ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / БАЛКАН (СТРАНА 10)

БАЛКАН

Во Грција запленети 43 килограми кокаин дојден од Италија

Грчката крајбрежна стража уапси четири лица во Аспропиргос, во северниот дел на Атика, за кои постои сомневање дека се дел од синџир за трговија со дрога. Операцијата била спроведена кога службеници на крајбрежната стража на Патрас пронашле околу 43 килограми кокаин, скриен во камион кој се симнал од ферибот од …

ПОВЕЌЕ

На Косово службено му е доделен повикувачкиот број +383

Косовската министерка за дијалог Едита Тахири денеска изјави дека Меѓународната телекомуникациска унија, врз основа на Бриселскиот договор, на Косово службено му е доделен повикувачки број +383. Министерката Тахири оцени дека станува збор за „историска придобивка во областа на телекомуникациите, со што се зајакнува меѓународниот субјективитет на Косово“. Шефот на српската …

ПОВЕЌЕ

Турско МНР: Прва цел е болните и повредените во Алепо да се хоспитализираат во Сирија и Турција

Прва цел на евакуацијата во источниот дел на Алепо е болните и повредените да се пренесат во болница во Сирија и Турција, изјави денеска портпаролот на турското Министерство за надворешни работи, Хусеин Муфтуоглу. Тој на прес-конференција истакна дека е потребно евакуираните итно да бидат сместени во кампови, додавајќи дека продолжува …

ПОВЕЌЕ

„Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“: Кредиторите ја кочат Грција

Европскиот стабилизациски механизам (ЕСМ) донесе одлука да ја замрзне постапката за преземање краткорочни мерки за олеснување на грчкиот долг, објави германскиот весник „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“ во текст под наслов „Кредиторите ја кочат Грција“. Весникот наведува дека ваквото решение на ЕСМ доаѓа во време кога грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дополнителни средства …

ПОВЕЌЕ

Мицотакис во Брисел ќе лобира за предвремени избори во Грција

На средбите на маргините на Самитот на Европската народна партија во Брисел, што почна вчера, лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис ќе инсистира на неговиот аргумент дека на Грција и требаат предвремени избори, пишува „Катимерини“. Според Мицотакис, кој денеска, меѓу другите, треба да се сретне и со претседателот …

ПОВЕЌЕ

Самит за миграцијата на здравствен кадар од земјите од Западен Балкан

Првата истражувачка студија, која детално ги разгледува факторите и причините кои стојат зад проблемот со миграцијата на докторите од Западен Балкан, ќе биде промовирана на меѓународниот самит на тема „Заеднички тенденции за миграција на здравствен кадар од земјите од Западен Балкан“, кој денеска во Скопје, го организира Меѓународната истражувачка организација …

ПОВЕЌЕ

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ПРОТЕСТИРААТ ВО ГРЦИЈА: Не им била исплатена 13-та пензија!

Протести се закажани денеска на пензионерите во Грција како одговор на владината мерка за еднократна социјална помош која тие ја нарекуваат „трошки“ и „прав во очи“, јави АНА-МПА. Лани премиерот Алексис Ципрас без да ги извести кредиторите, објави дека ќе биде дадена 13-та пензија за 1,6 милиони пензионери и ќе …

ПОВЕЌЕ

Китаровиќ: Сите држави мора да ги исполнат критерумите за ЕУ

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изјави денеска во Вараждин дека сите држави, кои сакаат да бидат членки на Европската унија мораат да ги исполнат критериумите и оти не гледа зошто тоа не би можела да биде и Србија. Китаровиќ ја коментираше блокадата на поглавјето 26 во преговорите со Србија, изјавувајќи …

ПОВЕЌЕ

Цветанов: Шансите за формирање нова влада на Бугарија се минимални

Шансите за формирање на нова влада на Бугарија во третиот обид се многу помали, отколку во првиот и вториот, изјави денеска претседателот на Пратеничката група на бугарската владејачка партија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Цветан Цветанов. Како што јави БТА, ваквата изјава на Цветанов следува откако вчера бугарскиот …

ПОВЕЌЕ

Намалено меѓународното кредитирање на грчките банки

Средствата за кредитирање што грчките банки ги добиваат од Механизмот за вонредна помош за ликвидност (ЕЛА) и од Европската централна банка, минатиот месец се намалени за 3,3 милијарди евра. Како што јави грчкиот електронски весник Њуз.ин, според податоците од грчките банки, нивното меѓународно кредитирање минатиот месец изнесувало 68,5 милијарди евра, …

ПОВЕЌЕ