ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / БАЛКАН (СТРАНА 4)

БАЛКАН

Во сообраќајна несреќа во Бугарија загинаа десетмина мигранти

Во близина на градот Пазарџик, јужна Бугарија во сообраќајна несреќа загинаа десетмина мигранти од Авганистан и од Пакистан, како и возачот на минибусот, додека девет лица се повредени. Најверојатно минибусот бил упрвауван од 16-годишен Бугарин без возачка дозвола. Сообраќајната несреќа се сличи во близина на границата со Грција и со …

ПОВЕЌЕ

Грабар-Китаровиќ: Балканската мигрантска рута треба да остане затворена

Балканската мигрантска рута треба трајно да остане затворена, вели хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ. Таа ова го изјави вчера, во текот на вториот ден од учеството на безбедносната конференција „GLOBSEC 2017“, во Братислава, пренесе ХРТ. Доколку одредени земји примат одреден број мигранти или азиланти, тие можат директно и многу поевтино, без …

ПОВЕЌЕ

Во Турција отпуштени повеќе од 4.000 судии и обвинители

Во Турција досега отпуштени се повеќе од 4.000 судии и обвинители поради сомнение дека имале врски со минатогодинешниот обид за преврат, изјави турскиот министер за правда Беќир Боздаг. Тој соопшти дека правосудството е исчистено од приврзаници на свештеникот Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а кого владата го обвини дека …

ПОВЕЌЕ

АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГИ ИЗГЛАСА ТЕХНИЧКИТЕ МИНИСТРИ ВО КАБИНЕТОТ НА РАМА

Албанскиот парламент на вонредната седница одржана вечерва, во рамки на политичкиот договор Рама-Баша, ги изгласа измените во Владата на премиерот Еди Рама. На пленарната седница, на која и покрај договорот сепак не изостанаа репликите, најпрво беше изгласано разрешување на актуелните министри а потоа изгласани новите кои се од редовите на …

ПОВЕЌЕ

Албанските политички партии постигнаа компромис

Албанските политички партии постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Љуљзим Баша од главната опозициска Демократска партија изјавија дека постигнале спогодба. Американскиот заменик-помошник државен секретар Хотј Брајан Ји им даде во …

ПОВЕЌЕ

Грција се надева дека следната недела ќе има генерален договор со кредиторите

Основното сценарио на кое секој работи е да имаме генерален договор на 22 мај, со дефинирање на среднорочни мерки за долгот и ратификација на Договорот на техничко ниво, изјави денеска портпаролот на грчката Влада, Димитрис Цанакопулос. – Пораките што ги добиваме и од политички и од финансиски сектори докажуваат дека …

ПОВЕЌЕ

Вучиќ: Се врши вообичаена проверка на војската, ништо повеќе од тоа

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека проверката на оперативните способности на дел од единиците на српската војска, што започна вчера, е вообичаена и се спроведува согласно плановите. – Тоа е вообичаена проверка, се спроведува согласно плановите кои ги имаме. Тоа е сосема нормално и ништо повеќе од тоа, истакна Вучиќ …

ПОВЕЌЕ

Вучиќ: Србија наскоро ќе има десет авиони МИГ-29

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека Србија мора да ги зајакне своите Вооружени сили и превентивно да има подготвена армија. – Тоа не значи дека се подготвуваме за судири. Тоа значи дека сме подготвени да го спречиме секој што мисли дека Србија е лесна мета, истакна синоќа Вучиќ. Тој нагласи …

ПОВЕЌЕ

Коѕиас: Во земјите од Западен Балкан мора да функционира основен демократски процес

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по вчерашниот Совет за надворешни работи на ЕУ изјави дека кусо се разговарало за прашањето со мигрантите, но имало „длабока дискусија за кризата на Западен Балкан за која неговите колеги изразиле загриженост за случувањата, особено во Албанија и Македонија“. – Подвлековме дека прашањето …

ПОВЕЌЕ

Албанскиот претседател во посета на Прешево и Бујановац

Албанскиот претседател, Бујар Нишани денеска ќе ги посети општините Прешево и Бујановац во јужниот дел на Србија. Како што јави дописникот на МИА, во двете општини освен со локалните власти и претставниците на политичките партии на Албанците, ,Нишани ќе се сретне и со просветните работници, по повод 7 март – Денот …

ПОВЕЌЕ