ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА (СТРАНА 4)

МАКЕДОНИЈА

Османи: Потребно ни е искуството на Естонија за формирање преговарачки тим

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Република Естонија оствари средба со Министерот за надворешни работи, Свен Миксер. За време на средбата биле отворени темите за приоритетите на естонското претседателство со Советот на Европската Унија до крајот на годината, политиката на …

ПОВЕЌЕ

Коѕијас: Мора да се најде компромис за прашањето за името

Мора да се најде компромис за прашањето за името за да се отвори патот на Македонија кон ЕУ и другите организации во кои сака да се приклучи,  вели грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас во интервју за весникот „Етнос“. – Нашите соседи веруваа дека можат да продолжат со приклучување …

ПОВЕЌЕ

Дебатата за буџетот во матичната комисија продолжува утре

Во Собранието на Република Македонија за утре е закажано ново продолжение на седницата на Комисијата за финансирање и буџет, на која на дневен ред е Предлог-буџетот за 2018 година. Седницата за Предлог-буџетот 2018 година почна минатиот понеделник и оттогаш беа закажани неколку продолженија на седницата, но не се одржа ниту …

ПОВЕЌЕ

Заедничка седница на владите на Македонија и Албанија на 15-ти декември

Владите на Македонија и Албанија на 15-ти декември во Подградец ќе одржат заедничка седница. Претставниците на Владите на двете држави, како што се наведува во соопштението на македонската Влада, го договориле датумот и местото на одржување на заедничката седница. Повеќе теми е предвидено да бидат разгледани на седницата во Подградец, …

ПОВЕЌЕ

ВМРО ДПМНЕ продолжува со протестните маршови

Бареме слобода за неправдно притворенинте, да запрат хајките и местенките, притисоците и заплашувањата, на Македонија ѝ е потребно обединување, реформи, инвестиции, нови работни места, порача синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во своето обраќање пред Владата до учесниците на протестниот марш за поддршка на приведените во врска со настаните во …

ПОВЕЌЕ

Заев: опозицијата да биде конструктивен и критичен фактор во процесот на реформите

Не сакам да си дозволам да коментирам работи на нашиот прв политички опонент и уште еднаш ќе повторам – силна опозиција ќе направи власта да биде поодговорна, потранспарентна, поотчетна и попосветена на граѓаните, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за најавената оставка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Заев …

ПОВЕЌЕ

Најмногу дожд во Крушево во изминатите 24 часа

Дождовите стивнуваат, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежи се забележани на крајниот запад и исток од земјава. Од вторник, нѐ очекува постудено време и можни врнежи од снег на планините. Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврна во Крушево, односно 17 литри на квадратен метар, а најмалку во …

ПОВЕЌЕ

Непроодни неколку патишта по обилните врнежи од дожд

Неколку патни правци во Македонија се блокирани по обилните врнежи од дожд, информира Центарот за управување со кризи. Од „Македонија пат“ информираат дека нивна екипа во моментов работи на отстранување на мал одрон од камења на патот кон Граничен премин Блаце. Сообраќајот на патниот правец Р1304 Виница – Берово кај …

ПОВЕЌЕ

Груевски: Ќе поднесам оставка пред органите на партијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за КУРИР најавува дека ќе поднесе оставка пред органите на партијата. Порачува дека еден ден СДСМ ќе се кае за ова што го прави, а народот ќе си ја врати државата. КУРИР: Деновиве имавте прес конференција на која го изразивте револтот од притварањето на 36 …

ПОВЕЌЕ

УХМР: Врнежите ќе продолжат и наредните два дена

Врнежите ќе продолжат и во наредните два дена, велат од Управата за хидрометеоролошки работи. Се очекува да наврнат 60 литри дожд на квадратен метар. Водостојот на реките е покачен и постојат ризици од поплави. Од понеделник се очекува заладување. До крајот на денот времето ќе биде облачно на повеќе места …

ПОВЕЌЕ