ПОЧЕТНА / СПОРТ / ОСТАНАТИ СПОРТОВИ (СТРАНА 3)

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Осма победа на Маркез на трката во Заксеринг

Марк Маркез ја продолжува својата доминација кога во прашање се трките на патеката во Заксеринг, Германија. Актуелниот шампион во Мото ГП, ја забележа својата осмата победа на трката што се возеше попладнево на патеката во Заксеринг, Сепак, за Шпанецот денешниот триумф е само втор сезонава во деветте изминати трки во …

ПОВЕЌЕ

Ѓорческа не успеа во првото квалификациско коло на Вимблдон

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е елиминирана уште во првото квалификациско коло на Вимблдон. Таа загуби од првата носителка Александра Круниќ со 2-0 по сетови 6:4 и 6:4. Клучни во поразот на Ѓорческа беа стартните гемови во двата сета. Нашата тенисерка веднаш го губеше својот сервис, по што Србинката потоа само …

ПОВЕЌЕ

Тајсон Геј не ги мина квалификациите и нема да трча на Мундијалот во Лондон

Некогашниот светски првак, Американецот Тајсон Геј не се квалификува за Светското првенство во Лондон во август оваа година. Геј не ги мина американските квалификации на 100 и 200 метри. По семејната трагедија и смртта на неговата ќерка, која беше застрелана во Кентаки, Геј не ја врати својата форма и ова …

ПОВЕЌЕ

Македонија заврши како седма на екипното Европско првенство

Македонската атлетска репрезентација го освои седмото место на екипното Европско првенство што се одржа во Марса, Малта. Нашата селекција беше дел од третата лига, каде првото место го освои Луксембург со 317 бодови, пред Босна и Херцеговина со 266 и Грузија со 262. Двете првопласирани селекции следната година ќе бидат …

ПОВЕЌЕ

Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа во првото коло од квалификациите на Вимблдон за противничка ја доби првата носителка Александра Круниќ од Србија. Ова може да се оцени како тежок ждреб од причина што Круниќ во 2015 година играше и во 3. коло на главниот турнир. Круниќ има 24 години и се …

ПОВЕЌЕ

Ѓорческа ги одработува последните подготовки пред Вимблдон

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа изминатите денови интензивно се подготвува за настап во квалификациите на Вимблдон, третиот Грен слем турнир во календарската година. – Првпат ќе настапам на Вимблдон, а воедно и за првпат ќе играм на турнир со тревната подлога. Се надевам дека условите нема да ми бидат пречка. …

ПОВЕЌЕ

Формула 1 шампионатот во 2018 година ќе биде збогатен со две нови трки

Следната сезона во Формула 1 шампионатот ќе биде збогатена со нови две трки. Во календарот за 2018 година кој го објави ФИА, се враќаат трките за ГН на Франција и ГН на Германија, за сметка на трката за ГН на Малезија. Трката во Франција се враќа во Ф1 календарот за …

ПОВЕЌЕ

„Десима“ за Надал на Ролан Гарос, Вавринка немоќен

Шпанецот Рафаел Надал ја освои својата 10-та титула на францускиот грен слем „Ролан Гарос“, откако во финалето со 3:0 во сетови (6-2,6-3,6-1) го совлада швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка. Со оваа победа, Надал стана првиот тенисер кој успеал да го освои истиот грен слем десет пати. Вавринка во полуфиналето успеа да …

ПОВЕЌЕ

Шарапова во аут, ја пропушта сезоната на тревната подлога

Марија Шарапова се повлече од квалификациите за Вимблдон поради повреда на мускул, која ќе ја оттргне од терените во текот на целата сезона на тревната подлога. Поранешниот светски рекет број еден и петкратен освојувач на грен слем титула, тукушто се врати по 15-месечната забрана за настап поради допинг, сега ќе …

ПОВЕЌЕ

Хамилтон со пол-позиција на Канадското ГП

Луис Хамилтон имаше блескав настап на квалификациите од Канадското ГП и беше побрз од Себастијан Фетел, со што се израмни со неговиот херој Аиртон Сена по бројот на пол-позиции. Десет години откако стигна до својата прва пол-позиција во Формула 1, британецот Хамилтон се израмни со Сена на 65 пол-позиции во …

ПОВЕЌЕ