ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / РЕГИОН (СТРАНА 81)

РЕГИОН

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА МАГИСТРАЛНИОТ ПАТ КИЧЕВО-ГОСТИВАР

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што вчера во 14 часот и 25 минути се случи на магистралниот пат Кичево-Гостивар во близина на патот за селата Колибари и Длапкин Дол – соопшти СВР Охрид. Од здобиените повреди, во општата болница во Гостивар, починал Шеза Ј.(76) од селото …

ПОВЕЌЕ

ДОНАЦИЈА ОД АВСТРИСКА МЕДИЦИНСКА ЛИТЕРАТУРА ЗА БИТОЛА

Познати Австриски автори и наслови, како и стручната литература за потребите на Високата медицинска школа од Битола е овогодинешната донација од австриската амбасадорка во земјава за австриската библиотека. Збогатениот фонд на библиотеката од голема важност за читателите. Остерјах лист е манифестацијата која Австрија ја организира во 65- те библиотеки ширум …

ПОВЕЌЕ

„ДОКТОР ФАУСТ“ – НОВА ПРЕМИЕРА НА БНТ

„Доктор Фауст“ во режија на Андраш Урбан е новата деветта премиера на Битолскиот народен театар за оваа година. Режисерот Урбан, веќе е познат на битолската публика, тој пред четири години ја режираше Хамлетмашина, која пред неколку денови на сцената на битолскиот театар ја имаше својата 50 изведба. Неговата авангардност беше …

ПОВЕЌЕ

ШВАЈЦАРСКА ДОНАЦИЈА ЗА АВСТРИСКАТА БИБЛИОТЕКА ВО БИТОЛА

Во рамки на билатералната соработка помеѓу Швајцарија и Австрија и обврската Швајцарија да донира во австриските библиотеки ширум светот, овој пат честа припадна на битолската австриска библиотека, единствена во земјава. Кога се отвараат австриски библиотека истите се со литература за историјата, за географските податоци и општетствено структурални поставености, но битолската …

ПОВЕЌЕ

ФЕР И ДЕМОКРАТСКИ ИЗБОРИ ВО БИТОЛА И ОКОЛИНАТА

  Во општините Битола, Могила, Новаци и Крушево изборниот ден на предвремените парламентарни избори помина во фер и демократска атмосфера. Според информациите кои ги добивме од Општинската изборна комисија во Битола, изборниот ден на 170 гласачки места помина во најдобар ред, без забележани нерегуларности, а не се поднесени ниту забелешки …

ПОВЕЌЕ