ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА (СТРАНА 10)

МАКЕДОНИЈА

БПЦ: Наша света должност е да бидеме мајка-Црква на МПЦ и да помогнеме за нејзиниот канонски статус

Бугарската православна црква го смета за своја света должност ангажманот да понуди целосна соработка, посредство и застапување пред помесните православни цркви, преземајќи сѐ што е неопходно за утврдување на канонскиот статус на МПЦ, откако Македонската православна црква ја признава Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија за своја црква-Мајка. Ова е одлуката на …

ПОВЕЌЕ

Македонија дел од глобалната кампања против родово насилство

Во организација на Обединетите нации и Собранието на Република Македонија, синоќа беше означен почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“. Целта на кампањата е подигнување на свеста и  поттикнување конкретни чекори кои ќе помогнат да се стави крај на насилството врз жените и девојчињата ширум светот. Во …

ПОВЕЌЕ

Османи: Следните шест недели клучни за евроинтеграцијата на Македонија

Следните шест недели се клучни во одредувањето на текот на настаните во однос на европските интеграции на Македонија во следните шест месеци, кои потоа се суштински за подолгорочната перспектива на земјата, изјави денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тој истакна дека очекува оти Македонија ќе добие датум за почеток …

ПОВЕЌЕ

Законот за јазици во фокусот на пратеничките прашања

Собранието на Република Македонија денеска првпат по изборот на новата Влада одржува седница за пратенички прашања. На самиот почеток од седницата, Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и …

ПОВЕЌЕ

Заев: Градиме општество за целосна социјална инклузија на Ромите

Владата на Република Македонија е определена да гради инклузивно општество и ќе овозможи целосна социјална инклузија и на граѓаните Роми во Република Македонија, изјави премиерот Зоран Заев, кој денеска учествуваше на вториот работен состанок за социјална инклузија на Ромите во Република Македонија. Во своето обраќање тој истакна дека проблемите не …

ПОВЕЌЕ

Вељаноски: Не се почитуваат Уставот и Деловникот

Актуелниот пратеник и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски со отворено писмо до народните избраници, граѓаните, меѓународниот фактор. Тврди дека непрестано се кршат и не се почитуваат Уставот и Селовникот на Законодавниот дом, а ова како што вели, станало пракса по одржаната седница за избор на Талат Џафери на функцијата. …

ПОВЕЌЕ

Судскиот совет треба да донесе одлука за разрешување на петмина судии

Судскиот совет ја продолжува вчерашната седница зад затворени врати, на која треба да биде донесена одлука за разрешување на петмина судии. За нив имало претставки за несовесно постапување и носење судски одлуки. Од Советот не го соопштуваат нивниот идентитет, ниту пак во кои судови работат. На маратонската седница, Судскиот совет …

ПОВЕЌЕ

Премиерот и министрите ќе одговараат на пратенички прашања

Пратенички прашања на дневен ред во Собранието. Премиерот Зоран Заев и министрите првпат по формирање на новата Влада ќе одговараат на прашањата на пратениците. Седницата за поставување пратенички прашања Парламентот започнува да ја одржува по 100 дена од формирањето на Владата, но поради локалните избори таа беше одложена. Седницата, според …

ПОВЕЌЕ

„Катимерини“: Средбата со Нимиц знак за континуитетот на позитивната клима

Средбата меѓу претставници на Македонија и Грција со посредникот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц, која е закажана за 11 и 12 декември во Брисел е знак за континуитетот на позитивната клима, која се создаде во односите меѓу двете земји по промената на власта во Македонија, јавуваат …

ПОВЕЌЕ

Континуирано дишеме загаден воздух, мерки за справување со проблемот нема

Повеќе од 20 дена во континуитет загаден воздух, според статитстиките 4 лица дневно умираат како последица од ваквиот воздух, но во Буџетот за 2018 за Заштита на животна средина планирани се, 0.4% од вкупните расходи. Утрово исто како и минатата ноќ најголема загаденост на воздухот имаше во Битола, Скопје и …

ПОВЕЌЕ