ПОЧЕТНА / СПОРТ / ФУДБАЛ (СТРАНА 2)

ФУДБАЛ

ПМФЛ: Пелистер конечно стигна до триумф

Битолските љубители на фудбалот конечно по долго време се израдуваа на триумф на своите миленици, откако Пелистер во рамки на 14. коло ја совлада Ренова на домашен терен со резултат 2:1. Домаќините подобро го започнаа натпреварот, а прват прилика ја имаа уште во седмата минута, кога од шеснаесет метри биеше …

ПОВЕЌЕ

Ангеловски ги одреди фудбалерите за дуелот со Норвешка

Селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски повика 21 фудбалер за пријателскиот натпревар со Норвешка закажан за 11 ноември на Национална арена „Филип Втори“ во Скопје. „Нема промени во составот во однос на претходните натпревари од квалификациите за Светското првенство. Сметам дека тоа што функционираше одлично и што ни донесе резултат …

ПОВЕЌЕ

Уапсени 52 лица по тепачка меѓу украински и холандски навивачи

Вкупно 52 лица се приведени по тепачка во бар во Харков меѓу украински и холандски навивачи. Инцидентот се случи синоќа кога поголема група на фанови на Харков упаднале во кафуле каде се забавувале навивачи на Феенорд, како и други посетители. Напаѓачите го демолирале кафулето и физички се пресметале со поддржувачите …

ПОВЕЌЕ

Продолжува фудбалската Лига на шампиони – шест тима пред пласман во нокаут фазата

Вечерва продолжуваат натпреварите од четвртото коло во Лигата на шампионите, по кое Манчестер Јунајтед, Челси, Барселона, ПСЖ, Баерн Минхен, Јувентус и Базел би можеле да обезбедат пласман во нокаут фазата. Вечерва се среќаваат: Група А: Манчестер Јунајтед-Бенфика Базел-ЦСКА Москва Табела: Ман.Јунајтед 9, Базел 6, ЦСКА 3, Бенфика 0 Група Б: …

ПОВЕЌЕ

Лестер го барал Раниери да се врати

Италијанскиот фудбалски стручњак, Клаудио Раниери откри дека Лестер го барал повторно да ја преземе менаџерската функција. Раниери пред две години го предводеше Лестер до најголемиот успех во историјата на клубот, шампион на Англија. Меѓутоа, поради лоши резултати во следното првенство, во февруари му е врачен отказ и на негово место …

ПОВЕЌЕ

Спалети: Перишиќ трча како коњ под кој се тресе земјата

Лучијано Спалети изјави дека е пресреќен што во тимот на Интер го има хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ. Предводникот на Интер соопшти дека Хрватот останува после тренинзите и по повеќе од еден час дополнително да работи. – Иван е голем професионалец. Останува индивидуалност да работат еден час и 15 минути по …

ПОВЕЌЕ

Нов пораз на Пелистер, Захариевски поднесе оставка

Во моментите кога се чинеше дека Пелистер конечно ќе почне да фаќа ритам во новата сезона, повторно почнаа поразите. По поразот кај Работнички, во 12-тото коло Силекс си замина со трите бода од Битола и тоа со пресврт во второто полувреме. Мечот не можеше подобро да започне за пелистерци, откако …

ПОВЕЌЕ

Бартомеу ќе разговара со раководството на Примера во случај Каталонија да прогласи независност

Претседателот на Фудбалскиот клуб Барселона, Јосеп Мариа Бартомеу го соопшти својот став во случај Каталонија да прогласи независност. – Ситуацијата е тензична и таа многу влијае на екипата. Не можам сега да кажам што ќе се случува во иднина, но сигурно е е дека доколку дојде до независност на Каталонија, …

ПОВЕЌЕ

Николов отпадна поради повреда, Адис Јаховиќ му се приклучува на А тимот

Македонската А репрезентација во Скопје ги започна подготовките за квалификациските натпревари против Италија и Лихтенштајн за СП 2018 во Русија. Поради повреда фудбалерот на Вардар, Бобан Николов нема да биде во комбинација за настап на последните два квалификациски дуели. Селекторот на нашата најдобра репрезентација, Игор Ангеловски прати дополнителен повик за …

ПОВЕЌЕ

ЛШ: ПСЖ со убедлива победа против Баерн

Пари Сен Жермен со убедливи 3:0 го победи Баерн синоќа на „Паркот на Принцовите“ во Париз на дуелот од второто коло во фудбалската Лига на шампиони. Головите за францускиот тим ги постигнаа Дани Алвеш, Единсон Кавани и Нејмар. Убедлив настап имаа и екипите на Базел, Манчестер Јунајтед и Селтик, Јувентус …

ПОВЕЌЕ