ПОЧЕТНА / СПОРТ / РАКОМЕТ (СТРАНА 4)

РАКОМЕТ

Металург и оваа сезона ќе биде дел од Лигата на шампионите

Металург и оваа сезона ќе биде дел од Лигата на шампионите, осми пат во својата историја, а шести пат едноподруго. ЕХФ ја прифати  апликацијата на РК Металург, откако стана јасно дека Металург ги исполнува сите 8 поставени услови за учество, а имено: сала, тв-пренос, рејтинг во националната лига, посетеност, претходни …

ПОВЕЌЕ

Ојлески пристигна во Еурофарм Работник, Пешевски останува во Металург, Бајрамовска дел од Вардар

Македонските екипи интензивно работат на доведување нови засилувања. Еурофарм Работник го ангажираше македонскиот репрезентативец , Гоце Ојлески. Соработката помеѓу битолскиот суперлигаш и левото крило според договорот треба да биде со траење од две години. Ракометарот во Еурофарм Работник пристигнува од романскиот Одорхеи , каде настапуваше изминатава сезона. Покрај ангажманот во …

ПОВЕЌЕ

Ракометарите добија премија од 40.000 евра за пласманот на ЕП

Македонската ракометна репрезентација ја декласираше Чешка со 33-20 и како првопласирана заврши во групата 4 од квалификациите за Европското првенство во Хрватска. Поради пласманот на Евро шампионатот Управниот одбор на ракометната федерација на Македонија реши на ракометарите да им врачи награда од 40.000 евра. Ова е продолжување на континуитетот на …

ПОВЕЌЕ

Лазаров најдобар стрелец во Евро квалификациите

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров со 59 гола е најдобар стрелец во квалификациите за Европското првенство во Хрватска. Лазаров му побегна за девет гола на Вуко Борозан, кој има 50 гола, додека на третото место се најде Белијецот, Дамјан Кеѕиора со 41 постигнат гол. Двојниот најдобар стрелец на …

ПОВЕЌЕ

РК Пелистер на продажба

Советот на Општина Битола наредната недела ќе одлучува за продажба на доминантен пакет акции, односно 51% на РК Пелистер, кои во моментот се во сопственост на локалната самоуправа. Вкупната вредност на цената на акциите во сопственост на Општина Битола во Друштвото од 100% е минимум 1.537.500,00 денари односно 6150,00 денари …

ПОВЕЌЕ

Данска и Франција обезбедија пласман на ракометното ЕП во Хрватска, Македонија вечерва и гостува на Украина

Репрезентациите на Данска и на Франција со победите на гостински терен обезбедија пласман на Европското првенство во Хрватска што ќе се одржи во јануари 2018 година. Данска ја победи Холандија, а светскиот првак Франција минимално славеше над Литванија. Резултати на натпреварите од 5.коло: Холандија – Данска 24:36 (група 1), Србија …

ПОВЕЌЕ

Македонските ракометари пристигнаа во Украина

Македонската ракометна репрезентација која патуваше со директен лет пристигна во Суми, за настап на утрешниот меч против Украина од Квалификациите за ЕП 2018. Селекторот Раул Гонзалез, заедно со 17-те играчи на кои ќе смета за мечот, денеска ќе ги одработат последните подготовки во салата каде утре од 180 часот по …

ПОВЕЌЕ

Македонските ракометарки ја пречекуваат Шведска

Избраничките на селекторот Симе Симевски против фаворизираните Швеѓанки ќе се обидат да извлечат поволен резултат пред реванш дуелот кој ќе се игра во вторник на теренот на противникот. Вечерашниот меч меѓу Македонија и Шведска ќе започне во терминот од 20 часот и 30 минути, а е последниот од петте кои …

ПОВЕЌЕ

Ракометарките подготвени го очекуваат баражот со Шведска

Женската ракометна репрезентација на Македонија утре го игра првиот бараж дуел за пласман на Светското првенство во Германија против селекцијата на Шведска. Во рамките на подготовките македонските ракометарки одиграа три контролни дуели на турнир во Турција и постигнаа победа против Литванија, а загубија од Русија и од Турција. Капитенот на …

ПОВЕЌЕ

Митков: Украина е првиот најважен противник

Ракометарите на Македонија во некомплетен состав ги почнаа подготовките за двата последни дуела од квалификациите за Европското првенство во Хрватска 2018. Селекторот Раул Гонзалез истакна дека овие денови ќе ги искористи за воигрување, а со А репрезентацијата тренираат и неколку младински репрезентативци. За отсуството на дел од играчите поради клупските …

ПОВЕЌЕ