ПОЧЕТНА / СПОРТ / ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Надал по трет пат победи на УС Опен

Шпанецот Рафаел Надал го победи Кевин Андерсон (Јужна Африка) со 3-0 синоќа во финалето на УС Опен за нешто повеќе од два и пол часа игра. Првите два сета најдобриот светски рекет во моментов, ги доби со 6:3, а третиот со 6:4. На тој начин Надал дојде до својата трета …

ПОВЕЌЕ

УС ОПЕН: Коко Вандервеге ја победи првата носителка Каролина Плишкова

Американката Коко Вандервеге успеа да се пласира во полуфиналето на УС Опен откако синоќа ја победи првата носителка Каролина Плишкова од Чешка. Вандервеге беше подобра во два сета со 7:6 (7:4) и 6:3 во гемови. Вандервеге е третата Американка од три тенисерки колку досега изборија пласман во полуфиналето. За Вандервеге …

ПОВЕЌЕ

УС ОПЕН : Хуан Мартин Дел Потро го елиминира Федерер

Хуан Мартин Дел Потро и Рафаел Надал се полуфиналисти на УС Опен,  Дел Потро  во четвртфинале беше подобар од Роџер Федерер,  Надал немаше проблеми со Андреј Рублев. Хуан Мартин Дел Потро славше победа против Роџер Федерер 3-1, по сетови 7:5, 3:6, 7:6, 6:4 . Противник на Дел Потро во полуфиналето ке биде  Рафаел …

ПОВЕЌЕ

УС Опен го зголеми наградниот фонд

Наградниот  фонд на годинашниот УС Опен ќе биде зголемен и  ќе ја надмине границата од 50 милиони долари. Тоа ги зголемува и наградите за победниците на американскиот гран-слем. Организаторите на  УС Опен објавија дека  победниците  во машка и во женска конкуренција во сингл, ќе заработат рекордни 3,7 милиони долари. Финалистите …

ПОВЕЌЕ

Хамилтон најбрз на Силверстоун

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон е победник на денешната трка од шампионатот во Формула 1 возена на патеката „Силверстоун“ за Големата награда на Велика Британија. За Хамилтон ова беше 57.триумф во кариерата и петти на домашната патека. Оваа сезона Британецот го оствари четвртиот триумф искористувајќи ја пол-позицијата. Второто место му …

ПОВЕЌЕ

Федерер по осми пат го освои Вимблдон

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер по рекорден осми пат е победник на Грен слемот Вимблдон. Швајцарецот попладнево во финалето на убедлив начин со 3-0 го совлада Хрватот Марин Чилиќ. Финалето го одбележа проблемот на хрватскиот тенисер со плускавци на левата нога поради што не можеше да пружи максимум, па Федерер полесно …

ПОВЕЌЕ

Jотовски победник на ИТФ фјучрсот во Грузија

Македонски тенисер Томислав Јотовски го освои ИТФ фјучрсот во Телави, Грузија што се играше за награден фонд од 15.000 долари. Македонецот денеска во финалето по 3 часа и 48 минути игра го совлада Гиљерме Оласо од Шпанија со 2-1. Трите сета беа одлучени во тај-брејк (7:6). Македонецот поведе по првиот …

ПОВЕЌЕ

Франција ја освои Светската лига и милион долари

Репрезентацијата на Франција го освои трофејот во Светската лига во одбојка, откако рано утрово го совлада домаќинот Бразил со 3:2. Бразилците поведоа со 1-0 по 25:21 во првиот сет, следните два им припаднаа на Французите (25:15 и 25:23), домашните одбојкари изедначија на 2-2 (25:22), а во решавачкиот петти сет беше …

ПОВЕЌЕ

Победи за САД и за Канада во Светската лига во одбојка

Одбојкарските репрезентации на САД и на Канада синоќа постигнаа победи во натпреварите од 2.коло од Светската лига во одбојка на завршниот турнир. Во дуелот од Ј групата Канада ја победи Русија со 3-0 (25:23, 29:27 и 25:17), додека селекцијата на САД оствари триумф над Србија со 3-1 (25:22; 25:23; 19:25 …

ПОВЕЌЕ

Одбојкарите повторно сребрени во Европската лига

Македонската одбојкарска репрезентација повторно не успеа да се закити со златниот медал во Европската лига. Во третото финале по ред во ова натпреварување бевме поразени од Украина со 3-1. Шанса за пласман во Светската лига ќе бркаме следното лето. Првото место во Европската лига очигледно е недостижно за македонската одбојкарска …

ПОВЕЌЕ