ПОЧЕТНА / СПОРТ / ФУДБАЛ (СТРАНА 20)

ФУДБАЛ

Трајковски му донесе победа на Палермо

Трајковски и Нестровски му донесоа победа на Палермо која е втора сезонава во калчото за екипата од Сицилија. Нестровски му асистираше на Трајковски кој го постигна победничкиот гол за Палермо на гости кај Џенова од 4-3, победничкиот гол постигнат во 90 минута. Момент за историја, тројца играчи од Македонија во …

ПОВЕЌЕ

Тевез го одигра последниот меч за Бока Јуниорс

Легендарната „Бомбоњера” ноќеска го испрати својот миленик Карлос Тевез кој год одигра последниот меч за аргентинскиот гигант Бока Јуниорс. Следната дестинација за популарниот „Карлито“ е Кина каде ќе заработува неверојатни 40 милиони долари по сезона. Против Колон го одигра последниот натпревар за својот омилен клуб Бока, а се прости триумфално …

ПОВЕЌЕ

Бонучи во Јувентус до 2021 година

Дефанзивецот на Јувентус Леонардо Бонучи го продолжи својот договор со „старата дама“ до 2021 година. Централен дефанзивец беше силно поврзуван со трансфер во Манчестер Сити пред почетокот на сеозоната, но италијанскиот шампион ги отфрли понудите од „граѓаните“. Ова за 29-годишниоф фудбалер, е обновување на претходно потпишаниот договор, откако во јули …

ПОВЕЌЕ

Роналдо со хет трик го однесе Реал Мадрид до светската титула

Европскиот фудбалски шампион Реал Мадрид стигна до светската клупска титула откако во финалето на Светскиот куп во Јокохама славеше против шампионот на Јапонија, Кашима дури по продолженијата со 4-2 ,откако во регуларните 90 минути мечот заврши 2-2. Кристијано Роналдо со три погодоци ги однесе „кралевите“ до светската круна, и покрај …

ПОВЕЌЕ

ФФМ ги прогласи најдобрите

Младинските репрезентативци и селекторот Благоја Милевски ги собраа аплаузите на вчерашниот избор на најдобрите во мак – фудбалот во традиционалната манифестација на ФФМ за 2016 година. Милевски беше избран за најдобар тренер а репрезентацијата доби специјална награда и тоа од Илчо Ѓорѓиоски, претседателот на Федерацијата кој посочи дека во Полска …

ПОВЕЌЕ

Чеферин: Нема формирање на Балканска лига

Претседателот на УЕФА, Чеферин изјави дека нема да биде формирана Балканската лига. УЕФА засега нема конкретни планови за формирање на лига со тимови кои ке доаќаат од земји од поранешна Југославија. „Нема вистини во тие зборувања дека ќе дојде до формирање на Балканската лига. Во некои текстови е наведено дека …

ПОВЕЌЕ

ФФМ ќе ги прогласи најдобрите за 2016 година

Фудбалската федерација на Македонија вечер на свечена церемонија ќе ги прогласи најдобрите за 2016 година. Репрезентативците Илија Несторовски и Бесарт Ибраими ќе ги добијат признанијата за најдобри фудбалери, додека тренерската награда ќе му припадне на Благоја Милевски, селектор на младата репрезентација на Македонија која обезбеди пласман на ЕП во Полска. …

ПОВЕЌЕ

Трајковски се враќа во тимот на Палермо по повредата

Александар Трајковски е подготвен за враќање на теренот, информациите велат дека можно е да се најде во стартниот тим уште за мечот против Џенова во недела. Палермо игра во очајна форма и покрај головите на Илија Несторовски, но позитивна вест за тимот од Сицилија е враќањето на Александар Трајковски. Трајковски …

ПОВЕЌЕ

Евертон го победи Арсенал со 2-1, заврши серијата на „топџиите“ од 14 натпревари без пораз

Фудбалерите на Арсенал синоќа загубија на гостувањето во Ливерпул од екипата на Евертон со 2:1 и со тоа е прекината нивната серија од 14 натпревари без пораз во шампионатот. „Топџиите“ последен пат во Англиското првенство беа поразени во 1.коло од Ливерпул. Арсенал имаше водство со голот на Алексис Санчез во …

ПОВЕЌЕ

800.000 ЕВРА ЗА СЕКОЈ КЛУБ ОД „БАЛКАНСКАТА ЛИГА“

Според „Вечерни Новости“ секоја од екипите кои ќе учествуваат во „Балканска лига“ во фудбал би требало од старт на своето контo да добиe по 800.000 евра. Лигата, која веќе добила и поддршка и од УЕФА би требало да стартува во 2018 година. Од нашата земја сигурен учесник би требалo да …

ПОВЕЌЕ