СВЕТ

Шпанија до Каталонија: Ќе бараме укинување на автономијата!

Шпанските власти ќе побараат укинување на автономијата на Kаталонија, доколку лидерите на таа покраина не ги повлечат своите барања за независност, изјави шпанскиот заменик-премиер Сораја Саенз де Сантамарија. – Доколку сепаратистичкиот лидер Карлос Пуџдемон не обезбеди задоволувачки одговор до утре, тогаш тој ќе испровоцира активирање на членот 155 од Уставот, …

ПОВЕЌЕ

Бројни плантажи на марихуана и винарии уништени од пожарите во Калифорнија

Пожарите, кои избувнаа во северниот дел на американската држава Калифорнија, уништија голем број винарии и десетици плантажи на марихуана.Пожарите, кои избувнаа во северниот дел на американската држава Калифорнија, уништија голем број винарии и десетици плантажи на марихуана. Најмалку 31 плантажа на марихуана е целосно уништена, на многу други им е нанесена одредена штета, а …

ПОВЕЌЕ

Грабар-Китаровиќ: Хрватска може да биде посредник меѓу Русија и НАТО

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ воочи денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, изјави дека Загреб би можел да биде посредник меѓу НАТО и Русија. – Верувам дека Хрватска може да биде посредник во соработката меѓу Русија, ЕУ и НАТО, организации на кои сме членки, кои ги поддржуваат нашите …

ПОВЕЌЕ

Во Барселона протест за поддршка на уапсените каталонски лидери

Во Барселона синоќа се одржа протест за поддршка на двајцата каталонски сепаратистички лидери, кои ја поддржуваат независноста на Шпанија. Учесниците, чиј број достигна до околу 200.000 луѓе, побараа ослободување на Жорди Санчес и Жорди Куишарт, водачите на „Националното собрание на Каталонија“ и „Омниум култура“. Тие се осомничени за поттикнување бунт. …

ПОВЕЌЕ

Најмалку шест полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во Пакистан

Талибански бомбаш-самоубиец извршил напад врз полициско возило во југозападниот дел на Пакистан, при што загинаа шест офицери, а повредени се најмалку 22 лица, соопштија официјални претставници. – Нападот се случи во градот Квета, главниот град на провинцијата Балочистан, која граничи со Авганистан и Иран. Меѓу повредените има и цивили, изјави …

ПОВЕЌЕ

Сирија: Турските воени сили со втора база во Идлиб

Турција ќе распореди втора воена база во зоната за деескалација во сириската провинција Идлиб. Првата е во Шеик Баракат, највисоката точка на локалната планина меѓу провинциите Алепо и Идлиб. Ќе бидат распоредени три фиксни станици во Идлиб, како и над 40 набљудувачки места, од кои 30 ќе бидат мобилни.

ПОВЕЌЕ

Продолжен притворот за двајцата каталонски лидери

Каталонската влада ја осуди одлуката за продолжување на притворот на двајцата влијателни сепаратистички лидери и го оцени како „акт на провокација“ од страна на шпанската држава. Портпаролот на каталонската влада рече дека државата игра на картата на провокација, но и дека луѓето нема да наседнат на тоа. Претседателката на каталонскиот …

ПОВЕЌЕ

Португалија: Тридневна жалост за жртвите од пожари

Тридневна жалост во Португалија поради жртвите во шумските пожари. Потврдена е смртта на 36 луѓе. 63 лица се повредени, од кои многумина се во критична состојба. Во централните и северните делови на државата се активни 15 пожари.

ПОВЕЌЕ

Грција ќе биде уште поскапа догодина – воведува нова такса за туристите

Туристите во Грција од наредното лето ги очекува непријатен новитет – нова такса за туристички престој. Новата такса за престој на туристите ќе се пресметува како фиксен износ по ден и по соба, во зависност од видот на сместувањето и ќе изнесува: 4 евра по соба дневно за хотели со …

ПОВЕЌЕ

Каталонија: Мадрид притиска, Барселона тактизира

Наместо конкретен одговор, каталонскиот претседател Карлес Пуџдемон побара уште два месеца за дијалог со владата во Мадрид откако премиерот на Шпанија, Маријано Рахој му постави ултиматум да ја разреши дилемата околу прогласувањето независност. Минатата недела, Пуџдемон ја потпиша, па ја блокираше декларацијата за отцепување од Шпанија за да добие повеќе …

ПОВЕЌЕ