ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / РЕГИОН (СТРАНА 20)

РЕГИОН

Илиевски: Илиоски ги ветува истите проекти на неговиот претходник

Кандидатот за советник во Општина Битола, Методија Илиевски, на денешната прес конференција го обвини кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски, дека во предизборната трка влегува со проекти кои ги ветуваше и актуелниот градоначалник. Прес конференцијата ја пренесуваме интегрално. „Денес се наоѓаме пред комплексот “Шехерезада”, од каде Талески и ДПМНЕ …

ПОВЕЌЕ

ОУ„Kоле Канински“од Битола доби кабинет за инклузија

Училиштето „Коле Канински“ од Битола денеска официјално го отвори кабинетот за инклузија кој ќе работи со деца со посебни потреби. Станува збор за проект кој ова училиште го подготвува веќе подолго време и истиот  на 6 ученици кои имаат потреба од постојана поддршка во совладувањето на наставната ќе им обезбеди …

ПОВЕЌЕ

Јанкуловски: Реални проекти со конкретни рокови

Прес конференција денеска и на општинската организација на ПОДЕМ во Битола, коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ. Кандидатот за советник Николче Јанкуловски на прес конференцијата посочи дека изборната програма се темели за на реални проекти и објективни ветувања. Прес конференцијата ја пренесуваме интегрално. „Општинската организација на ПОДЕМ – Битола на овие локални …

ПОВЕЌЕ

Битолскиот театар ќе гостува во Израел

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола вечер заминува за Израел каде ќе учествува на „Ако фестивал“ во градот Акко во Израел. Битолските актери ќе настапат со претставата „Шекспир засекогаш“ (Shakespeare 4ever), во продукција на битолскиот и театарот од Санкт Петербург од Русија „Вера Комерсажевскаја“. – Претставата „Шекспир засекогаш“ беше прв пат …

ПОВЕЌЕ

Битолскиот камерен оркестар со „Дамска симфонија“

По одличните Џејмс бонд симфонии, како и рок симфониите, а да не биде заборавен ниту последниот концерт на кој како специјален гостин настапи легендарниот Влатко Стефановски, битолскиот Камерен оркестар најавува нов спектакл. Веќе во недела со почеток во 20 часот во Центарот за Култура ќе се одржи наредниот концерт соодветно …

ПОВЕЌЕ

Левица: Современи уреди за современо образование

Прес конференција на кандидатите за советници во Општина Битола од Левица, посветена на образованието. Виктор Трајковски истакна дека со имплементација на современи уреди во образованието, може да се поттикне поголем интерес кај младите во повеќе образовни области. „Како најмлад кандидат за советник на Општина Битола, сметам дека главен фактор за …

ПОВЕЌЕ

ВМРО – НП: На локалните избори поддршката ја даваме на Илиоски

По објавата на некои интернет портали дека членството на ВМРО – НП од Битола се одлучило својата поддршка да ја даде на кандидатката од СДСМ Наташа Петровска, до нашата редакција пристигна соопштение од раководството на оваа партија, кое минатата недела на прес конференција за медиумите соопшти дека на локалните избори ќе …

ПОВЕЌЕ

Ковачевски: Илиоски е најлошиот избор кој ВМРО-ДПМНЕ можеше да го направи

На прес конференција денеска и претседателот на општинската организација на СДСМ, Васко Ковачевски. Ковачевски на прес конференцијата се осврна на синоќешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Битола и на изборот на Зоран Илиоски да биде кандидат за градоначалник. Прес конференцијата ја пренесуваме интегрално. „Голем сенароден митинг во Битола беше помпезната најава …

ПОВЕЌЕ

Наумовска: Реконструкција на многуте заборавени улици во градот

Прес конференција одржа и кандидатот за советник во Општина Битола од СДСМ и коалицијата, Жаклина Наумовска, посветена на плановите за реконструкција на улиците низ градот. Истата ја пренесуваме интегрално. „Секој дел од градот со своја тажна приказна. Секоја населба со слични инфраструктурни проблеми, а жителите бесни и прелажани прашуваат кога …

ПОВЕЌЕ

Петровска: Ќе ги подобриме условите во образованието

Кандидатот за градоначалник на Општина Битола од СДСМ и коалицијата, Наташа Петровска, денеска на прес конференција презентираше мерки за образованието, токму на 5-ти октомври како што рече, меѓународниот ден на учители. Прес конференцијата ја пренесуваме во целост. „Почитувани, Бидејќи денес е 5ти октомври, меѓународниот ден на учители да им го …

ПОВЕЌЕ