ПОЧЕТНА / СПОРТ / ФУДБАЛ (СТРАНА 4)

ФУДБАЛ

Ристовски во Атина ќе дебитира за Спортинг Лисабон во ЛШ

Според најавите од Португалија, македонскиот фудбалски репрезентативец Стефан Ристовски утре на мечот со Олимпијакос од Лигата на шампионите треба да го има дебито во дресот на Спортинг Лисабон. Македонскиот репрезентативец се уште чека на својот прв меч за Спортинг Лисабон,а шанса конечно треба да добие утре на натпреварот против Олимпијакос. …

ПОВЕЌЕ

Кристал Палас го отпушти Де Бур

Франк де Бур е првата тренерска жртва во новата сезона во англиската Премиер лига. Холанѓанцот повеќе не е менаџер на Кристал Палас. Франк де Бур доби отказ на функцијата во Kристал Палас по само четири одиграни натпревари во Премиер лигата. Кристал Палас сè уште е без освоен бод и се …

ПОВЕЌЕ

Скопје му „украде“ два бода на Пелистер

Екипата на Пелистер пропушти голема прилика да се искачи на врвот на табелата на ПМФЛ, откако во Битола одигра само 0-0 против Скопје, чија единствена цел во Битола се чини дека беше освојување на еден бод. Пелистерци имаа двоцифрен број на прилики за постигнување на погодок, но чудо ги спаси …

ПОВЕЌЕ

Бензема поради повреда ќе отсуствува 4 до 6 недели

Шпанскиот шампион, Реал Мадрид го направи и вториот кикс во новата сезона во Примера, откако одигра без победник на „Сантијаго Бернабеу“ против Леванте (1-1) на Енис Барди. Покрај лошите резултати, Зинедин Зидан ќе има мака и со изборот на фудбалери за следното коло против Реал Сосиедад. На мечот против Леванте, …

ПОВЕЌЕ

ФИФА одлучи да се преигра натпревар од пред десет месеци

Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) донесе одлука да се повтори квалификацискиот дуел за СП 2018 меѓу Јужна Африка и Сенегал. Овој натпревар беше одигран во ноември минатата година и заврши со победа на Јужна Африка со 2:1. Меѓутоа, гостите вложија жалба до ФИФА поради катастрофално судење и бараа средбата да се …

ПОВЕЌЕ

Македонија ќе биде дел од Лигата на Нации

УЕФА и официјално го презентира на јавноста новиот проект, Лигата на нации, кој ќе почне со својата натпреварувачка фаза од септември 2018 година. Наместо пријателски натпревари, европските репрезентации ќе ја играат Лигата на нации, преку која ќе имаат можност да се борат и за место на следното Европско првенство, што …

ПОВЕЌЕ

Куп на РМ: Пелистер се среќава со Борец во осминафиналето

Денеска со ждрепка беа одредени двојките за осминафиналето во фудбалскит Куп на Македонија, актуелниот освојувач Пелистер се среќава со Борец, екипата на Вардар за противник го доби Шкупи , тетовска Шкеднија се среќава со Работнички. Според календарот дуелите се играат на 13 септември и 18 октомври, екипата на Вардар поради …

ПОВЕЌЕ

Македонија верува во успех против Израел

Македонската А репрезентација в сабота од 20.45 часот во Хаифа ќе се обиде првпат да го победи Израел и да го оствариме вториот триумф во кфалификациите за СП во Русија 2018 година погостинска победа во Лихтенштајн. Нашите репрезентативци Столе Димитриовски и најмладиот во тимот Елиф Елмас веруваат во успех. –Имаме одлична …

ПОВЕЌЕ

ЛЕ: Вардар против Зенит, Реал Сосиедад и Розенборг

Македонскиот фудбалски првак Вардар на извлекувањето на групите од Лига Европа ги доби ривалите. Вардар беше извлечен како последен и тоа е во псоледната група Л. Противници на Вардар се екипите на Зенит од Русија, Реал Сосиедад од Шпанија и Розенборг од Норвешка. Сите три екипи имаат учество во Лигата …

ПОВЕЌЕ

Одредени групите за новата сезона во Европа лигата

Денеска со ждрепка одредени групите за новата сезона во Европа лигата, атрактивни се групите „Д“ потоа „Е“ и „Х“. Вардар ќе игра во конкуренцијата „Л“ со екипите на Зенит, Реал Сосиедад и  Розенборг. Група А: Виљареал, Макаби Тел-Авив, Астана, Славија Прага Група Б: Динамо Киев, Јанг Бојс, Партизан, Скендербег, Група Ц: …

ПОВЕЌЕ