ПОЧЕТНА / СПОРТ / ОСТАНАТИ СПОРТОВИ (СТРАНА 5)

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Кирил Лазаров и Лина Ѓорческа спортисти на годината

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров и нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа се најдобрите спортисти на Македонија за 2016 година, прогласени вечерва на свеченоста во Македонскиот народен театар во организација на Сојузот на спортови на Македонија и Агенцијата за млади и спорт. По трет пат во својата кариера, Кире …

ПОВЕЌЕ

ОИ 2020 во Токио ќе чинат околу 15 милијарди долари

Организаторите на Летните Олимписки Игри во Токиo во 2020 година најавија дека трошоците за организацијата на игрите ќе изнесуваат меѓу 13 и 15 милијарди долари, оваа сума е малку пониска од првично предвидените 17 милијарди долари. Јапонската влада предупреди дека буџетот за ЛОИ 2020 може да достигне и до 30 …

ПОВЕЌЕ

Рекорден награден фонд на “Австралија Опен”

Организаторите на првиот гренд слем во сезоната “Австралија Опен” соопштија дека наградниот фонд е зголемен за 14 отсто и изнесува 36,2 милиони долари. Во соопштението се наведува дека победниците во сингл, во машка и женска конкуренција, ќе заработат по 2,68 милиони долари. Тенисерите, односно тенисерките, кои ќе испаднат во првото …

ПОВЕЌЕ

Холмлунд доживеа тежок пад

Скијачката Ана Холмлунд утрово доживеа тежок пад за време на еден тренинг. 29-годишната скијачка паднала за време на тренингот во италијанскиот зимски центар Болцано. Холмлунд веднаш била пренесена во болница, каде било констатирано дека има крварење во мозокот. Итно била оперирана, а според лекарите, операцијата поминала добро. Ана била ставена …

ПОВЕЌЕ

Квитова нападната со нож во чешки Простејов

Петра Квитова, чешката тенисерка и двократна освојувачка на Вимблдон синоќа доживеа инцидент, откако во нејзиниот дом била нападната со нож. Според првичните информации, Квитова не е во животна опасност и има повреда на левата рака, а нападот се случил во нејзиниот дом во чешкиот град Простејов. Портпаролот на тенисерката, Карел …

ПОВЕЌЕ