ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / РЕГИОН (СТРАНА 5)

РЕГИОН

„Саем за кариера “по втор пат во Битола

„Од  информација до кариера“ е мотото под  кое по втор пат во Битола се одржа Саем за кариера. Настанот е во организација на Младинскиот културен центар и Инфо клубот од Битола кој прку штандовска презентација на компании кои нудат преку 100 работни слободни места, кратки презентации од претставниците на иновативни …

ПОВЕЌЕ

Со иновации до решавање на загадувањето во воздухот во урбаните средини

Инфо сесија за Јавниот повик за финансирање на проекти за намалување на загадувањето на воздухот во урбаните средини во Република Македонија – О2 ПРЕДИЗВИК, денеска во Битола организираа Фондот за иновации и технолошки развој, Општина Битолаи Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион. Повикот беше објавен на 3 ноември а …

ПОВЕЌЕ

„Граѓанските организации во служба на локалната демократија“

Со цел да се зајакне влијанието на организациите од граѓанското општество во јавните политики на локално ниво денеска во Битола започна со реализиација проектот „Граѓанските организации во служба на локалната демократија“. Станува збор за тригодишен проект кој го организира Европската асоцијација за локална демократија – АЛДА Скопје, Здружението на финансиски …

ПОВЕЌЕ

Кој ја започна, а кој ќе ја заврши пречистителната станица?

Реализацијата на капитален проект каков што е изградбата на пречистителна станица за отпадни води и рехабилитација и проширување на приоритетна канализациона мрежа успеа да ги вжешти главите на битолските советници. Проектот е веќе започнат со реализација и истата се одвива етапно, а сегашната власт ги припишува заслугите и се кити …

ПОВЕЌЕ

Новогодишна прослава или справување со аерозагадувањето?

Дали Битола годинава ќе има организирана новогодишна прослава или повторно тие средства ќе бидат наменети за други цели? На седницата на Советот на Општина Битола, советниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ доставија предлог предвидените средства да се пренаменат за набавка на еколошки билборди кои би се поставиле во градот, а со цел …

ПОВЕЌЕ

Во Битола се одбележува денот на албанската азбука

Музејот на Албанската азбука во Битола денеска  го одбележува  22 ноември, 109 години од  создавањето на албанската азбуката . По тој повод гости од сите градови во земјата денеска  го посетија  ова место каде во 1908 година  се одржал Битолскиот конгрес  на кој  присуствувале 160 делегати од Албанија, и од …

ПОВЕЌЕ

Македонија и Албанија да ја продлабочат соработката на централно и на локално ниво

Благодарност за грижата за едно свето место за сите албанци, но и подобрување на врските и можност за разработување на заеднички програми и соработка на сите полиња меѓу двете земји, беа главните поенти од посетата на Претседателот на Р.Албанија Илир Мета на Битола. Мета ја потенцираше значајноста на Битолскиот конгрес …

ПОВЕЌЕ

Преку едукација до намалена дискриминација

Преку едукација до намалена дикриминација е темата на работилницата која денеска се одржа во Битола во организација на македонското здружение на млади правници и невладината организација „Баирска светлина“. Оваа  е 16-та работилница кое  здружението на млади правници ја организаира во земјава се со цел младите луѓе да научат што е …

ПОВЕЌЕ

Илир Мета во посета на Битола

Албанскиот претседател Илир Мета кој престојува во официјална дводневна посета на Република Македонија, денеска во посета и на Битола. Во рамки на посетата, Мета оствари средба со градоначалникот на Општина Битола, Наташа Петровска, од каде продолжи во Музејот на албанската азбука, како и на научна трибина по повод 109 годишнина од …

ПОВЕЌЕ

-8 степени утрово измерени во Битола

И денеска и утре ќе биде студено, со ниска утринска температура. Потопло ќе биде в четврток кога се очекуваат 18 степени целизусови во југоисточните делови од земјата. Најстуден град, изутрината беше Битола со минус осум степени. Минус шест се измерени во Маврово и Лазарополе, минус пет во Крушево, минус четири …

ПОВЕЌЕ