ПОЧЕТНА / СПОРТ

СПОРТ

Кралевите против принцовите од Париз во 1/8 финалето на ЛШ

Реал Мадрид ќе се судри со Париз Сен Жермен во осминафиналето од Лигата на Шампионите. Ова е дефинитивно најинтересниот дуел кој го нуди нокаут фазата во најелитното европско клупско натпреварување, по направената ждрепка денеска во Нион. Старата дама ќе се сретне со Тотенхем на Маурицио Покетино, швајцарски Базел на патот …

ПОВЕЌЕ

Лидерот пресилен за Пелистер Волеј

По двете победи во низа над Бами Кор и Македонија Макс, битолски Пелистер Волеј доживеа пораз на домашен терен од лидерот на табелата, екипата на Универзитет Тетово со резултат 0:3, во сетови 15:25; 16:25; 22:25. Пелистерки подобро го отворија натпреварот и тргнаа со позитивен резултат, но само до водство од …

ПОВЕЌЕ

Роналадињо во пензија во 2018 година

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо на прес-конференција соопшти дека официјално ќе се повлече од фудбалот во 2018 година. Бразилецот е две години без клуб, а последна станица му беше Флуминенсе, каде настапуваше само три месеци. Бразилскиот ас зад себе има блескава кариера, а најголемата слава ја стекна во шпанската Барселона. Покрај …

ПОВЕЌЕ

Голден Стејт најмалку три седмици без Стеф Кари

Стеф Кари ќе паузира најмалку три седмици од кошаркарските терени по повредата што кошаркарот на Голден Стејт Вориорс ја заработи на дуелот со Њу Орлеанс. Деталните лекарски прегледи покажаа дека нема скршеница на скочниот зглоб, но истегнувањето на лигаментите воопшто не е наивно и Кари ќе мора целосно да мирува …

ПОВЕЌЕ

ЕХФ со божиќно изненадување за фановите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) најави големо изненадување во пресрет на празничниот период. Истото се однесува на сите фанови кои сакаат да бидат дел од завршниот турнир во Келн наредната година, кој ќе се одржи на 26 и 27 мај. Организаторот на настанот одлучи да пушти 400 нови влезници за „фајнал-фор“ …

ПОВЕЌЕ

Македонските фудбалери до 17 години во група со Шпанија за следниот квалификациски циклус

Младата репрезентација на Македонија за фудбалери до 17 години ги доби своите противници за следниот квалификациски циклус за сезоната 2018/2019 година. Нашите надежи ќе бидат во групата 4 заедно со репрезентациите на Шпанија, Израел и Фарските Острови. Организаторот на групата дополнително ќе биде одреден. Пласман во елитните квалификации за ЕП …

ПОВЕЌЕ

У19 елитни квалификации: Македонија во група со Англија, Унгарија и Летонија

Македонските фудбалски надежи до 19 години ќе играат против Англија, Унгарија и Летонија, во елитната група за пласман на ЕП 2019. „Црвено-жолтите“ одиграа одлично во групната фаза во Скопје, победувајќи на сите три меча и завршија како првопласирани, пред Белгија, Швајцарија и Лихтенштајн. Избраниците на селекторот Вујадин Станојковиќ сега ќе …

ПОВЕЌЕ

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство. Генерцијата на Горан Станиќ на ждрепката падна во групата 3, а за пласман на големото натпреварување ќе разигрува со репрезентациите на Ирска, Полска и Грузија. За нашата репрезентација ова е …

ПОВЕЌЕ

Раул Гонзалес го објави списокот од 28 играчи за ЕП во Хрватска

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Раул Гонзалез објави список од 28 ракометари за претстојното Европско првенство кое во јануари ќе се одржи во Хрватска. ПОШИРОК СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ ЗА ЕП ХРВАТСКА 2018: Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски, Јане Цветковски, Мартин Томовски Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип …

ПОВЕЌЕ

Синдикатот на фудбалери стана полноправен член на ФИФПро

Македонските професионални фудбалери од денес ќе ги имаат сите полноправни права како и сите други фудбалери ширум светот. На конгресот на светската унија на синдикати на професионални фудбалери – ФИФПро во Каиро, нашиот синдикат на чело со Панче Ќумбев стана полноправвен член. Така, по неколку годишни обиди и постојана организација, …

ПОВЕЌЕ