ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА (СТРАНА 20)

МАКЕДОНИЈА

Ибраимовски: Наскоро системско решение за лицата без документи

Измени во законот за матична евиденција и системско решение на проблемот на лицата без документи за целосна инклузија на Ромите во сите области, најави денеска министерот задолжен за имплементација на Националната стратегија за Ромите Самка Ибраимовски. – Очекувам дека нашата Влада ќе најде системско законско решение. Имаме дадено свои предлози, …

ПОВЕЌЕ

12 здравствени установи добиваат 40 инкубатори за интензивна нега

12 здравствени установи добиваат 40 инкубатори за интензивна нега, одлучи вчера Владата на Република Македонија на  својата 34 седница .На вчерашната  седница влaдата ја усвои одлуката за давање на трајно користење на 8 инкубатори за интензивна нега на Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство – Скопје, како …

ПОВЕЌЕ

Поднесени 103 приговори за вториот круг од локалните избори

Поднесени 103 приговори до Државната изборна комисија за вториот круг на локалните избори. Според информациите од ДИК, во рокот кој истече во два часот по полноќ, Алијансата на Албанците поднесе 13 приговори за Струга, Беса поднесе вкупно 89 приговори од кои 86 заедно со Алијансата на Албанците за Чаир и …

ПОВЕЌЕ

Министерствата ќе објавуваат документи за поголема транспарентоност

Министерствата треба во рок од 15 дена на своите веб-страници да објават листа на 21 документ со цел поголема транспарентност и отчетност на државните органи пред граѓаните, соопшти денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. – Анализите спроведени во 2016 година покажуваат дека во поглед на отвореноста на …

ПОВЕЌЕ

Течат законските рокови за приговори до Државната изборна комисија. Во првиот рок кој истекува во 19 часот можат да се поднесат приговори кои се однесуваат на постапката за гласање, во вториот пак кој истекува во 2 часот по полноќ, можат да се поднесат приговори за постапката за сумирање и утврдување на …

ПОВЕЌЕ

Пред да го достави до Владата МФ ќе го претстави предлог-буџетот за 2018 година

Министерството за финансии веќе го подготви предлог буџетот и тој пред да се достави на разгледување во Владата ќе биде претставен пред јавноста. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, најави дека во четврток ќе биде организирана јавна дебата на која ќе се претстават контуирите на Предлог-буџетот за 2018 година. – Законска …

ПОВЕЌЕ

Пад за едно место на Македонија во најновиот извештај на Светска банка – Дуинг бизнис

Македонија е рангирана на 11-то место во најновиот извештај на „Дуинг бизнис“. Ова е пад за едно место од минатогодишниот извештај, кога Македонија беше на 10-то место во групата најдобри држави за водење бизнис во светот. Во новиот извештај Македонија е рангирана на 11-та позиција во светот од вкупно 190 …

ПОВЕЌЕ

Герберих: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

Германскиот амбасадор во Македонија, Томас Герберих, на новинарско прашање денеска во Битола ја коментираше и атмосферата во која се одржаа локалните избори и што тие и носат на Македонија. „Се радуваме што граѓаните го потврдија оној курс кој сега се води. Патот продолжува за спроведување на понатамошните реформи. Овие реформи …

ПОВЕЌЕ

Нови пратеници, нови министри, останува ли владејачкото мнозинство во ист состав?

Резултатите од вториот круг на локалните избори донесоа и нови пресметки за промените во Собранието, но и во составот на Владата. Ако по првиот изборен круг и поднесените оставки беше познато дека македонското Собрание ќе има 7 нови пратеници, по резултатите од вториот круг на изборите е јасно дека најмалку …

ПОВЕЌЕ

За ДУИ фер и кредибилни, БЕСА и Алијанса за Албанците не ги признаваат резултатите од изборите

Едните прогласија победа, оценувајќи ги изборите како фер и демократски, другите пак не ги признаваат изборите. И партиите од албанскиот блок со тотално спортивставени заклучоци по резултатите од вториот круг на локалните избори. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во партиското седиште во Тетово синоќа прогласи голема победа на партијата во …

ПОВЕЌЕ