ПОЧЕТНА / СПОРТ / ФУДБАЛ (СТРАНА 10)

ФУДБАЛ

Шведска и Англија го отворија Европското првенство без голови

Џордан Пикфорд одбрани пенал во финишот на натпреварот, со што му донесе бод на „Гордиот албион“ на отворањето на Европското првенство против селекцијата на Шведска, која е актуелен шампион. Резултатот на натпреварот кој се одигра во Киелце на крај беше оној почетниот и најнепопуларниот, 0-0. Откако во првото полувреме не …

ПОВЕЌЕ

Како странските медиуми гледаат на утрешниот натпревар против Шпанија?

Македонската фудбалска репрезентација утре ќе го има својот премиерен настап на Европското првенство кое годинава се одржува во Полска и тоа против селекцијата на Шпанија. Според странските медиуми, Македонија иако не е една од најсилните селекции на ова првенство, во квалификациите за истото покажа дека има можност да направи изненадување, …

ПОВЕЌЕ

Благоја Милевски: Без разлика на исходот од ЕУРО 2017, овие фудбалери се иднина на македонскиот фудбал

Пред отворањето на Европското првенство против Шпанија во Гдиња, селекторот на репрезентацијата на Македонија до 21 година Благоја Милевски истакнува дека неговите фудбалери имаат што да покажат на собирот на дванаесетте најдобри селекции во Европа. Останува уште еден тренинг до првиот настап на македонската репрезентација до 21 година на Европското …

ПОВЕЌЕ

Стартува ЕП во фудбал за играчи до 21 година

Денеска започнува Европското првенство фудбал за играчи до 21 година во Полска. Македонија ќе има историско деби на овој еврошампионат, за прв пат наша фудбалска репрезентација ќе биде дел од еден завршен турнир. Нашиот национален тим се наоѓа во групата Б, заедно со селекциите на Шпанија, Србија и Португалија. Македонија …

ПОВЕЌЕ

Продолжуваат подготовките на македонските фудбалери за настапот на ЕП во Полска

Македонската репрезентација до 21 година во одлична атмосфера ги продолжува подготовките за првиот натпревар против Шпанија на Европското првенство во Полска. – Атмосферата во репрезентацијата е секогаш одлична. Опуштени сме, но работиме со полна пареа. Благодарни сме за поддршката која ја добиваме од навивачите во Македонија, но на стара слава …

ПОВЕЌЕ

Квалификации за СП 2018: Кикс на Јапонците

Јапонската фудбалска репрезентација пропушти шанса бодовно да се одлепи од конкурентите во квалификациите за Светското првенство во Русија 2018 година. Јапонците кои се лидери во Б групата од Азиските квалификации на гостувањето во Техеран одиграа 1-1 против Ирак во дуелот од 8.коло. Со голот на Јуја Осако уште во 8.минута Јапонија …

ПОВЕЌЕ

Одредени двојки за првото коло од новата сезона во Премиер лигата, Арсенал го пречекува Лестер

Новата сезона во Англиското фудбалско првенство ќе почне на 12 август, а веќе се познати двојките за стартната рунда. Шампионот Челзи одбраната на титулата ќе ја започне на „Стемфорд Бриџ“ против Барнли, Манчестер Јунајтед и Арсенал исто така ќе играат на свој терен, додека од фаворитите за највисок пласман во …

ПОВЕЌЕ

Чеферин и Ѓорѓиоски ќе ги доделат медалите и трофејот на Супер Куп 2017

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија Илчо Ѓорѓиоски заедно со претседателот на УЕФА Александар Чеферин ќе бидат доделувачи на пехарот и медалите за финалето на Супер Куп натпреварот меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед кое ќе се одигра на 8 август на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Првиот човек на македонскиот …

ПОВЕЌЕ

Почна апликацијата за билети за Суперкупот во Скопје – цените од 15 до 50 евра

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) денеска преку својата интернет-страница објави дека е започната апликацијата за купување на билети за Суперкупот, што ќе се одржи во Скопје на арената „Филип Втори“ на осми август, а на кој ќе играат Реал Мадрид и Манчестер јунајтед. Цената на билетите изнесува од 15 до …

ПОВЕЌЕ

УЕФА ги објавува цените и начинот да дојдете до билети за Суперкупот во Скопје

Скопје за прв пат ова лето ќе биде домаќин на УЕФА Супер купот кој ќе се одржи на 8-ми август годинава. Победниците од Лигата на шампионите Реал Мадрид, односно на Лига Европа Манчестер јунајтед ќе се борат за трофејот на арената Филип Втори. Продажбата на билетите стартува денес, а интересот …

ПОВЕЌЕ