ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / БАЛКАН (СТРАНА 5)

БАЛКАН

Судот во Франција бара дополнителни информации за Харадинај

Апелацискиот суд во францускиот град Колмар за 6 април го одложи донесувањето одлука за барањето на Србија за испорачување на Рамуш Харадинај поради сомневање дека извршил воени злосторства на Косово. Истражниот совет во согласност со барањето на Обвинителството наложил доставување дополнителни информации за Харадинај, а следното рочиште е закажано за …

ПОВЕЌЕ

Одложени се состаноците на Могерини во Сараево

Авионот на високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија Федерика Могерини, утрово не успеа да слета на Меѓународниот аеродром во Сараево, па поради тоа е одложен состанокот со членовите на претставништвото на Босна и Херцеговина. Нема информации кога ќе биде одржан состанокот со членовите на претставништвото на …

ПОВЕЌЕ

Вучиќ: Српската јавност ја доживува ЕУ како „машина за притисок“ во однос на Косово

Српската јавност ја доживува Европската унија како „машина за притисок“ врз Белград за да го признае Косово, изјави денеска српскиот премиер Александар Вучиќ на средба со претставници на работната група на Унијата за проширување, на Советот на ЕУ и Европската комисија. – Воопшто не е лесно да ги убедиш граѓаните …

ПОВЕЌЕ

Десетици летови се откажани или одложени поради густата магла во Истанбул

Десетици летови се откажани или одложени на аеродромот „Сабиха Гукчен“ во Истанбул поради густата магла во неколку делови од градот, јави ТАСС. Турскиот национален авио-превозник „Туркиш ерлјанс“ соопшти за сите откажани летови од и до аеродормот „Сабиха Гукчен“, што се наоѓа во азискиот дел на градот. Летовите нема да бидат …

ПОВЕЌЕ

Почнува кампањата за предвремените парламентарни избори во Бугарија

Во Бугарија денеска официјална почнува изборната кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 26 март. Кампањата официјално завршува на полноќ на 24 март, кога започнува предизборниот молк. Како што јави БТА, новина на овие избори е задолжителното машинско гласање, за што одлука донесе Врховниот административен суд на Бугарија. За спорведување …

ПОВЕЌЕ

ГОЛЕМ ПОЖАР: Три лица повредени, останатите студенти евакуирани од студентски дом во Загреб

Во голем пожар што вчера пламна во павилјоните на студентскиот дом „Цвијетно“ во Загреб се изгорени неколку соби, студентите се евакуирани, а најмалку три лица се повредени. На повредените им е укажана итна медицинска помош, а пожарот беше ставен под контрола. До пожарот, како што пренесоа хрватските медиуми, наводно дошло …

ПОВЕЌЕ

Вонредна седница на Претседателството на БиХ за барањето ревизија на пресудата против Србија

Во Сараево денеска ќе се одржи вонредна седница на Претседателството на БиХ, закажана од претседавачот Младен Иваниќ, а на која ќе се расправа за тоа дали ќе биде покрената ревизија на пресудата по тужбата против Србија, која ја најави бошњачкиот член на Претседателството, Бакир Изетбеговоиќ. Дневниот дер на седницата е …

ПОВЕЌЕ

Повредени српски војници во автобуска несреќа

Автобус, кој превезувал 40 припадници на српската војска на релација Ниш-Врање, утрово во близина на Владичин Хан излетал од патот, при што се повредени повеќе лица, соопшти Министерството за одбрана. Според првичните информации, повеќе војници се повредени, а еден од нив се здобил со тешки повреди на главата, јави Танјуг. …

ПОВЕЌЕ

Судски процес против поранешниот бугарски министер за одбрана Нанчев

Во Софискиот градски суд денеска почнува судскиот процес против поранешниот бугараски министер за одбрана Николај Ненчев, под обвинени за злоупотреба на службената положба. Како што јави БТА, обвинението се однесува на кривично дело извршено во врска со договорот за ремонт на воените авиони од типот „МиГ“ на бугарското Воено воздухопловство. …

ПОВЕЌЕ

Николиќ: Постојат проблеми со Загреб и Сараево поради страв од ултранационалисти

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави дека односите во регионот се одлични, но оцени дека постојат проблеми со Загреб и Сараево, бидејќи оние кои ги предводат Хрватска и БиХ се плашат од ултранационалисти. Тој во интервју за РТС истакна дека Србија има два проблема – „еден во Загреб, еден во Сараево, …

ПОВЕЌЕ