ПОЧЕТНА / СПОРТ / КОШАРКА

КОШАРКА

Кливленд го победи Бостон, страшна повреда на Хејворд

Кливленд го совлада големиот конкурент Бостон со 102: 99 во првиот натпревар од новата сезона во НБА, но дуелот ќе се запамети по ужасната повреда на новото засилување на Селтикс, Гордон Хејворд. Крилото настрада само 5 минути по стартот кога скокна за висока топка, но по контакт со Леброн Џејмс …

ПОВЕЌЕ

НБА: Хјустон без пардон против шампионот

Новата сезона во НБА лигата почна со победата на Кливленд над Бостон во дербито на Истокот и триумфот на Хјустон во дуелот со бранителот на титулата, Голден стејт вориорс. Хјустон успеа да направи голем пресврт, да надомести негатива од 17 поени и да запише победа над Голден стејт 122:121. Кевин …

ПОВЕЌЕ

КК Пелистер со триумф ја започна сезоната во Првата лига

Пелистер стигна до триумф на домашен терен против Шкупи со резултат 80-73. Иако ова беше само прв натпревар во сезоната, оваа победа може да биде од исклучително значење за текот на целата сезона, па можеби и за крајниот исход. Момците на Зоран Петковски, 12-те битолчани кои се наоѓаат во тимот, пред се …

ПОВЕЌЕ

ЕП Кошарка: Словенија и Шпанија полуфиналисти

Словенија ја победи Летонија со 103:97 синоќа во Истанбул и се пласира меѓу четирите најдобри репрезентации на Европското првенство во кошарка. Најзаслужни за големиот успех на словенечката кошарка беше тандемот Дончич – Драгич. 18-годишниот Дончич натпреварот во „Синан Ердем“ арена го заврши со 27 поени и девет скока, додека Горан …

ПОВЕЌЕ

Русија преку Хрватска во четвртфинале на ЕП во кошарка

По одигрувањето на последниот осминафинален дуел меѓу Хрватска и Русија синоќа во Истанбул познати се сите четвртфинални двојки на Европското кошаркарско првенство. Последни место меѓу осумте најдобри обезбедија Русите кои со убедливи 101:78 ја совладаа Хрватска. Во четвртфиналето ќе играат: 12 септември (вторник): 17:45 часот Германија – Шпанија 20:30 часот …

ПОВЕЌЕ

Претквалификациите за Евробаскет 2021 Македонија ги почнува на гостински терен

Кошаркарската репрезентација на Македонија во ноември ќе учествува во претквалификациите за Европското првенство 2021. „Црвено-жолтите“ се во групата А заедно со Словачка и со Швајцарија. Претквалификациите имаат три „прозорци“ во чии рамки ќе бидат одиграни натпревари „дома-гости“. Борбата за пласман во евроквалификациите ќе започне во ноември оваа година, а ќе …

ПОВЕЌЕ

Теодор ќе биде подготвен за претквалификациите

Кошаркарската репрезентација на Македонија ќе биде значително засилена со враќањето на Џордан Теодор во составот на нашиот национален тим. За очекување е американскиот кошаркар од понеделник да почне со тренинзи со остатокот од репрезентацијата, а потоа својот камбек да го има на гостувањето во Бугарија, кое ќе биде последна контрола …

ПОВЕЌЕ

Дерик Роуз пред потпис со Кливленд

Најдобриот кошаркар на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс ќе добие за соиграч голема ѕвезда и играч со „Ол-стар“ искуство, откако постојат реални шанси за ангажман на поранешниот кошаркар на Чикаго Булс и сега член на Њујорк Никс Дерик Роуз. Поранешниот МВП на лигата минатата сезона ја заврши со 18 поени, 4,4 …

ПОВЕЌЕ

Чеди Осман официјално нов играч на Кливленд

Репрезентативецот на Турција, Чеди Осман го официјализираше договорот со вицешампионот во НБА лигата, Кливленд Кавалирс. Осман во турското првенство со екипата на Анадолу Ефес оствари просек од 13,2 поени, 4,1 скока и 1,5 украдени топки. Во Евролигата неговиот просек изнесуваше 7,1 поени и 2,8 скока по натпревар.

ПОВЕЌЕ

НБА го намали бројот и времетраењето на тајм-аут

Раководството на НБА лигата потврди дека од следната сезона бројот на тајм-аути од 18 се намалува на 14, односно по седум за двете екипи, а времетраењето ќе биде 75 секунди и веќе ќе нема долги (90 секунди и куси 60 секунди). Во секоја четвртина ќе има задолжително по два тајм-аути, …

ПОВЕЌЕ