ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 95)

Марјан Николовски

Закажана конституитивната седница за деветтиот парламентарен состав

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ја закажа конституитивната седница за деветтиот парламентарен состав. Како што информираат од Собранието на Република Македонија, конститутивната седница е закажана за петок, 30 декември 2016 година во 13 часот. „Врз основа на член 63 од Уставот на Република Македонија кој предвидува дека новоизбраното Собрание се …

ПОВЕЌЕ

Учениците на настава уште утре, зимскиот распуст до 18 јануари

За учениците утре е последниот училишен ден во првото полугодие од 2016/2017 година. Окoлу 270.000 ученици, oд кoи 188.000 oснoвци и 80.000 среднoшкoлци, ќе бидат на зимски распуст и во клупите ќе се вратат на 18 јануари 2017. Во учебната година треба да има 180 работни денови, а со оглед …

ПОВЕЌЕ

Австралиската полиција уапси 15 лица поради внесување на повеќе од еден тон кокаин

Австралиската полиција соопшти дека уапсила 15 лица поради шверц на повеќе од еден тон кокакин од Чиле, чија вредност е проценета на над 250 милиони долари, јави ДПА. Апсењата се резултат на истрагата на риболовци, која траела повеќе од две и пол години. Тие користеле рибарски бродови за да го …

ПОВЕЌЕ

Шпанската полиција уапси две лица, осомничени дека се џихадисти

Шпанската полиција во Мадрид уапси две лица, осомничени дека се џихадисти и при претрес пронајде две шаржери за огнено оружје и муниција. Уапсените се Шпанци. Тие се приведени откако вчера изутрината биле извршени пет претреси во регион јужно од Мадрид, се вели во соопштението и се додава дека полицијата конфискувала …

ПОВЕЌЕ

Нов кабинет за англиски јазик во СОУ „Таки Даскало“

Средното општинско училиште „Таки Даскало“ од Битола, како резултат на одличната долгогодишна соработка со Американското катче и американската амбасада, доби нов кабинет за изучување на англискиот јазик. Во овој кабинет, учениците од ова средно училиште ќе ги имаат сите потребни предуслови за изучување и доусовршување на јазикот кој се зборува …

ПОВЕЌЕ

Ѓорческа ја завршува годината на 205 – то место

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на најновата ВТА-листа забележа минимален скок во сингл-конкуренција, додека во двојки не направи напредок. Спортистката на Македонија за 2016 година се наоѓа на 205. позиција на тениската листа, додека во двојки, таа останува на 129. позиција. Меѓу најдобрите 100 тенисерки во светот, промена направи само …

ПОВЕЌЕ

Потрошувачите најмногу се жалат на квалитетот на производите

Потрошувачите во Битола најмногу поплаки доставуваат во однос на проблеми со гарантните листови при купување на бела техника, продажба на неисправни производи, предолго сервисирање, како и проблеми со мобилните телефони, велат од организацијата на потрошувачи. Според статистиките, трендот на доставените поплаки е идентичен како и минатата година. Во чести случаи, …

ПОВЕЌЕ

Нема преживеани при падот на рускиот воен авион во Црното Море

Ниту еден од патниците на рускиот воен авион од типот Ту-154, што денеска се урна во источниот дел на Црното Море во близина на градот Сочи, не го преживеа падот, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, генерал-мајор Игор Конашенков. Тој прецизираше дека во авионот имало 93 патници и …

ПОВЕЌЕ

Херојот Хокинс донесе победа на Пелистер против Охрид

Во еден одличен натпревар, Пелистер на домашен терен во самиот финиш успеа да го „скрши“ Охрид. И двете екипи добро го започнаа натпреварот, водството се менуваше постојано, а по крајот на првата четвртина, гостите имаа водство од 2 разлика. Во вторите 10 минути, домаќините се консолидираа, погодија неколку удари за …

ПОВЕЌЕ

Кирил Лазаров и Лина Ѓорческа спортисти на годината

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров и нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа се најдобрите спортисти на Македонија за 2016 година, прогласени вечерва на свеченоста во Македонскиот народен театар во организација на Сојузот на спортови на Македонија и Агенцијата за млади и спорт. По трет пат во својата кариера, Кире …

ПОВЕЌЕ