ПОЧЕТНА / СПОРТ / КОШАРКА (СТРАНА 5)

КОШАРКА

Антиќ главен фаворит за најдобар македонски кошаркар во странство за 2016 година

Македонската кошаркарска федерација ги одреди номинациите за најдобрите поединци за 2016 година во изборот на новинарите од целата наша земја. Главен фаворит за наш најдобар кошаркар во странство е Перо Антиќ, кој за малку не успеа да стане европски првак на завршниот турнир во Берлин, каде со својот Фенербахче загуби …

ПОВЕЌЕ

Херојот Хокинс донесе победа на Пелистер против Охрид

Во еден одличен натпревар, Пелистер на домашен терен во самиот финиш успеа да го „скрши“ Охрид. И двете екипи добро го започнаа натпреварот, водството се менуваше постојано, а по крајот на првата четвртина, гостите имаа водство од 2 разлика. Во вторите 10 минути, домаќините се консолидираа, погодија неколку удари за …

ПОВЕЌЕ

Победа на ЦСКА по пресврт, Барселона изненадена

ЦСКА Москва уште еднаш покажа зошто е актуелен шампион на Европа, стигнувајќи до цел плен на ново тешко гостување без помошта на своите двајца најдобри кошаркари, Милош Теодосиќ и Нандо де Коло. Рускиот гигант вечерва гостуваше во Тел Авив, каде по голема битка го совлада Макаби со 76-80. Избраниците на …

ПОВЕЌЕ

Петар Наумоски останува претседател на кошаркарската федерација

Петар Наумоски ја доби довербата од делгатите на денешното вонредно собрание да остане на чело на МКФ, за доверба на Наумоски гласаа 18 делегати, десет беа против. Пред гласањето претходеше жестока дискусија околу начинот на гласање, при што Наумоски инсистираше истото да биде тајно, и покрај барањата на неговата опозиција …

ПОВЕЌЕ

ПЕЛИСТЕР ВО ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ ЈА „СКРШИ“ СТРУМИЦА

Кошаркарите на Пелистер на синоќа одиграниот дуел против Струмица, стигнаа до првата победа сезонава на домашен терен. Зоран Петковски и неговите играчи резултатски лошо го започнаа првото полувреме, првата четвртина заврши 17:23 во корист на гостите, додека на полувреме се отиде со +10 за Струмица. Во вториот дел играчите одреагираа …

ПОВЕЌЕ

ХАРДЕН ГО ПРЕДВОДЕШЕ ХЈУСТОН ДО ПОБЕДАТА ПРОТИВ БРУКЛИН

Со 36 поени постигнати во победата над Бруклин, кошаркарот на Хјустон, Џејмс Харден ја одбележа ноќта во НБА лигата. На „брадата“ кој запиша и 11 асистенции, му недостасуваа два скока (имаше осум) за да стигне до трипл-дабл. Резултати на седумте натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска: Индијана – Шарлот 110:94, …

ПОВЕЌЕ