ПОЧЕТНА / СПОРТ / КОШАРКА (СТРАНА 3)

КОШАРКА

Теодор: Нема да биде лесно, но знаете Рим не е изграден за еден ден

Засилувањето на македонската кошаркарска репрезентација, Џордан Теодор, замина во Маврово каде ќе му се приклучи на националниот тим на подготовките. Со неговото пристигнување, сениорската репрезентација во Маврово е комплетирана, иако селекторот Јорданчо Давитков не го исклучува приклучувањето на уште неколку кошаркари каков што беше случајот со Чековски и со Тасовски. …

ПОВЕЌЕ

Дурант потпиша уште две години со Голден Стејт

Кевин Дурант е последниот од низата асови на Голден Стејт Вориорс што потпиша со актуелниот шампион на НБА-лигата. Сепак, крилниот кошаркар воедно е и најзаслужниот што шампионскиот тим на „воините“ не се распадна, откако прифати значително помала сума од онаа што можеше да ја добие во некој друг тим, само …

ПОВЕЌЕ

Кошаркарките ги добија своите противници на патот кон ЕП

Сениорките ќе го започнат својот поход кон Европското првенство в ноември, против селекциите на Италија, Шведска и на Хрватска . Денес беше одржан ждребот на кој беа поделени 32. земји кои ќе земат учество на квалификациите за континенталното првенство. Вкупно 34 земји пријавија учество, а Латвија и Србија како земји-домаќини …

ПОВЕЌЕ

Фулц како прв пик на драфтот замина во Филаделфија

Oчекувано , раководството на Филаделфија за прв пик на НБА драфтот го избра Маркел Фулц. Тој е четвртиот играч во историјата на „Сиксерс“ кој од клубот бил избран како пик број еден. Според аналитичарите , се работи за суперталентиран плејмејкер , кој е особено добар во одбраната , а има …

ПОВЕЌЕ

Давитков: Да го вратиме националниот тим таму каде што припаѓа

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков на денешната прес-конференција во спортскиот центар „Борис Трајковски“ ги искажа своите очекувања за претстојниот подготвителниот период. – По десет години повторно сум дел од македонската кошарка. Состојбата во репрезентацијата е деликатна и сите заедно ќе треба да работиме за да го вратиме националниот …

ПОВЕЌЕ

Мекејлеб и Антиќ на списокот на Јорданчо Давитков за мундијалските предквалификации

Селекторот на македонската репрезентација, Јорданчо Давитков го објави поширокиот список за претквалификацискиот циклус за Светското првенство 2019 година. Давитков ги повика  Перо Антиќ, Лестер Бо Мекејлеб и Ѓорѓи Чековски,  го нема Дамјан Стојановски поради повредата на коленото. Сениорите ќе тренираат во Скопје сè до 3. јули, по што заминуваат во …

ПОВЕЌЕ

ЦСКА му нуди на Теодосиќ да биде најплатен кошаркар во Европа

Српскиот кошаркар Милош Теодосиќ има понуда да го продолжи договорот со ЦСКА Москва и да стане најплатен играч во историјата на европската кошарка со годишна плата од четири милиони евра. ЦСКА на Теодосиќ му понуди договор на три години со вкупна вредност од 12 милиони евра нето, објави специјализираниот кошаркарски …

ПОВЕЌЕ

Голден Стејт по вторпат со НБА-трофејот

Екипата на Голден Стејт победи со 129:120 во петтиот меч од финалната серија од НБА-лигата и на тој начин се избори за втората титула во најсилниот кошаркарски шампионат во светот. Стеф Кари и Кевин Дурент го предводеа својот тим до четвртата победа, па она што беше пропуштено пред неколку дена …

ПОВЕЌЕ

Три нови рекорди на Леброн Џејмс во НБА лигата

Леброн Џејмс на синоќешниот четврти натпревар од НБА финалето против Голден Стејт, кој Кливленд го доби со 137:116, постави три нови рекорди. Џејмс во победата над Кливленд оствари „трипл-дабл“ учинок од 31 поен, 10 скокови и 11 асистенции. Со постигнатите 31 поен „Кралот Џејмс“ се искачи на третото место на …

ПОВЕЌЕ

Голден стејт на чекор до нова титула

Екипата на Голден Стејт го победи составот на Кливленд со 118:113 во третиот меч од финалето од НБА-лигата, со што поведе со 3:0 и се наоѓа на победа од трофејот. Голден Стејт игра одлично во финалната серија, а предводен од Кевин Дурент и Стеф Кари, кои се во одлична форма, …

ПОВЕЌЕ