БАЛКАН

Албанското собрание ја изгласа програмата на владата „Рама 2“

Собранието на Албанија дури денеска утрово по широката дебата со мнозинство гласови ја изгласа Програмата на Владата „Рама 2“. За Програмата на новата влада на премиерот Еди Рама гласаа 78 пратеници, додека 51 беа против. Премиерот Рама нагласи дека интеграцијата на земјата во ЕУ , борбата против корупцијата, реформите во судството …

ПОВЕЌЕ

БУГАРИЈА И ГРЦИЈА ЌЕ ПОТПИШАТ МЕМОРАНДУМ ЗА ТРАНСПОРТЕН КОРИДОР

Бугарија и Грција ќе потпишат Меморандум за разбирање во врска со развојот на железничката врска меѓу грчките градови Солун, Кавала, Александрополис и бугарските Бургас, Варна и Русе. Документот ќе биде потпишан на официјалната церемонија во Кавала, во присуство на бугарскиот премиер Бојко Борисов и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас. Идниот коридор ќе ги поврзе Црното и Егејското Море со …

ПОВЕЌЕ

Вучиќ и Тачи се договориле за последните чекори

ЕУ соопшти дека претседателите на Србија и на Косово, Алескандар Вучиќ и Хашим Тачи постигнале согласност за последните чекори во имплементацијата на договорот за судската власт во северниот дел на Косово, каде доминантно живеат Срби. Шефицата за надоврешна политика Федерика Могерини ја соопшти одлуката по средбата со Вучиќ и Тачи …

ПОВЕЌЕ

Грција стравува од нов бегалски бран

Ненадејното зголемување на бројот на мигранти кои пристигнуваат од Турција предизвика загриженост кај грчките власти, кои во наредните неколку дена ќе утврдат дали брзиот пораст е случаен или почеток на нов бегалски бран. Од петокот до вчера на грчките острови во Егејското Море пристигнале вкупно 643 мигранти, а вчера попладне …

ПОВЕЌЕ

Кадри Весели ќе биде реизбран за претседател на косовскиот парламент

Основачкото собрание на косовскиот парламент ќе продолжи во четврток, 24 август, кога коалицијата ПАН ќе предложи Кадри Весели да биде реизбран за претседател на законодавниот орган во Приштина, пишува весникот „Gazeta Express“. Заменик-претседателот на Демократската партија Енвер Хоџај потврди дека Весели е единствениот кандидат за претседател на парламентот. „Ќе го …

ПОВЕЌЕ

Беснеат пожари низ регионот и Европа

Се уште е активен пожарот меѓу Затон и Раслина во Хрватска. Но домовите во овие места не се во опасност. 160 пожарникари и војници се на терен. Добиваат поддршка и од 3 канадери и 2 ер-трактора. Огнената стихија уништи над 650 хектари борова шума, лозје и маслинки. Пожарот на планината …

ПОВЕЌЕ

Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство

Еден од можните кандидати за премиер на Косово Рамуш Харадинај тврди дека обезбедил мнозинство од 61 пратеник за формирање влада. Тој истакна дека не станува збор за трговија со пратеници и оти се е засновано на „почитување на слободната волја“. – Ситуацијата не е онаква како што се презентира во …

ПОВЕЌЕ

Во Бугарија уапсени седуммина фалсификатори на платежни картички

Во заедничка акција на бугарската полиција и Европол, во Бугарија се уапсени седум лица, осомничени за припадност во криминална група. соопшти денеска главниот секретар на бугарското Министерство за внатрешни работи, Младен Маринов. Како што јави БТА, станува збор за криминална група составена од Бугари и Шпанци, осомничени за изработка на фалсификувани платежни картички. Во …

ПОВЕЌЕ

Победа на вечниот градоначалник на Загреб

Владејачката Хрватска демократска заедница и ново-стариот градоначалник на Загреб, Милан Бандиќ, се најголемите победници на локалните избори, е оцената на хрватските медиуми. „Вечерњи лист“ пишува дека вториот круг на гласање ја потврди надмоќноста на ХДЗ во жупаниите, а оваа партија освоила 12 од вкупно 20 жупании. Советниците на ХДЗ ги …

ПОВЕЌЕ

Српските партии најпроблематични на косовските избори

Претставниците на Европската Унија во Косово, Мисијата на ЕУ и ЕУЛЕКС, изразија загриженост во врска со пријавените случаи на заплашување и притисок во последните неколку дена на север и на други места во Косово. „Ја повторуваме потребата сите политички актери да се воздржат од практиките што се во спротивност со …

ПОВЕЌЕ