЕЌЕ

Хоџсон назначен за нов менаџер на Кристал Палас

Поранешниот селектор на Англија, Рој Хоџсон и официјално е поставен за нов менаџер на Кристал Палас. Тој доаѓа на местото на Франк де Бур кој на клупата на Кристал Палас остана само 77 дена и беше отпуштен поради слаби резултати. Хоџсон потпиша договор на две години. Негов последен ангажман беше …

ПОВЕЌЕ