ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА (СТРАНА 3)

МАКЕДОНИЈА

Тројца од осомничените пратеници за насатните во Собранието добија 30-дневен притвор, а на тројца им е одреден домашен притвор, објави попладнево Кривичниот суд. „Постапувајќи по предлог на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска беа повикани шест …

ПОВЕЌЕ

Членовите на ДИК ќе ги вратат надоместоците

Членовите на Државната изборна комисија едногласно решија да го вратат надоместокот од четири земени плати. Претседателот Александар Чичаковски рече дека нема правна можност да се отповика одлуката и остава простор на секој член поединечно дали ќе ги врати парите во Буџетот или ќе ги донира. Иако речиси сите членови велат …

ПОВЕЌЕ

Со нов претседавач продолжи комисиската расправа за предлог буџетот

Комисијата за финансирање и буџет денеска ја продолжи расправата по Предлог-буџетот за 2018 година. Со продолжението на седницата претседава пратеникот од СДСМ Васко Ковачевски кој го назначи претседателот на Собранието Талат Џафери Неговото назначување беше извршено во случај претседателката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана Кузмановска, повторно ја одложи расправата, што …

ПОВЕЌЕ

Министерството за транспорт и врски го претстави предлог буџетот за 2018 година

Буџетот на Министерството за транспорт и врски е развоен буџет во кој најголем дел од проектираните средства се расходи наменети за капитални проекти“- истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на прес конференција на која го образложи Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2018 година. Вложувањето во …

ПОВЕЌЕ

Најавени реформи во образовниот систем

  Со цел да се дадат насоки, како и препораки за тоа што треба да направиме како држава за да го подобриме и подигнеме квалитетот на образованието на учениците во иднина да имаат респектабилни резултати на светско ниво, УНИЦЕФ организираше меѓународната конференција на тема „Квалитетно образование за раст, резултати и …

ПОВЕЌЕ

Пратениците со одземен имунитет на распит

Пратениците Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски и Љупчо Атрнаудов се појавија во Кривичниот суд нараспит пред судија на претходна постапка за насилствата во Собранието од 27 април годинава. Тие се дел од 36 лица кои Осовното јавно обвинителство ги гони за дело „терористичко загрозување на уставнииот поредок …

ПОВЕЌЕ

Реакции по одлуката на ДИК за дополнителни четири плати

Дополнителна плата за четири месеци за работата на октомвриските избори кои штотуку завршија и дополнителни пет плати за изборите во декември минатата година, едногласно зад затворени врати си изгласале членовите на Државната изборна комисија, објави американскиот амбасадор Џес Бејли. Амбасадорот кој го отвори ова прашање, посочува дека треба да се …

ПОВЕЌЕ

Заев во Брисел на средби со Јункер, Могерини и Хан

Премиерот Зоран Заев е во посета на Брисел каде ќе се сретне со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, со претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и со еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Во …

ПОВЕЌЕ

Сугарески: За капитални проекти следната година 5,105 милијарди денари

Буџетот на Министерството за транспорт за следната година е развоен и во најголем дел проектираните средства се расходи наменети за капитални проекти. Тие се позиционирани на ниво од 5 милијарди и 105 милиони денари, за 1,5 милијарди денари повеќе отколку во Буџетот во 2016 година,  информира денеска министерот за транспорт …

ПОВЕЌЕ

Продолжува обесштетувањето на сточарите за „јазлеста кожа“

Од утре продолжува обесштетувањето на сточарите чиј добиток минатата година угина од „јазлеста кожа“. Ова е овозможено со измените на Законот за земјоделство и рурален развој, а опфатени ќе бидат вкупно 241 сточар за што се обезбедени 15 милиони денари. – Досега, според Законот, обесштетување можеа да добијат само сточарите …

ПОВЕЌЕ