ПОЧЕТНА / СПОРТ / РАКОМЕТ (СТРАНА 7)

РАКОМЕТ

Дејан Манасков пред потпис со Веспрем

Македонскиот ракометен репрезентативец Дејан Манасков следната сезона кариерата ќе ја продолжи во редовите на Веспрем. Ова информација ја пренесоа неколку балкански медиуми, но засега не е официјализирана од клубот или ракометарот. Крилото настапува во дресот на Рајн-Некар Левен, но сезонава не добива голема минутажа и е во сенка на ветеранот …

ПОВЕЌЕ

Жељко Бабиќ повеќе не е селектор на Хрватска

Ракометната репрезентација на Хрватска во иднина ќе има нов селектор, откако челните лица на хрватскиот ракометен сојуз на официјална прес-конференција соопштија дека, Желко Бабиќ нема повеќе да биде предводник на „коцкестите“. Главната причина за одлуката на раководството на ракометниот сојуз на Хрватска да му врачи отказно решение поради неуспехот на …

ПОВЕЌЕ

СП Франција: Македонија против Шпанија во „невозможна“ мисија за изненадување

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва од 20:45 се среќава со Шпанија која е апсолутен фаворит на оваа средба од четвртото коло во Групата „А“. Шпанците се убедливо први, имаат три победи и се фаворити против Македонија која по нерешениот резултат меѓу Словенија и Тунис 28-28, веќе обезбеди осминафинале. Нашите ракометари …

ПОВЕЌЕ

Македонија со голема победа на стартот на СП

Македонија со голема победа стартуваше на Светското ракометно првенство откако го совлада Тунис со 34-30. Ова беше слатка одмазда против стариот должник, кој ни го сруши олимпискиот сон минатата година во квалификациите. Македонија во вториот дел губеше и со четири голови разлика, но во последните 15 минути нашите ракометари одиграа …

ПОВЕЌЕ

Ракометарите успешни против БИХ

Македонската машка ракометна репрезентација забележа победа на првиот од трите натпревари против селекција на БиХ со 28-24. Тоа беше натпревар во кој нашиот национален тим имаше моменти на блесоци, но и значителни падови во играта Дејан Манасков со седум погодоци беше најрасположен за стрелање кон противничкиот гол, два од седумте …

ПОВЕЌЕ

Карабатиќ не е сериозно повреден, ќе настапи на СП во Франција

Еден од најдобрите светски ракометари Французинот Никола Карабатиќ го повредил скочниот зголб, но како што соопштија од француската репрезентација на нивниот официјален сајт, повредата не е сериозна. Француската ракометна федерација потврди дека Карабатиќ ќе биде подготвен за настап на Светското првенство кои за две недели ќе започне во Франција. Домаќинот …

ПОВЕЌЕ

Миркуловски одличен во дресот на Вецлар

Искусниот македонски бек, Филип Миркуловски одигра уште еден фантастичен меч за Вецлар во најсилниот ракометен шампионат на светот Бундеслигата. Популарниот „Жути“ покажа дека се наоѓа во одлична форма пред светското првенство во Франција и тоа на гостувањето кај Минден каде имаше перфектна партија и беше еден од најзаслужните за триумфот …

ПОВЕЌЕ

Ракометните надежи квалификациите за СП ги стартуваат со Полска

Младинската ракометна репрезентација на Македонија во периодот од 4 до 6 јануари 2017 година во Скопје ќе го одигра квалификацискиот турнир за претстојното Светско првенство кое ќе се игра во Алжир, во втората половина на јуни 2017 година. Надежите на Темелковски за борба на ова СП ќе се натпреваруваат против …

ПОВЕЌЕ

Червар го скрати списокот, 24 ракометари ќе ги почнат подготовките за СП

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар го скрати првичниот список, повика 24 ракометари за подготовките кои започнуваат во Маврово. Од поширокиот список отпаднаа Никола Митревски, Никола Костески, Давор Палевски и Горан Крстевски.24 ракометари заминуваат на подготовките во Маврово. Таму ќе се работи од 20 до 30 декември, потоа подготовките …

ПОВЕЌЕ

ЧЕРВАР ГО ОБЈАВИ ПОШИРОКИОТ СПИСОКОТ ЗА МУНДИЈАЛОТ ВО ФРАНЦИЈА

Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар го објави поширокиот список на ракометари за Мундијалот во Франција во јануари 2017 година. Големо изненадување е неповикувањето на Борко Ристоски и Ацо Јоноски, а повикан е и ракометарот на Вецлар, Филип Миркуловски. Во поширокиот состав за Мундијалот во Франција се повикани следните …

ПОВЕЌЕ