ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА (СТРАНА 5)

МАКЕДОНИЈА

Грујевски и Бошкоски побарале политички азил во Грција

Грчкиот суд во Солун го одложи судењето на вработените во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошкоски за 17-ти мај идната година. Судот обезбедил преведувач од македонски јазик, но судењето на групата мигранти во коишто се наоѓаат и Грујевски и Бошкоски било одложено, бидејќи еден од обвинетите мигранти не бил уредно …

ПОВЕЌЕ

Османи: Го чекаме предлогот на Нимиц

Климата е комплетно сменета, пораките од двете страни се позитивни и сега го чекаме предлогот на медијаторот Нимиц, истакна денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на конференцијата „Иднината на Берлинскиот процес“, што се одржа во Скопје. „Се очекува од него да има конкретен предлог што ќе биде основа да …

ПОВЕЌЕ

ВМРО ДПМНЕ најави бојкот на Собранието

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, не присуствувааа на денешната расправа на Комисијата за одбрана, на која се носеа одлуки за испраќање војници во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.Од ВМРО-ДПМНЕ брифираат дека блокадата на Собранието ќе продолжи, односно нема да се појават на ниту една седница, се додека не запре политичкиот прогон …

ПОВЕЌЕ

Собранието одобри одземање на имунитетот на шест пратеници

Собранието го одобри барањето на судот за одземање на имунитетот на 6 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата на која не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, 67 пратеници во Собранието гласаа „за“ одземање на имунитетот на пратениците, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски. По одземањето …

ПОВЕЌЕ

За три лица сменета одлука, од домашен притвор во притвор

По жалбата од Обвинителството, Кривичниот суд во Скопје реши сите шест осомничени од домашен да ги префрли во притвор во истражниот затвор Шуто Оризари. Тие се товарат за кривично дело- терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Кривичниот совет денеска ќе одлучува по жалбите и за другите обвинети за кои …

ПОВЕЌЕ

Изедначени цени на услугите на роаминг во земјите во регионот

Во Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Србија од следната година цените на услугите во роаминг ќе бидат изедначени со домашните. Агенциите за електронски комуникации на четирите земји имаат доставено нацрт договор до ресорните министерства за цените во роамингот во овие земји да се усогласат со цените во ЕУ. …

ПОВЕЌЕ

Заев, Џафери, Груевски и Ахмети на средба кај Иванов

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието, Талат Џафери и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети синоќа одржаа средба во Кабинетот на шефот на државата на која беа разменети мислења за актуелните случувања во Македонија. Како што соопшти Кабинетот на претседателот Иванов, се …

ПОВЕЌЕ

30-дневен притвор за уште двајца учесници во собраниските настани

Судија на претходна постапка определи 30-дневен притвор и за лицата М.М и С.М. поврзано со настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Во текот на вчерашниот ден пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд беа спроведени две лица опфатени со предлогот на ОЈО за определување мерка притвор, …

ПОВЕЌЕ

Анѓушев: Со планот за економски раст Владата поддржува зголемување на соработката меѓу странските и домашните компании

Владата направи детална анализа на досегашната политика за привлекување на странски инвеститори и констатираше дека оваа политика не ги донесе посакуваните резултати, рече заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, во неговото обраќање на бизнис форумот на странски инвеститори и домашни компании кои имаат потенцијал да станат …

ПОВЕЌЕ

Комисијата изгласа симнување на имунитетот на шест пратеници

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања едногласно со  5 гласа „за“ им ги одзема имунитетите на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски. Претходно пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски, рече дека пратениците од неговата партија ќе гласаат за одлуката на судот. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се присутни на комисијата.

ПОВЕЌЕ