ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / РЕГИОН (СТРАНА 3)

РЕГИОН

Подобрување на комуникациските вештини за понуда на подобра услуга

Со цел да се подобри услугата за сите кои што ја посетуваат, универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“ заедно со европски институт за менаџмент, право и дипломатија организираа обука за вработените во библиотеката, но и други заинтересирани на тема „комуникациски вештини“. Како што велат организаторите, поради постојаните промени во технологијата на …

ПОВЕЌЕ

Меѓународен саем за образование во Битола

Средношколци, студенти, млади професионалци, родители и професори беа дел од  Меѓународниот саем за образование кој денеска се одржа во Техничкиот  факултет во Битола, во организација на УКЛО,Амбасадата на САД во Македонија и Американското катче Битола. Овој настан  има за цел да ја поттикне свеста и информираноста на младите луѓе во …

ПОВЕЌЕ

Во Битола и понатаму бројот на починати е поголем од бројот на родени лица

И во третиот квартал од оваа година продолжува негативниот природен прираст во општина Битола. Според податоците на Државниот завод за статистика, во овој период се евидентирани 220 новороденчиња , додека бројкаа на починати лица изнесува 294, од кои нема ниту едно новороденче. Што значи природниот прираст е со индекс – …

ПОВЕЌЕ

„Баирска Светлина“со нова веб страна прослави 16 години постоење

Центарот за развој на Ромската Заедница- „Баирска светлина“ прославува 16 години од своето  постоење како организација која придонесува за јакнење на капацитетите на Ромските заедници, подобрување на нивниот  социјално-економски статус и унапредување на нивото на образование. Денеска во рамки на одбележувањето на овој ден беше промовирана и нивната нова веб …

ПОВЕЌЕ

Утрово во Битола -5 степени!

Во Берово се измерени минус 9 степени Целзиусови, најниска температура во седум часот изутрина во Македонија, по што следат Крива Паланка со минус 8, минус 7 во Куманово, минус 6 во Скопје Петровец, Тетово, Лазарополе, минус пет Скопје Зајчев Рид, Крушево, Маврово, Демир Капија, Претор, Пожаране, Битола, Прилеп, Дебар, Струмица …

ПОВЕЌЕ

Филмски фестивал„ Караван за детство без пречки“ во Битола

Околу 200 деца од  основните училишта, наставници и родители денеска беа дел од мини филмскиот фестивал „Караван за детство без пречки“ кој се одржа во Битола. На настанот организиран од Уницев во партнерство со Скопје филм фестивалот беа промовирани правата и способностите на децата со попреченост преку кратки меѓународни, реномирани …

ПОВЕЌЕ

Хуманитарна акција на Управата за јавни приходи

Управата за јавни приходи во пресрет на одбележувањето на  „Денот на даночниците“  29 ноември и во рамките на Програмата за општествена одговорност денеска  во Домот за доенчиња и мали деца во Битола донираа 105.580 денари. Станува збор за донација од памперси и прашок за перење, средства кои моментално му се …

ПОВЕЌЕ

За три недели потрошени вакцините за сезонски грип

Вакцинацијата против сезонскиот грип годинава,  надлежните ја оченуваат како успешна. Планираните 3800 вакцини за Општините Битола, Могила, НОваци, Демир Хисар, Кичево и Ресен се потрошија во рекорно време, а граѓаните  сеуште доаѓаат во Центарот за јавно здравје во Битола и бараат да се  вакцинираат. Интересот на граѓаните беше  изненадувачи голем, …

ПОВЕЌЕ

Откупот на тутунот се одвива без проблеми

Откупната кампања на тутунот од годинешната реколта во Прилеп, но и на ниво на цела држава се одвива без проблеми. Ова денеска го соопшти директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, шумарство и водостопанство, Јане Станкоски којшто на оваа тема разговараше со градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски. „Откупот на ниво на …

ПОВЕЌЕ

„Еден ден, ќе ме бараш ти“-ново од Сефедин Бајрамов

„Еден ден, ќе ме бараш ти“ е новата композиција на македонсиот изведувач на серенади, Сефедин Бајрамов, која во среда пред  битолчани и официјално ќе биде промовирана. Заедно со песната промовиран ќе биде и видео запис за истата, кој се  снимаше во Грција и во Битола. Песната е нешто во што …

ПОВЕЌЕ