ПОЧЕТНА / СПОРТ / ФУДБАЛ

ФУДБАЛ

Кралевите против принцовите од Париз во 1/8 финалето на ЛШ

Реал Мадрид ќе се судри со Париз Сен Жермен во осминафиналето од Лигата на Шампионите. Ова е дефинитивно најинтересниот дуел кој го нуди нокаут фазата во најелитното европско клупско натпреварување, по направената ждрепка денеска во Нион. Старата дама ќе се сретне со Тотенхем на Маурицио Покетино, швајцарски Базел на патот …

ПОВЕЌЕ

Роналадињо во пензија во 2018 година

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо на прес-конференција соопшти дека официјално ќе се повлече од фудбалот во 2018 година. Бразилецот е две години без клуб, а последна станица му беше Флуминенсе, каде настапуваше само три месеци. Бразилскиот ас зад себе има блескава кариера, а најголемата слава ја стекна во шпанската Барселона. Покрај …

ПОВЕЌЕ

Македонските фудбалери до 17 години во група со Шпанија за следниот квалификациски циклус

Младата репрезентација на Македонија за фудбалери до 17 години ги доби своите противници за следниот квалификациски циклус за сезоната 2018/2019 година. Нашите надежи ќе бидат во групата 4 заедно со репрезентациите на Шпанија, Израел и Фарските Острови. Организаторот на групата дополнително ќе биде одреден. Пласман во елитните квалификации за ЕП …

ПОВЕЌЕ

У19 елитни квалификации: Македонија во група со Англија, Унгарија и Летонија

Македонските фудбалски надежи до 19 години ќе играат против Англија, Унгарија и Летонија, во елитната група за пласман на ЕП 2019. „Црвено-жолтите“ одиграа одлично во групната фаза во Скопје, победувајќи на сите три меча и завршија како првопласирани, пред Белгија, Швајцарија и Лихтенштајн. Избраниците на селекторот Вујадин Станојковиќ сега ќе …

ПОВЕЌЕ

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство. Генерцијата на Горан Станиќ на ждрепката падна во групата 3, а за пласман на големото натпреварување ќе разигрува со репрезентациите на Ирска, Полска и Грузија. За нашата репрезентација ова е …

ПОВЕЌЕ

Синдикатот на фудбалери стана полноправен член на ФИФПро

Македонските професионални фудбалери од денес ќе ги имаат сите полноправни права како и сите други фудбалери ширум светот. На конгресот на светската унија на синдикати на професионални фудбалери – ФИФПро во Каиро, нашиот синдикат на чело со Панче Ќумбев стана полноправвен член. Така, по неколку годишни обиди и постојана организација, …

ПОВЕЌЕ

Погба суспендиран три натпревари

Пол Погба ќе ги пропушти следните три натпревари на Манчестер јунајтед во Премиер – лигата поради суспензија, откако заработи директен црвен картон во победата над Арсенал (3-1). Францускиот репрезентативец го остава на цедило својот тим за градското дерби против Манчестер сити кое е закажано за следното коло. Играчот за врска …

ПОВЕЌЕ

Баерн Минхен добива нов тренер до крајот на јануари

Спортскиот директор на германскиот гигант Баерн Минхен, Хасан Салихамиџиќ за германски „Скај“ отикри дека до крајот на јануари ќе биде познато кој ќе ги предводи Баварците во идната сезона. Баерн остана без тренер по отказот на Карло Анчелоти, по што Баварците мораа од пензија да го вратат Јуп Хајнкенс, последниот …

ПОВЕЌЕ

Хрватска на Аргентина, Бразил против Србија на СП во Русија

На свечена церемонија во Кремљ извлечени се групите за Светското пренство (СП) кое во 2018 година ќе се игра во Русија и ќе биде 21. Мундијал во историјата на фудбалот. Актуелен светски првак е репрезентацијата на Германија, а „панцерите“ ќе ја бранат круната од групата „Ф“, каде ги добија уште …

ПОВЕЌЕ

Манолас во Рома до 2022 година

Грчкиот интернационалец Костас Манолас ќе остане на „Олимпико“ и ќе го носи дресот на Рома до 2022 година. Тој се согласи да го продолжи договорот со „римската волчица“ за дополнителни три сезони, обновувајќи ја соработката која претходно имаше важност до 2019 година. Дефанзивецот дојде во 2014 година во оваа екипа …

ПОВЕЌЕ