ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА (СТРАНА 30)

МАКЕДОНИЈА

Три нови случаи на заболени од морбили

Три нови случаи со морбили од т.н. депонија Кванташки пазар се регистрирани изминатата недела со што вкупниот број е шест хоспитализирани лица, а од минатиот месец досега вкупниот број заболени изнесува 11, изјави денеска д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, член на Комисијата за заразни болести при Министерството …

ПОВЕЌЕ

Осудените за „Монструм“ и пред Врховен тврдат дека се невини

Во Врховниот суд денеска се одржува јавна седница за случајот „Монструм“ на која се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни, кои на осудените им ги изрече Основниот суд, а ги потврди и Апелацискиот суд. Осудените за петкратното убиство кај Смилковското Езеро кои и во текот на постапката пред Основен суд и пред Апелација, тврдеа …

ПОВЕЌЕ

Петмина во полиција за тепачката во која е повреден Елвис Бајрам

Петмина се повикани на разговор во полиција поради учество во тепачката во која беше повреден  кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, син на Амди Бајрам. Тој бил нападнат вчера попладне со секири и метални прачки, по што со тешки повреди на главата бил пренесен во Градската општа болница …

ПОВЕЌЕ

Формирана Комисија за следење на евентуални изборни нерегуларности

Комисија од пет члена и претседател во рамките на Јавното обвинителство ќе го следи изборниот процес и денот на изборите, и доколку има индиции ќе отвори предмети за изборен прекршок. Евентуални прекршувања во изборната кампања може да пријават граѓани, невладини организации или политички партии, вели претседателот на Комисијата, Џелал Бајрами. …

ПОВЕЌЕ

Чичаковски: Партиите итно да престанат со инцидентите

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) денеска упати апел до политичките партии итно да престанат со сите инциденти и порача дека насилството може само да донесе штета на кандидатите, на партијата, на изборниот процес и на државата. – Државната изборна комисија најостро ги осудува сите досегашни инциденти во пресрет на …

ПОВЕЌЕ

22 години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Пред 22 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во главата. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот на Глигоров, Илчо Теовски. Како последица од повредите почина и случајниот минувач …

ПОВЕЌЕ

Министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија на средба во Солун

По иницијатива на грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас на 4 и 5 октомври во Солун ќе се одржи средба на шефовите на дипломатиите на Грција, Македонија, Албанија и Бугарија, објавија грчките медиуми. Тоа ќе биде втора средба од таков формат во рамки на напорите на грчката дипломатија за …

ПОВЕЌЕ

Ахмети: Таму каде што немаме можност да победиме ќе го поддржиме СДСМ

Демократската унија за интеграција синоќа синоќа во Ресен ја промовираше листата на кандидати за претстојните локални избори. Лидерот на партијата Али Ахмети вети дека ДУИ и натаму ќе работи за напредок на Ресен и на Преспа. Ахмети очекува и на овие избори да се покаже дека ДУИ е најсилна партија …

ПОВЕЌЕ

Локални избори 2017: ВМРО-ДПМНЕ денеска во Кичево, СДСМ во Велес

Партиите, коалициите и независните кандидати денеска со митинзи и средби со граѓани ја почнуваат втората недела од изборната кампања. Денешните активности коалицијата „Живот во Македонија“ предводена од СДСМ ќе ги почне со средби со граѓани во Лозово, Градско и Чашка, а вечер ќе одржи митинзи во Свети Николе и Велес. …

ПОВЕЌЕ

Златна „Камера 300“ за кинематограферот од Унгарија Марсел Рев

Марсел Рев од Будимпешта, кинематографер во филмот „Месечината на Јупитер“ на водечкиот режисер Корнел Мундрузо, кој годинава се натпреваруваше и на фестивалот во Кан, е годинешен добитник на наградата златна „Камера 300“ што ја доделува ИФФК „Браќа Манаки“. Добитниците на наградите беа  прогласени во саботата на свеченото затворање на фестивалот, …

ПОВЕЌЕ