ПОЧЕТНА / СПОРТ / РАКОМЕТ (СТРАНА 5)

РАКОМЕТ

Металург ќе испрати барање до ЕХФ за настап во Лигата на шампионите

Македонскиот вицешампион, Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација со кое ќе искажат желба и интерес тимот од Автокоманда и следната сезона да биде дел од ракометната елита на Европа, односно во Лигата на шампионите. “Документацијата и сите формулари за аплицирање за …

ПОВЕЌЕ

Младинците на 10 јуни започнуваат со подготовки за СП во Алжир

Селекторот на Машката младинска репрезентација на Македонија (до 21 година), Иле Темелковски, повика 16 ракометари на првиот собир од подготовките за Светското младинско првенство што во втората половина на јули ќе се игра во Алжир. Собирот ќе се одржи на 10 јуни (сабота) со почеток од 10:00 часот во салата …

ПОВЕЌЕ

Раул повика 20 ракометари за утрешниот собир

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез, повика 20 ракометари на првиот собир на репрезентацијата за почеток на подготовките за квалификациските натпревари за ЕП 2018 против Украина и Чешка. Собирот ќе се одржи утре со почеток во 13 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. На списокот на Раул се …

ПОВЕЌЕ

Вардар испиша историја, Македонија има европски ракометен шампион

Вардар ја покори Европа, Македонија има ракометен европски шампион. Во финалето на Ф4 турнирот во Келн, Вардар го совлада големиот фаворит ПСЖ со 24:23 (11:12). По почетниот погодок на Ремили, Вардар преку Шишкарев стигна до највисоки 5-2. Сепак, Франзуците намалија на 4:5, пред двете екипи да направат по две грешки …

ПОВЕЌЕ

Вардар е во финалето на ЛШ!

Лука Циндриќ е херојот на Вардар! Македонскиот ракометен шампион се пласираше во финалето на завршниот турнир во Лигата на шампионите, откако во второто полуфинале го совлада деветкратниот европски првак, Барселона со 26:25. Кон средината на првото полувреме, екипата на Барселона имаше предност од три погодоци – 8:5, но, „црвено – црните“ …

ПОВЕЌЕ

ПСЖ е прв финалист на ракометниот Ф4

Ракометарите на ПСЖ се првите финалисти на завршниот турнир во Лигата на шампионите и утре ќе се борат за европската титула против подобриот од дуелот меѓу Вардар и Барселона. Избраниците на Звонимир Сердарушиќ во еден тежок и до крај неизвесен натпревар славеа над минатогодишниот финалист Веспрем со 26-27. Македонските судии …

ПОВЕЌЕ

Обрадовиќ: Го напуштам Металург задоволен од тоа што го направивме

Металург со победа ја заврши оваа натпреварувачка сезона, откако актуелниот вицепрвак славеше на гостувањето во Битола против Работник со резултат 22-24. Слично како и кај домаќините, и кај гостите ова беше последен натпревар за еден од играчите. Тоа е српскиот интернационалец Немања Обрадовиќ, кој го одигра својот последен меч во …

ПОВЕЌЕ

Барош: Битола ги има најдобрите фанови кои сум ги видел

Еурофарм Работник беше поразен во последното коло од Металург со 22:24, а овој натпревар беше последен во дресот на битолските „фармацевти“ за португалскиот интернационалец Серхио Барош. „Мислам дека можам да зборувам за многу работи, но би сакал да зборувам само за едно нешто, тоа се навивачите. Ова се најдобрите навивачи …

ПОВЕЌЕ

„Подмладениот“ Еурофарм Работник поразен во последното коло од Металург

Во последното коло на плеј-офот во ракометната Суперлига, Еурофарм Работник поразен на домашен паркет од Металург со 22:24. Натпреварот беше исклучително тежок, а потврда за тоа се и малиот број на постигнати голови во првото полувреме, кога гостите од „Автокоманда“ имаа предност од 7:11. Од самиот почеток беше израмнето, а …

ПОВЕЌЕ

Бајрамоска се враќа во репрезентацијата

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, денеска ги објави имињата на повиканите 23 ракометарки од поширокиот список за подготовките пред бараж натпреварите за СП 2017 против Шведска. Меѓу повиканите се најде и Мирјета Бајрамоска којa по неколку години повторно ќе го носи националниот дрес. На списокот на …

ПОВЕЌЕ