ПОЧЕТНА / СПОРТ / КОШАРКА (СТРАНА 4)

КОШАРКА

Три екипи од АБА лигата следната сезона ќе играат во Еврокупот

Регионалната кошаркарска АБА лига во следната сезона ќе има три претставници, а тоа се финалистот Цедевита, и полуфиналистите од последната сезона Будуќност и Партизан. Покрај трите аба-лигаши, второто по квалитет клупско европско кошаркарско првенство во новата сезона ќе брои уште по три екипи од Русија и Шпанија, по две места …

ПОВЕЌЕ

МЗТ Скопје Аеродром ја одбрани шампионската титула

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија шампионската титула откако синоќа во мајсторката од финалето на плеј офот го совлада тимот на Карпош Соколи со 86:82 (22:20; 23:21; 19:21 и 22:20). МЗТ Скопје до шестата титула стигна со 3-2 во победи во финалето. Во изедначен натпревар ниту една екипа не …

ПОВЕЌЕ

МЗТ Скопје и следната сезона во АБА лигата

Актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, ќе биде дел од АБА лигата и следната сезона без разлика на крајниот епилог во домашното првенство. На Собранието на регионалното натпреварување одржано во Загреб, беше договорено лигата да се „затвори“ и листата на учесници однапред да се одреди без …

ПОВЕЌЕ

Кливленд на чекор од финалето во НБА лигата

Актуелниот НБА шампион Кливленд го дели само една победа од пласманот во големото финале. „Кавалирс“ ноќеска во натпреварот број 3 од финалната серија во Источната конференција го победија Бостон со 112:99 и поведоа со 3-1. Бостон добро го отвори натпреварот и по почетните минути го презема водството кое на моменти …

ПОВЕЌЕ

МЗТ Скопје и Карпош Соколи во „мајсторка“ за шампионската титула

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи попладнево ќе го играат решавачкиот петти натпревар во финалето од плејофот на домашното кошаркарско првенство. Токму „мајсторката“ треба да го даде и одговорот на прашањето кој ќе ја освои шампионската титула за сезоната 2016/2017. На изминатите четири натпревари домашниот терен се покажа …

ПОВЕЌЕ

Голден Стејт без пораз до финале во НБА плеј офот

Екипата на Голден Стејт трета сезона во низа ќе игра во големото финалето на НБА лигата. „Воините“ ноќеска во натпреварот број 4 од финалето на Западната конференција го совладаа Сан Антонио на негов терен со 129:115 и со максимални 4-0 го елиминираа ривалот. Стеф Кари со 36 и Кевин Дурант …

ПОВЕЌЕ

Шампионот Кливленд со триумф го отвори конференциското финале против Бостон

Актуелниот НБА шампион Кливленд со победа го почнаа финалето во Источната конференција. Ноќеска на гостински терен „кавалирс“ го совладаа Бостон на негов терен со 117:104. Леброн Џејмс со 38 и Кевин Лав со 32 поени беа најзаслужните за триумфот на Кливленд. Во поразениот тим се истакнаа Ејвери Бредли и Џае …

ПОВЕЌЕ

БИБЛ: Куманово финалист, совладан Пеќ со 86-80

Кумановчани со фантастичен финиш успеаа да дојдат до посакувана победа со над четири разлика против Пеќ, 86-80, со што обебзедија финале во регионалната БИБЛ лига каде за титулата ке играат со бугарски Берое. Натпреварот во Куманово донесе многу неизвесност, пресврти и драма, поените за финале на Куманово ги постигна Живановиќ …

ПОВЕЌЕ

Работнички – Куманово дерби во четвртфиналето на кошаркарскиот куп

Денес во просториите на Македонската кошаркарска федерација во присуство на медиумите и претставниците на клубовите беше одржана ждрепка за извлекување на четвртфиналните двојки во Лимак КУП на Македонија 2017. Карпош Соколи и Вардар ќе го отворат Купот со меѓусебен дуел закажан за в 13.00 часот. Во вториот термин, (15.30) ќе …

ПОВЕЌЕ

Ефес денеска го повлекува дресот со број седум во кој настапуваше Наумоски

Раководството на повеќекратниот турски шампион Анадолу Ефес денеска ќе го повлече дресот со број 7 во кој настапуваше легендарниот македонски репрезентативец, актуелниот претседател на Македонската кошаркарска федерација Петер Наумоски. Дресот со број 7 кој го носеше Наумоски за време на својот скоро седум годишен претстој во Ефес ќе биде повлечен …

ПОВЕЌЕ