МАКЕДОНИЈА

Метео: Од понеделник пониски температури

Сончевото и топло време во Македонија со мала облачност и со висока дневна температура продолжува  утре како и во текот на викендот. Максималната температура во текот на утрешниот ден ќе достигне до 28, а во сабота до 29 степени. Од понеделник следува период на облачно време со врнежи од дожд …

ПОВЕЌЕ

ДИК: Одбиени сите приговори за изборите

Сите поднесени приговори за локалните избори се одбиени од Државната изборна комисија. Седницата на ДИК завршила изутрината. До комисијата беа поднесени вкупно 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ, по еден од ТМРО, од Алијансата за Албанците и од Левица. Против оваа одлука се поднесува тужба до Управниот суд во …

ПОВЕЌЕ

Нормализиран сообраќајот на „Меџитлија“

Сообраќајот на граничниот премин Меџитлија на границата кон Грција од утрово е нормализиран. Сообраќајот беше во прекин поради штајк на грчките царински служби од вчера од 6:30 часот. Во овој период се пропушаа само пешаци.

ПОВЕЌЕ

Тутунарите очекуваат 220 денари за килограм тутун

Повисоки цени , поквалитетен тутун, но  намален род, ова е прогнозата на тутунарите пред стартот на откупот кој треба да почне  од 15 ноември или најдоцна  до 15 декември.  Според пријавените договори од деветте монополи од реколта 2017-та година, се очекува да се откупат од 24.000 до 25.000 тони суров …

ПОВЕЌЕ

Првичен извештај на ДИК: 41 општина доби нов градоначалник

41 општина и официјално доби нови градоначалници, Државната изборна комисија денеска на својата веб страна го објави Заклучок за известување за конечност на резултати од гласањето на 15 октомври 2017 година. Според заклучокот 41 општина доби нов градоначалник, во 33 ќе има втор круг на гласање, додека пак според првичниот …

ПОВЕЌЕ

Затворена границата со Грција, штрајкуваат грчките цариници

Поради штрајк на грчките царински служби денеска ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци. Како што соопштија од МВР, на Граничниот премин Богородица прекинот ќе биде 24-часовен, и почнува денеска во 6 часот, исто како …

ПОВЕЌЕ

Расте бројот на зависници од дрога во Македонија

Два проценти од средношколците на 16 години пробале опијат, покажала студијата направена на територијата на целата држава. Невладините велат, состојбата е алармантна, институциите немаат податоци или ако имаат некакви бројки- тие не соодветствуваат со состојбата на терен. Граѓанското здружение ХОПС само во Скопје има регистрирано стотина млади зависници. Социјалните работници …

ПОВЕЌЕ

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври. Во предвидениот рок што истече ноќеска во 2 часот се поднесени вкупно 46 приговори. Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ 43 и …

ПОВЕЌЕ

Самит 100: Компаниите од регионот ќе имаат успех на глобалниот пазар само со заеднички настап

Компаниите од западен Балкан имаат капацитет да излезат на глобалниот пазар. Ако настапуваат заедно, можат да бидат конкурентни. Соработката меѓу овие земји расте и тие се политички стабилни што е основен услов за економски раст од околу 5% кој ќе овозможи нзголемување на животниот стандард. Премиерите од Македонија, Албанија, Босна …

ПОВЕЌЕ

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите меѓу Атина и Скопје

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период, имајќи ги предвид резултатите …

ПОВЕЌЕ