ПОЧЕТНА / СПОРТ / ОСТАНАТИ СПОРТОВИ (СТРАНА 4)

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Бајка со среќен крај за Остапенко на Ролан Гарос!

Латвијката Јелена Остапенко е неверојатен победник на францускиот грен слем „Ролан Гарос“, откако во фантастичен натпревар успеа да ја совлада Симона Халеп. Остапенко која е 47-ма на ВТА ранг листата, победи со 2:1 во сетови (4:6, 6:4, 6:3) и стана прв(ата) тенисер(ка) која ја освои првата титула во кариерата на …

ПОВЕЌЕ

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ЗА НАЈДОБРИТЕ ВО УЧИЛИШНИ СПОРТОВИ

Традиционалното доделување на наградите за најдобрите во училишните спортови,денеска се одржа во спортската сала на основното училиште „Климент Охридски“ ,имено станува збор за општински натпревари во 15 спортови за основните и средните училишта од Битола Општинските натпревари кои ги фаворизира Федерацијата на училишен спорт, играат голема улога околу професионалното спортско …

ПОВЕЌЕ

Карате натпревар во Демир Хисар

    Во организација на карате клубот „Црна Река“ Бучин-Демир Хисар во сабота во 11 часот во спортската сала во Демир Хисар ќе се одржи пријателски натпревар  по карате на кој учество ќе земат клубови од Скопје,Виница и од Битола. Специјални гости  на натпреварот ќе бидат Живко Тасевски, новата ѕвезда …

ПОВЕЌЕ

ПОСЛЕ ШЕСТ ТРКИ: ИЏЕ Е НА 3. МЕСТО ВО ГЕНЕРАЛНИОТ ПЛАСМАН

Со вкупно 33 поени, Стефановски останува во конкуренција за највисок пласман и е најблизу до Шрајбер и ФулинПретставникот на Македонија во ЕТЦЦ шампионатот, Игор Стефановски-Иџе има вкупно 33 поени во генералниот пласман. Со вчерашните 18 тој успеа да се доближи на 11 поени до водечкиот Шрајбер и на десет зад …

ПОВЕЌЕ

ДАНИЕЛ СТЕФАНОВСКИ ЗА ДВЕ МИНУТИ ГО НОКАУТИРА ПРОТИВНИКОТ

Македонскиот воин, како што го најавуваат на почетокот од борбите, Даниел Стефановски за две минути успеа да го нокаутира црномурестиот Јану да Круз на Суперкомбат натпреварот кој се одржа во Мадрид, Шпанија. Борбата беше во категорија К-1, за натпреварувачи до 81 килограм. Пред почетокот на дуелот, црномурестиот борач имаше мал …

ПОВЕЌЕ

ЦЕНТАРОТ ЗА БОРЕЧКИ ВЕШТИНИ „ЗАНШИН“- БИТОЛА ПОСТИГНА ДВОЕН УСПЕХ

На XVII традиционален интернационален карате турнир „СОЛИДАРНОСТ ОПЕН 2017“, Карате клуб „ЗАНШИН-ДО“-Битола се закити со 2 златни медали, 5 сребрени и 14 бронзени. Златен медал во дисциплина кати поединечно 2010 год и помлади за Ана Момоковска  и Атанасија Момоковска. Сребрен медал за Марија Момоковска, Пламен Пенчев и Михаил Диневски. Во …

ПОВЕЌЕ

Лина Ѓорческа со најдобар ранкинг во кариерата

Лина Ѓорческа, од денес на 187. место на ВТА листата, за не а тоа е најдобар пласман во кариерата. Ѓорческа со 277 поени за пет места го подобри ранкингот од минатиот месец. Лина Ѓорческа победи на турнирот во Италија во игра на двојки заедно со Американката Пера Бернарда. Македонско-американската комбинација …

ПОВЕЌЕ

Иџе Стефановски го престави автомобилот за новата сезона во ЕТЦЦ шампионатот

Двојниот европски првак на ридски патеки, македонскиот возач Игор Стефановски Иџе синоќа го промовираше својот македонски тим, најдобриот возач го претстави возилото со кое ќе вози на шесте патеки на шампионатот. „Го претставуваме новиот македонски тим „Стефановски“ со кој верувам дека во новата сезона ќе атакувам на уште подобар пласман. …

ПОВЕЌЕ

Стартува новогодишната турнеја „Четири скокалници“

Традиционално за време на Новогодишните празници, спортската јавност е свртена кон турнеjата Четири скокалници, која оваа година ќе се одржи по 65-ти пат. Tурнејата се одржува на четири скокалници: Оберсдорф, Гармиш-Партенкирхен, Инсбрук и Бишофсхофен.Почетокот на Новогодишната турнеја е резервиран за 30.декември во Оберсдорф, а наредниот ден ски скокачите се селат …

ПОВЕЌЕ

Ѓорческа ја завршува годината на 205 – то место

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на најновата ВТА-листа забележа минимален скок во сингл-конкуренција, додека во двојки не направи напредок. Спортистката на Македонија за 2016 година се наоѓа на 205. позиција на тениската листа, додека во двојки, таа останува на 129. позиција. Меѓу најдобрите 100 тенисерки во светот, промена направи само …

ПОВЕЌЕ