ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 5)

Марјан Николовски

Странските медиуми за локалните избори во Македонија

Владејачката СДСМ прогласи победа на локалните избори, е насловот под кој Радио Слободна Европа известува за вчерашното изјаснување во Македонија, кои Ројтерс ги нарече тест за прозападната ориентација на земјата. Вака изгледа Македонија кога гласањето е слободно, мирно и без притисоци, ја цитира Слободна Европа изјавата на премиерот Зоран Заев …

ПОВЕЌЕ

Официјални резултати на ДИК од локалните избори за Битола

Според податоците на Државната изборна комисија кои се 100% обработени, во Битола победи кандидатот на СДСМ и Коалицијата, Наташа Петровска со 59,77% од гласовите, пред кандидатот на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата, Зоран Илиоски кој освои 33,79% од гласовите. Резултати и од освоените гласови за советници во Советот на Општина Битола.

ПОВЕЌЕ

Регионалните медиуми за локалните избори во Македонија

„Македонските владејачки социјалдемократи победија на локалните избори, што укажува на голема поддршка на новата македонска Влада, која се залага за забрзано придружување на Македонија во НАТО и Европската унија“, известува денеска Ал Џезира Балкан. „Груевски: Најголемата одговорност е на мене, но изборите беа нефер“, објави српската новинска агенција Бета, објавувајќи …

ПОВЕЌЕ

ДИК: СДСМ води во 50, ВМРО-ДПМНЕ во 9, а ДУИ во 12 општини

По вчерашниот прв изборен круг, според Државната изборна комисија, која обработила над 98 насто од избирачките места, градоначалниците на СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО- ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и група избирачи во другите општини. За главниот град кандидатот …

ПОВЕЌЕ

Петровска прогласи победа во прв круг

„Копнежот се оствари. Драги битолчани, победивте. Драги битолчани, победивме. Радувајте се сите. СДСМ и коалицијата добија поддршка за програмата. СДСМ и коалицијата добија поддршка за чесни луѓе. Ви благодарам во името на СДСМ и коалицијата. Конечно, живот во Битола за сите. Честитам на сите што учествуваа на денешните избори. Ви …

ПОВЕЌЕ

Првични резултати на ДИК: СДСМ води во 37 општини, ВМРО-ДПМНЕ во 15, ДУИ во четири

Според првичните резултати што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 37 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 15 општини, а на ДУИ во четири. По преборени 14,22 отсто од гласовите, во Битола води Наташа Петровска со 61,98 отсто во однос на Зоран Илиоски …

ПОВЕЌЕ

Во Новаци и во Могила ќе има втор круг

Според неофицијални информации, од досега преброените гласови во Новаци и Могила, најверојатно ќе има втор круг на избори за градоначалник. Досегашните градоначалници Лазар Котевски на Новаци и Стево Пивковски на Могила не г освоија потребниот број на гласови во првиот круг, а во вториот круг ќе се борат за градоначалничката …

ПОВЕЌЕ

58,22% гласачи го оствариле своето право

Податоци од ДИК Вкупен број на избирачи запишани во избирачкиот список* 1.814.644 Вкупен број на избирачки места (без ЗРЛ) 3.480 Број/Процент на избирачки места од кои пристигнале податоци (без ЗРЛ) 363 / 10,43% Вкупен број на избирачи запишани во избирачкиот список во ИМ од кои пристигнале податоци 63.941 Вкупен број …

ПОВЕЌЕ

СДСМ: Победа на Наташа Петровска во прв круг

Наташа Петровска ќе биде нов градоначалник на Општина Битола по првиот круг, изјави на прес конференција Менде Тасевски, шеф на изборниот штаб. „Според информациите на аналитичкиот центар на СДСМ по преброени половина од гласовите, Наташа Петровска победува во прв круг, а СДСМ ќе има и мнозинство во Советот. Петровска победува …

ПОВЕЌЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Бројни нерегуларности и кршење на изборниот закон

Изборниот ден помина со бројни нерегуларности и кршење на изборниот закон, оцени вечерва ВМРО-ДПМНЕ. Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Никола Србов на вечерашната прес-конференција во партиското седиште во Скопје рече дека се узурпираа државни ресурси, се вршеше притисок, се поткупуваа гласачи, граѓани организирано се превезуваа на гласачките места, во …

ПОВЕЌЕ