РЕГИОН

Фестивал на италијански филмови во Битола

Амбасадата на Р.Италија во Скопје и Јазично студио ЛИНГВА, во соработка со НУ Центар за култура Битола организираат Фестивал на италијански филмови во Битола-настан кој се случува во рамките на XVII Недела на италијански јазик во светот.Од 19 до 22 октомври секоја вечер во 20.00 часот во малата сала на …

ПОВЕЌЕ

Битолскиот совет ќе ги решава локалните проблеми

Битола мора да ја вратиме во нормалните текови и на политиката и на бизнисот, рече денеска Валентин Груевски, носител на листа на советници од СДСМ и Коалицијата. Тој им се заблагодари на битолчани за огромната поддршка на локалните избори и вети дека Советот на Општина Битола ќе ги решава локалните …

ПОВЕЌЕ

Во советот на Македонски Брод најбројни ќе бидат независните кандидати

12 независни кандидатски листи, 3 од политичките партии, 165 кандидати за советници се најдоа на листите за избор на новиот совет на Општина Македонски Брод. Од 5.257 избирачи кои се запишани во избирачкиот список, гласале 4.234 или нешто повеќе од 80 проценти од гласачите. Она што по завршувањето на изборите …

ПОВЕЌЕ

Во Битола започна вакцинацијата против сезонски грип

Од денеска во просториите на ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола започна вакцинацијата на населението против грип за сезоната 2017/2018. Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола велат дека во оваа фаза обезбедени се 3.800 вакцини. Вакцинацијата се врши секој работен ден (понеделник-петок) од 07:30 – 18:00 часот. Цената на поединачна …

ПОВЕЌЕ

Само едно дете згрижено во втора смена во градинките во Битола

Двосменско работење на градинките во Битола нема. Причина за тоа е што нема деца кои по 14 часот имаат потреба од згрижување во детските установи. Месец и половина откако беше овозможено да се работи во смени, интересот кај родителите, децата да им одат втора смена, е многу мал. Па така …

ПОВЕЌЕ

Маж пронајден мртов во бунар во битолско

Шеесет годишниот битолчанец К.Л. вчера околу пладне бил пронајден починат во атар на селото Братин Дол. Како што информираат од полицијата, телото на мажот било пронајдено во бунар на викендица во селото. Смртта била констатирана од страна на лекар. Неофицијално, на телото на починатиот не биле забележани траги на насилство. …

ПОВЕЌЕ

СДСМ Битола: Благодарност до сите кои ни дадоа поддршка со својот глас

„Битолчани избраа живот во Битола за сите! Според конечните, а неофицијални резултати од гласањето на локалните избори од сите 170 избирачки места во општина Битола, бројките се следни: Кандидатот на СДСМ и коалиционите партнери, Наташа Петровска доби 31.337 гласови или речиси 60%, а нејзиниот конкурент од ДПМНЕ, Зоран Илиоски 17.715 …

ПОВЕЌЕ

На што ќе се грејат битолчани оваа зима?

Грејната сезона за граѓаните на Република Македонија  годинава  започна порано. Поради ниските температури,  парното греење беше пуштено на 7 наместо на 15 октомври а и голем дел од домаќинствата веќе некое  време ги затоплуваат своите домови. Граѓаните и оваа година пред добро познатата дилема-струја, парно или дрва – На што …

ПОВЕЌЕ

Натпревар „Mлади библиотекари“во Битола

Универзитетската библиотека  „Свети Климент Охридски“ од  Битола денеска беше домаќин на  традиционалниот општински натпревар „Млади библиотекари“ кој се одржа во просториите на библиотеката а во соработка со  библиотекарското друштво на Македонија.Учество на натпреварот зедоа 12 ученици од  основните училишта од општина Битола, Новаци и Могила а целта на настанот е …

ПОВЕЌЕ

Во среда концерт на руски уметници во Битола

Во среда во Центарот за култура во Битола концерт ќе одржат Данила Ефремов на кларинет и Иван Калатај на пијано од Новосибирск, Русија. Ефремов и Калатај ќе изведат дела од Стравински, Танеев, Гречанинов, Розенблат, Рахманинов, Сабитов, Шопен. Концертот ќе се одржи во рамки на „Амбасада на мајсторство“ – заеднички проект …

ПОВЕЌЕ