ВЕСТИ

Нови инфраструктурни проекти во Општина Битола

Градоначалникот на Општина Битола м-р Наташа Петровска, во текот на вчерашниот ден оствари работна средба со Директорот на Агенцијата за државни патишта на Република Македонија, г-дин Зоран Китанов. На средбата договорено е да се вклучат во годишната програма на Агенцијата и да се реализираат, следните инфраструктурни проекти: –          Санација и реконструкција …

ПОВЕЌЕ

Општина Битола и „Геосфера“ ќе ги детектираат загадувачите на воздухот во Битола

Општина Битола денеска потпиша меморандум за  соработка со Регионалното географско друштво Геосфера во насока за решавање на проблем кој е од големо значење за Битола. Станува збор за соработка која врши отворање на видокот на мапата на загадувачи во Битола  а во соработка со ова здружение, инспекторатот за животна средина …

ПОВЕЌЕ

Општината ги подмири обврските кон спортските клубови

Според соопштението кое го испрати Општина Битола до медиумите,  градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, ја информира јавноста, дека во насока на поддршка на спортот во општината, во изминатите денови, Општина Битола исплати 3 670 000 денари или над 60 000 евра и тоа: 800 000 денари на Кошаркарски …

ПОВЕЌЕ

На синдикалците од „Фени“ им продале лажни дрва

СВР Битола  поднесе кривична пријава против шест физички лица од Прилеп, Крушево, Скопје, Битола и Велес, како и против две правни лица „Прлица“ ДООЕЛ Прилеп и „Дејо интернационал“ ДООЕЛ Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело перење пари предвидено и казниво по чл.273 од КЗ на РМ. …

ПОВЕЌЕ

Османи: Следните шест недели клучни за евроинтеграцијата на Македонија

Следните шест недели се клучни во одредувањето на текот на настаните во однос на европските интеграции на Македонија во следните шест месеци, кои потоа се суштински за подолгорочната перспектива на земјата, изјави денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тој истакна дека очекува оти Македонија ќе добие датум за почеток …

ПОВЕЌЕ

Законот за јазици во фокусот на пратеничките прашања

Собранието на Република Македонија денеска првпат по изборот на новата Влада одржува седница за пратенички прашања. На самиот почеток од седницата, Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски од собраниската говорница го запраша премиерот Зоран Заев ,,Зошто владата го постави европското знаменце на законот со јазиците?’’. Димовски потенцираше дека и …

ПОВЕЌЕ

Заев: Градиме општество за целосна социјална инклузија на Ромите

Владата на Република Македонија е определена да гради инклузивно општество и ќе овозможи целосна социјална инклузија и на граѓаните Роми во Република Македонија, изјави премиерот Зоран Заев, кој денеска учествуваше на вториот работен состанок за социјална инклузија на Ромите во Република Македонија. Во своето обраќање тој истакна дека проблемите не …

ПОВЕЌЕ

Вељаноски: Не се почитуваат Уставот и Деловникот

Актуелниот пратеник и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски со отворено писмо до народните избраници, граѓаните, меѓународниот фактор. Тврди дека непрестано се кршат и не се почитуваат Уставот и Селовникот на Законодавниот дом, а ова како што вели, станало пракса по одржаната седница за избор на Талат Џафери на функцијата. …

ПОВЕЌЕ

Саудиска Арабија ќе купи американско оружје за седум милијарди долари

Саудиска Арабија одлучи да купи оружје во вредност од седум милијарди долари, произведено од компании за воена индустрија на САД, соопштија добро информирани извори.   Можно е некои конгресмени да се спротивстават на зделката, бидејќи американското оружје е причина за смртта на цивили при саудискиот напад во Јемен. Избраните компании …

ПОВЕЌЕ

Уапсен косовскиот пратеник Курти, судири со полицијата

Косовската полиција денеска го уапси пратеникот на Самоопределување, Албин Курти, кој воедно е и духовен лидер на ова политилитичко движење. По апсењето, следуваше судир на полицијата со приврзаниците на Самоопределување, при што полицијата употреби и солзавец. Полицијата, освен Курти, ги уапси и Доника Кадај – Бујупи и Албулена Хаџиу, пратенички …

ПОВЕЌЕ