ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / БАЛКАН (СТРАНА 3)

БАЛКАН

Грција стравува од нов бегалски бран

Ненадејното зголемување на бројот на мигранти кои пристигнуваат од Турција предизвика загриженост кај грчките власти, кои во наредните неколку дена ќе утврдат дали брзиот пораст е случаен или почеток на нов бегалски бран. Од петокот до вчера на грчките острови во Егејското Море пристигнале вкупно 643 мигранти, а вчера попладне …

ПОВЕЌЕ

Кадри Весели ќе биде реизбран за претседател на косовскиот парламент

Основачкото собрание на косовскиот парламент ќе продолжи во четврток, 24 август, кога коалицијата ПАН ќе предложи Кадри Весели да биде реизбран за претседател на законодавниот орган во Приштина, пишува весникот „Gazeta Express“. Заменик-претседателот на Демократската партија Енвер Хоџај потврди дека Весели е единствениот кандидат за претседател на парламентот. „Ќе го …

ПОВЕЌЕ

Беснеат пожари низ регионот и Европа

Се уште е активен пожарот меѓу Затон и Раслина во Хрватска. Но домовите во овие места не се во опасност. 160 пожарникари и војници се на терен. Добиваат поддршка и од 3 канадери и 2 ер-трактора. Огнената стихија уништи над 650 хектари борова шума, лозје и маслинки. Пожарот на планината …

ПОВЕЌЕ

Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство

Еден од можните кандидати за премиер на Косово Рамуш Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство од 61 пратеник за формирање влада. Тој истакна дека не станува збор за трговија со пратеници и оти се е засновано на „почитување на слободната волја“. – Ситуацијата не е онаква како што се презентира во …

ПОВЕЌЕ

Во Бугарија уапсени седуммина фалсификатори на платежни картички

Во заедничка акција на бугарската полиција и Европол, во Бугарија се уапсени седум лица, осомничени за припадност во криминална група. соопшти денеска главниот секретар на бугарското Министерство за внатрешни работи, Младен Маринов. Како што јави БТА, станува збор за криминална група составена од Бугари и Шпанци, осомничени за изработка на фалсификувани платежни картички. Во …

ПОВЕЌЕ

Победа на вечниот градоначалник на Загреб

Владејачката Хрватска демократска заедница и ново-стариот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ, се најголемите победници на локалните избори, е оцената на хрватските медиуми. „Вечерњи лист“ пишува дека вториот круг на гласање ја потврди надмоќноста на ХДЗ во жупаниите, а оваа партија освоила 12 од вкупно 20 жупании. Советниците на ХДЗ ги …

ПОВЕЌЕ

Српските партии најпроблематични на косовските избори

Претставниците на Европската Унија во Косово, Мисијата на ЕУ и ЕУЛЕКС, изразија загриженост во врска со пријавените случаи на заплашување и притисок во последните неколку дена на север и на други места во Косово. „Ја повторуваме потребата сите политички актери да се воздржат од практиките што се во спротивност со …

ПОВЕЌЕ

Романците најмногу им веруваат на лажните вести од сите источноевропејци

Од сите источноевропски народи, Романците најмногу веруваат во лажните вести, соопшти сајтот „Зиаре“ и дополнува дека, според социолошкото истражување во седум држави од Централна и Источна Европа, 37 отсто од Романците веруваат во лажните вести. По Романците следат Словаците, Полјаците и Чесите. Во целина, во седум истражувани држави – Романија, …

ПОВЕЌЕ

Анкара: Апсења во турските министерства поради поврзаност со Ѓулен

Обвинителството во Анкара издаде десетици наредби за апсење во турски министерства во рамките на истрагата за организацијата на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен – ФЕТО. Осомничените се корисници на мобилната апликација Бајлок, која била користена за комуникација меѓу организаторите за подготовка и реализација на ланскиот обид за државен удар во Турција, …

ПОВЕЌЕ

Што се од храна може да внесете во Грција?

И оваа сезона српските и македонски туристи кои патуваат во Грција на летување се во дилема што смеат да пренесат од намирници и пијалоци преку граници. Според официјални прописи, во Грција не е дозволен внес на месо, млеко и млечни производи од земјите кои не се членки на ЕУ, а …

ПОВЕЌЕ