ПОЧЕТНА / СПОРТ / РАКОМЕТ

РАКОМЕТ

ЕХФ со божиќно изненадување за фановите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) најави големо изненадување во пресрет на празничниот период. Истото се однесува на сите фанови кои сакаат да бидат дел од завршниот турнир во Келн наредната година, кој ќе се одржи на 26 и 27 мај. Организаторот на настанот одлучи да пушти 400 нови влезници за „фајнал-фор“ …

ПОВЕЌЕ

Раул Гонзалес го објави списокот од 28 играчи за ЕП во Хрватска

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Раул Гонзалез објави список од 28 ракометари за претстојното Европско првенство кое во јануари ќе се одржи во Хрватска. ПОШИРОК СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ ЗА ЕП ХРВАТСКА 2018: Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски, Јане Цветковски, Мартин Томовски Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип …

ПОВЕЌЕ

Дувњак се врати на ракометните терени

Кил во рамките од 15. коло во Бундес-лигата го совлада Хутенберг со 33-24, но многу позначаен од конечниот резултат за домашниот тим е враќањето на хрватскиот ракометен репрезентативец Домагој Дувњак. Ракометарот точно 227 дена беше надвор од терените, но успеа да ги остави зад себе проблемите со коленото и влезе …

ПОВЕЌЕ

Штербик две години во Веспрем

Голманот на Вардар, Арпад Штербик сепак нема да оди во пензија на крајот на оваа сеозна. Унгарскиот шампион Веспрем веќе потврди дека останува без услугите на Мирко Алиловиќ, и дека Штербик заедно со Роланд Миклер ќе го сочинуваат голманското дуо на тимот предводен од Љубомир Врањеш. Штербик беше еден од …

ПОВЕЌЕ

Еурофарм го доби противникот во Челинџ купот

Единствениот македонски состав во Челинџ Купот, Еурофарм Работник, го доби противникот за 1/8 финалето во натпреварувањето. Денешната жрепка во Виена го издвои норвешкиот Филинген Берген за составот кој во борбата за ¼ финале ќе се сретне со тимот предводен од Илија Темелковски. Првиот натпревар ќе се одигра во Битола на …

ПОВЕЌЕ

Каменица и ППД Загреб ја раскинаа соработката

Искусниoот ракометен стратег, Касим Каменица не е повеќе предводник на хрватскиот шампион, ППД Загреб, откако по средбата со раководството на клубот двете страни спогодбено го раскинаа договорот. 63-годишниот Каменица во Загреб пристигна оваа сезона со амбиции да го врати тимот во врвот на европскиот ракомет, но во тоа не успеа …

ПОВЕЌЕ

Еурофарм Работник пред својот прв европски предизвик

Најмладиот ракометен клуб во Македонија, битолски Еурофарм Работник, утревечер ја стартува својата прва европска авантура. Фармацевтите во Челинџ купот на првиот натпревар се домаќини на литвански Гранитас Карис Каунас. Од таборот на Еурофарм Работник се сигурни во својот квалитет и велат дека ќе атакуваат на триумф изразен со повисока гол …

ПОВЕЌЕ

Вардар Јуниор и Пелистер ремизираа

Вардар Јуниор и Пелистер одиграа нерешено 24:24 синоќа во натпревар од 7.коло на Женската ракометна лига на Македонија. Ива Божиновска во последната минута не реализираа пенал за победа на Вардар Јуниор, па двете екипи на крајот освоија по еден бод. На другите два завршени натпревара од седмата рунда, Деспина како …

ПОВЕЌЕ

Илија Темелковски е нов тренер на Еурофарм Работник

Битолскиот суперлигаш Еурофарм Работник го именува својот нов тренер на следните две сезони. Клубот потпиша договор со Илија Темелковски, кој веднаш ќе го преземе кормилото на клубот и ќе го наследи Андон Бошковски . „Со голема чест и задоволство ја информираме спортската јавност дека за нов тренер на РК Еурофарм …

ПОВЕЌЕ

Бошковски и Еурофарм Работник ја прекинаа соработката

По само пет кола изминати во ракометната Суперлига, промена на тренерската позиција во Еурофарм Работник откако спогодбено тренерот Андон Бошковски го напушти битолскиот клуб. „РК Еурофарм Работник ја раскина соработката со досегашниот тренер г-дин Андон Бошковски. Причините за раскинување на соработката се од лична и спортска природа на тренерот. Раководството …

ПОВЕЌЕ