ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / РЕГИОН (СТРАНА 10)

РЕГИОН

Локална дискусија „Информирани и вклучени млади“

Здружението за граѓански активизам  ФОРУМ 16 од  Битола  денеска беше домаќин на  локална дискусија на тема „Информирани и вклучени млади“.Дискусијата е дел од активностите на проектот „Младинското информирање како основа за младинско учество“, кој го спроведува Коалиција на младински организации СЕГА со поддршка од Национална агенција за Европски образовни програми …

ПОВЕЌЕ

Србин пронајден мртов во Македонски Брод

Четириесет и осум годишниот Д.И. од Србија, со престој во Виница вчера вечерта бил пронајден мртов на улицата „Кузман Јосифовски Питу“ во Македонски Брод. Безживотното тело го пронашол 42 годишниот З.Р. од Радовиш кој повикал брза помош која  констатирала смрт без видливи траги на насилство кај Србинот, по што случајот …

ПОВЕЌЕ

Конституиран советот на општина Прилеп

Со верификација на мандатите и со избор на претседавач, денеска се конституираше Советот на општина Прилеп. Четиригодишните мандати 27-те членови на советот ги верификуваа и ја потпишаа заклетвата. Составот на советот брои 15 советници од редовите на СДСМ и 12 од ВМРО-ДПМНЕ. На конститутивната седница беа поканети поранешниоте градоначалници, бизнис …

ПОВЕЌЕ

Отворена изложбата „Уште поблиска Унија“ во Битола

По повод 60 години од потпишувањето на Римските договори денеска во Битола беше отворена изложбата „Уште поблиска Унија“ во организација на Делегацијата на ЕУ и Амбасадата на Италија во Скопје.Римските договори  го отворија патот за Европската Унија онаква како што ја знаеме денеска: обединет континент кој се темели врз солидарност, …

ПОВЕЌЕ

„Музика од светот“ на 10-ти и 11-ти ноември во Битола

Деветтото издание на фестивалот Музика од светот ќе мине во знакот на македонската традиционална музика, откако беше објавено дека Љубојна заедно со Џамбо Агушев ќе го отворат фестивалот на 10 ноември. Иако овој фестивал е најмлад во организација на Центарот за култура, досега има понудено богата програма со големи светски …

ПОВЕЌЕ

СДСМ со градоначалници и во Mогила,Новаци и М.Брод

Јасмина Гулевска, Лубе Кузмановски и Живко Силјановски  според првичните резултати се новите градоначалници на Општините Могила, Новаци и Македонски Брод. Според податоците кои се објавени на веб страната на Државната изборна комисија во Општина Могила кандидатот на СДСМ, Јасмина Гулевска победи на локалните избори со 1913 гласови пред кандидатот на …

ПОВЕЌЕ

СДСМ објави победа во Могила и Новаци

Според податоците кои се објавени на веб страната на Државната изборна комисија во Општина Могила кандидатот на СДСМ, Јасмина Гулевска победи на локалните избори со 1913 гласови пред кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Стево Пивковски кој освои 1735 гласови. Вкупната излезеност во Општина Могила е 67,27 проценти или 3735 гласачи. Во …

ПОВЕЌЕ

До 17 часот во Могила гласале 49,3, а во Новаци 63,3 проценти од гласачите

Од деветте пелагониски општини денеска се гласаше само во две, во вториот круг градоначалник се избираше во Могила и Новаци. Не се пријавени сериозни нарушувања на изборниот процес, но дел од интернет порталите по информации на набљудувачи пренесоа информација дека и во двете општини е забележан поткуп на гласачи. Во …

ПОВЕЌЕ

Втор круг од локалните избори во Могила и Новаци

Од деветте пелагониски општини денеска се гласа само во две, во вториот круг градоначалник се избира во Могила и Новаци. Гласачките места отворени навреме, не се пријавени сериозни нарушувања на изборниот процес велат од Секторот за внатрешни работи, но дел од интернет порталите пренесоа информација дека и во двете општини …

ПОВЕЌЕ

До 13 часот во Могила гласале 21 отсто, а во Новаци 36 отсто од гласачите

Општинските изборни комисии од Могила и Новаци информираат дека гласањето за избор на градоначалник во вториот круг од локалните избори се одвива без проблеми. Во општина Могила се гласа на 23 избирачки места, а до 13 часот гласале 21 отсто од вкупниот број избирачи во оваа општина, односно 5.520 гласачи. …

ПОВЕЌЕ