БАЛКАН

Србија отвора уште две поглавија во преговорите со ЕУ

Србија денеска на Меѓувладина конференција со ЕУ во Брисел ќе отвори две нови поглавија, 8 и 30 за правата на стопанските дрштва, односно економските односи со странство. Со тоа бројот на поглавијата што Србија ги отвори со ЕУ во претпристапните преговори оваа година ќе изнесува шест, а бројот на досега …

ПОВЕЌЕ

Косово испрати спасувачки екипи во Албанија

Косово денеска испрати први спасувачки екипи во Албанија за справувањето со големите поплави, со кои се соочува земјата. По барање на Кризниот штаб на Албанија во поддршка на акците за спасување испратени се пет спасувачки екипи и тројца експерти за проценка на состојбата. Доколку има потреба косовските власти најавија дополнителна …

ПОВЕЌЕ

Едно лице загина во поплавите во Албанија

Силното невреме во Албанија кое трае повеќе од 48 часа создаде големи поплави, а регистрирана е и првата жртва. Според албанските медиуми, поплавени се илјадници хектари земја, поплавени се над 2оо куќи, а без електрична енергија се над 7о илјади семејства. Најтешка е состојбата во Валона, Саранда, Фуш Круја, Ѓирокастро, …

ПОВЕЌЕ

Грчката влада почна да транспортира мигранти од Лезбос до Атина

Грчките власти почнаа да транспортираат мигранти од кампот Мориа на островот Лезбос до атинското пристаниште Пиреа. Првично, околу 260 мигранти и бегалци од разни националности биле пренесени со фериброд од пристаништето Митилини на Лезбос до Пиреа. Министерот задолжен за мигранти Јаниз Музалас изјави за грчката агенциа АНА – МПА дека …

ПОВЕЌЕ

Во сообраќајна незгода повредени четири лица од придружбата на Еди Рама

Во близина на албанскиот град Корча денеска напладне се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествуваа и два автомобила од придружбата на албанскиот премиер Еди Рама, при што четири лица се повредени. Меѓу повредените се и двајца полициски офицери. Според соопштението на албанското МВР, сообраќајката се случила поради неконтролирано возење …

ПОВЕЌЕ

Дачиќ: Србија нема да го признае Косово за да се зачлени во ЕУ

Полноправното членство во Европската унија претставува апсолутен надворешно-политички приоритет на Белград, но Србија нема да ја признае независноста на Косово за да стане членка на Унијата, изјави во Буенос Аирес српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. – Ние сакаме договор, сакаме праведно и трајно решение, но нема никогаш да …

ПОВЕЌЕ

Рама бара поддршка од ЕУ за борба со криминалот

Албанскиот премиер,Еди Рама, во писмо упатено до 28-те земји членки на ЕУ го наведува постигнатиот напредок и преземените мерки во борбата против организираниот криминал. – Албанија не е повеќе европски главен град на канабисот,како што некои медуми скааат да ја прикажат. Индустријата за канабис е мртва. Ние се стремиме целосно …

ПОВЕЌЕ

Жртвите на поплавата во Грција станаа 20

Ново тело пронајдoa спасителите во Грција под калта, со што бројот на жртвите по поплавата во Атина станаа 20. Удавениот маж беше пронајден неколку километри, од каде што последен пат бил виден. Роднините велат дека тој бил ловец. Заминал на лов на фаталниот ден и не се вратил по обилните …

ПОВЕЌЕ

Пронајдени нови тела, расте бројот на загинати во поплавите во Грција

Пронајдени се три нови тела на жртви од катастрофалните поплави во Грција, со што бројот на загинати достигна до 19, соопштија грчките власти. Телата се во процес на идентификација. – Се уште не знаеме дали тие тела се на лица кои се водат како исчезнати, прво мора да ги идентификуваме, …

ПОВЕЌЕ

Средба на министрите за одбрана на Грција, Кипар и Израел во Атина

Министрите за одбрана на Грција, Кипар и Израел денеска ќе се сретнат во Атина, на разговори за меѓусебната соработка, јави весникот „То Вима“. Меѓу мерките на соработка се разгледува заедничката обука на офицери, размената на информации и одбрана од кибер напади, како и соработката меѓу воените компании од трите земји. …

ПОВЕЌЕ