ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / РЕГИОН (СТРАНА 4)

РЕГИОН

Сообраќајна несреќа во Битола-повредени две девојки

Во 02 часот и 30 минути утринава кај Братин Дол во Битола се случила сообраќајна незгода во која 23-годишниот Е.М. од Битола, управувајќи патничко возило „Ауди А3“ со гостиварски регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал од патот, информираат од полицијата. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле …

ПОВЕЌЕ

200 000 евра за обнова на Mузејот на албанската азбука во Битола

Со средстава од ИПА фондовите за прекугранична соработка ќе се реконструра Музејот на албанската азбука во Битола. Наредниот период планирано е објектот да се реконструра во надворешниот дел, фасадата, но и внатрешноста на објектот. Проектот е готов од минатата  година и во прашање е време кога ќе почне обновата на …

ПОВЕЌЕ

Европска недела за тестирање за хепатитис и хив

„Хепар центар“ од  Битола со повеќе активности ја реализира акцијата Европската недела за тестирање на хепатитис и ХИВ, како и акцијата Европската недела за подигнување на штетноста од алкохолот. По тој повод вчера,  заедно со Центарот за јавно здравје од Битола  пред студентите на Меѓународниот Славјански Универзитет „Г.Р. Державин“ – …

ПОВЕЌЕ

ВМРО ДПМНЕ: Партизација и заробување на институциите од СДСМ

СДСМ ги партизира и заробува институциите во Битола,рече денеска на прес конференција Елена Трајчевска, советник во Советот на Општина Битола од ВМРО ДПМНЕ. Новата власт на последната седница на Советот насилно и нетранспарентно назначи 150 членови на управни, надзорни и училишни одбори на јавните претпријатија и основните и средни училишта,посочи …

ПОВЕЌЕ

Нови инфраструктурни проекти во Општина Битола

Градоначалникот на Општина Битола м-р Наташа Петровска, во текот на вчерашниот ден оствари работна средба со Директорот на Агенцијата за државни патишта на Република Македонија, г-дин Зоран Китанов. На средбата договорено е да се вклучат во годишната програма на Агенцијата и да се реализираат, следните инфраструктурни проекти: –          Санација и реконструкција …

ПОВЕЌЕ

Општина Битола и „Геосфера“ ќе ги детектираат загадувачите на воздухот во Битола

Општина Битола денеска потпиша меморандум за  соработка со Регионалното географско друштво Геосфера во насока за решавање на проблем кој е од големо значење за Битола. Станува збор за соработка која врши отворање на видокот на мапата на загадувачи во Битола  а во соработка со ова здружение, инспекторатот за животна средина …

ПОВЕЌЕ

Општината ги подмири обврските кон спортските клубови

Според соопштението кое го испрати Општина Битола до медиумите,  градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, ја информира јавноста, дека во насока на поддршка на спортот во општината, во изминатите денови, Општина Битола исплати 3 670 000 денари или над 60 000 евра и тоа: 800 000 денари на Кошаркарски …

ПОВЕЌЕ

На синдикалците од „Фени“ им продале лажни дрва

СВР Битола  поднесе кривична пријава против шест физички лица од Прилеп, Крушево, Скопје, Битола и Велес, како и против две правни лица „Прлица“ ДООЕЛ Прилеп и „Дејо интернационал“ ДООЕЛ Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело перење пари предвидено и казниво по чл.273 од КЗ на РМ. …

ПОВЕЌЕ

Затаи ли транспарентноста во изборот на членови на одборите?

Поради транспарентност, да бидат повлечени од дневен ред точките за разрешување и именување на членови на Управните и  Надзорните одбори во јавните претпријатија, училиштата и градинките во Битола, побара советничката од независната листа „Поинаку“, Габриела Илиевска. Илиевска ова барање го оправда со тоа дека листите со лицата кои треба да …

ПОВЕЌЕ

За да се спречи нелојалната конкуренција, панаѓур во Битола нема да има

Најавениот панаѓур на Дулие нема да се одржи, а целта е да се заштитат дуќанџиите од нелојалната конкуренција, посочи денеска Претседателот на Советот на Општина Битола, Валентин Груевски. Според него, ова се прави за заштита на интересите и на дуќанџиите, но и на граѓаните на Битола. „Сакам да ја известам …

ПОВЕЌЕ