ПОЧЕТНА / СПОРТ / РАКОМЕТ (СТРАНА 3)

РАКОМЕТ

Еурофарм Работник против Гранитас Карис во Челинџ Купот

Ракометарите на Еурофарм Работник во својата деби сезона во Суперлигата стигнаа до најголемиот клупски успех, пласман во финалето на Купот на Македонија. Битолчани со тоа обезбедија пласман во Челинџ Купот и ќе стартуваат од третото коло. Со оглед на малиот број на пријавени екипи, Македонија котира високо во овој куп, …

ПОВЕЌЕ

Лука Ковачевиќ нов ракометар на Еурофарм Работник

Ракометниот клуб Еурофарм Работник денес го претстави своето најново засилување, а тоа е хрватскиот интернационалец Лука Ковачевиќ. Постигнат е договор за едногодишна соработка и Ковачевиќ кариерата ќе ја продолжи во Македонија. Се работи за 197-сантиметри висок десен бек, кој доаѓа од Викинг Ставангер од Норвешка. 25-годишниот Ковачевиќ е дете на …

ПОВЕЌЕ

Темелковски го одбра составот за Катар

Селекторот Илија Темелковски го обликуваше составот од 16 ракометари кои ќе патуваат за Доха на пријателскиот двомеч со Катар. Темелковски изостави тројца од досегашните 19 играчи, голманот на Вардар 2 Никола Кизиќ, пивотот од Тинекс Пролет, Михаил Аларов и десниот бек од Металург 2, Мартин Серафимов. Сепак, потенцираше дека ова не значи …

ПОВЕЌЕ

Пелистер остана без вајлд-карта за Челинџ Купот

Ракометниот клуб Пелистер не доби вајлд карта за настап во Челинџ Купот за сезоната 2017/18. Без разлика што ја достави потребната документација и како адут го имаше големото искуство во европските купови, битолскиот прволигаш доби негативен одговор од ЕХФ. Така Македонија остана на четири екипи во машка конкуренција, а во …

ПОВЕЌЕ

Ѓорѓи Начевски и Славе Николов во групата на судии за ЕП во Хрватска

Најдобриот  судиски пар од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се делегирани од ЕХФ да судат на ЕП во Хрватска каде ќе настапи и Македонија. Начевски и Николов се дел од вкупно 14-те судиски двојки за престојното континентално првенство но ЕХФ  ке ја скрати листата на 12 парови по семинарот …

ПОВЕЌЕ

Вардар и Металург ги дознаа противниците за новата сезона во ЛШ

Македонските претставници во ракометната Лига на шампиони Вардар и Металург ги дознаа своите противници во првата групна фаза во Лигата на шампионите. Актуелниот македонски и европски првак Вардар одбраната на шампионската титула во елитното натпреварување ќе ја започне во А групата. Вардарци таму за противници ќе го има шпанскиот гигант …

ПОВЕЌЕ

Златко Мојсоски уште една година во Еурофарм Работник

Еурофарм Работник веќе го формира тимот за новата сезона 2017/18 со доведување на неколку нови имиња и продолжување на договорите со клучните ракометари. Денес, битолскиот суперлигаш објави дека и наредниот шампионат на крилната позиција нивниот дрес ќе го носи поранешниот репрезентативец Златко Мојсоски. Стружанецот утрово во клупските простории се обврза …

ПОВЕЌЕ

Вардар и Металург ќе ги добијат противниците за новата сезона на ЛШ

Македонските претставници во ракометнатра Лига на шампиони вечерва ќе ги дознаа своите противници во првата (групна) фаза во елитното натпреварување. Иако ракометарите на Вардар ја освоија шампионската титула тие ждребката ќе ја исчекуваат од вториот „шешир“ во кој ќе биде и полскиот тим Киелце. Вардарци, како и Киелце ќе играат …

ПОВЕЌЕ

Марко Чампар е нов ракометар на Еурофарм Работник

24 годишниот црногорски ракометар, Марко Чампар, е нов член на екипата на Еурофарм Работник. По продолжувањето на договорите со неколку играчи, тимот на Андон Бошковски во идната сезона ќе биде засилен со името на овој црногорски репрезентативец, кој игра на позицијата пикер и доаѓа како директна замена за Ашраф Адли, …

ПОВЕЌЕ

Темелковски го повика и Талески на подготовките

Селекторот на младинската ракометна репрезентација на Македонија Илија Темелковски го објави списокот на играчи за подготовките за претстојното Светско првенство (играчи до 21 година) што во јули годинава ќе се одржи во Алжир. На листата се наоѓа и капитенот на репрезентацијата Филип Талески, кој според информациите од претходно нема добиено …

ПОВЕЌЕ