ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА (СТРАНА 99)

МАКЕДОНИЈА

СИБИЛ ЗУТЕР ТЕХАДА: ИЗБОРНИОТ ДЕН ПОМИНА КОРЕКТНО И ВО МИРНА АТМОСФEРА

Како директен учесник во изборите, односно како набљудувач, можам да кажам дека на денот на гласањето од местата кои ги посетив, гласачкиот ден помина коректно и во мирна атмосфера.Неможам да го коментирам резултатот, се надевам дека за брзо време ќе биде формирана Влада која ќе почен да го решева проблемот …

ПОВЕЌЕ

НОВА ЦЕНА НА ГОРИВАТА ВО МАКЕДОНИЈА

РЕГУЛАТОРНАТА КОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИКА ГИ ОБЈАВИ НОВИТЕ, ПОВИСОКИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА – БЕНЗИНИТЕ ПОСКАПУВААТ ЗА 2.5, ДИЗЕЛОТ ЗА 3 ДЕНАРИ! СОГЛАСНО МЕТОДОЛОГИЈАТА ЗА ПРЕСМЕТКА НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА, ОД ВЕЧЕРВА НА ПОЛНОЌ МАЛОПРОДАЖНИТЕ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА СЕ ЗГОЛЕМУВААТ ВО ПРОСЕК ЗА 5.95%.МАЛОПРОДАЖНИТЕ ЦЕНИ НА ЕУРОСУПЕР-95 И ЕУРОСУПЕР-98 СЕ ЗГОЛЕМУВААТ ЗА …

ПОВЕЌЕ

ДИЈАСПОРАТА БЕЗ ПРАТЕНИК

Според конечните резултати од гласањето во дијаспората што ги објави ДИК од 100% од пребројаните голасови ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Подобра Македонија освоиле 3 246 гласа(54,28%), а СДСМ со коалицијата За живот во Македонија 1 605 гласови (26,84%). За ДУИ гласале 875 (14,63%) , а за коалицијата ВМРО за Македонија …

ПОВЕЌЕ

ОБСЕ: ИМА ЗНАЧИТЕЛНИ ПОДОБРУВАЊА НА ИЗБОРНОТО ЗАКОНОДАВСТВО

Изборите на 11 декември беа конкурентски и суштински чекор за решавање на двегодишната длабока политичка криза, но се спроведоа во услови на широко распространета јавна недоверба во институциите и во политичкиот естаблишмент, заклучија меѓународните набљудувачи во прелиминарниот извештај. Во извештајот се наведува дека, иако главните политички сили се согласиле на …

ПОВЕЌЕ

КОМЕМОРАЦИЈА И КНИГА НА ЖАЛОСТ ЗА ЕСМА РЕЏЕПОВА-ТЕОДОСИЕВСКА

СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ ДЕНЕСКА ОД 11 ЧАСОТ ОДРЖА КОМЕМОРАТИВНА СЕДНИЦА ЗА ПЕЈАЧКАТА, ТЕКСТОПИСЕЦ, ХУМАНИТАРКА И СОВЕТНИК ВО ГРАД СКОПЈЕ ЕСМА РЕЏЕПОВА-ТЕОДОСИЕВСКА, КОЈА ПОЧИНА ВЧЕРА ПО КРАТКО И ТЕШКО БОЛЕДУВАЊЕ НА 73-ГОДИШНА ВОЗРАСТ. ВО САЛАТА НА СОВЕТОТ БЕШЕ ОТВОРЕНА И КНИГА НА ЖАЛОСТ. ЕСМА РЕЏЕПОВА Е РОДЕНА ВО СКОПЈЕ НА …

ПОВЕЌЕ

ОДБЕЛЕЖАН МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈА

БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА НЕ Е САМО ПРАШАЊЕ НА НОСЕЊЕ НОВИ ЗАКОНИ, ТУКУ И ПРАШАЊЕ НА ЕТИЧКО И ИНДИВИДУАЛНО ОДНЕСУВАЊЕ, КОЕ МНОГУ ЧЕСТО ВЛИЈАЕ НА ПРОМЕНАТА НА СВЕСТА КАЈ ЛУЃЕТО, ИЗЈАВИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ГРЕКО КОМИТЕТОТ, МАРИН МРЧЕЛА ПО ПОВОД МЕЃУНАРОДНИОТ ДЕН НА БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА.СПОРЕД НЕГО, КОРУПЦИЈАТА ЈА ОШТЕТУВА ЕКОНОМИЈАТА, НЕГАТИВНО ВЛИЈАЕ …

ПОВЕЌЕ

ЗА ИСТ БРОЈ МАНДАТИ НЕМА УСТАВНО ИМА ПОЛИТИЧКО РЕШЕНИЕ

СПОРЕД ЧЛЕН 63 ОД УСТАВОТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, НОВОИЗБРАНИОТ СОСТАВ НА СОБРАНИЕТО СЕ СОСТАНУВА НА КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА НАЈДОЦНА 20 ДЕНА ПО ОДРЖАНИТЕ ИЗБОРИ.КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА ЈА СВИКУВА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО ОД ПРЕТХОДНИОТ СОСТАВ. ДОКОЛКУ НЕ СЕ ЗАКАЖЕ КОНСТИТУТИВНА СЕДНИЦА ВО ПРЕДВИДЕНИОТ РОК, ПРАТЕНИЦИТЕ САМИ СЕ СОСТАНУВААТ И ГО КОНСТИТУИРААТ СОБРАНИЕТО НА …

ПОВЕЌЕ