ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 5)

Марјан Николовски

Раул Гонзалес го објави списокот од 28 играчи за ЕП во Хрватска

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Раул Гонзалез објави список од 28 ракометари за претстојното Европско првенство кое во јануари ќе се одржи во Хрватска. ПОШИРОК СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ ЗА ЕП ХРВАТСКА 2018: Голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски, Јане Цветковски, Мартин Томовски Бекови: Кирил Лазаров, Филип Миркуловски, Филип …

ПОВЕЌЕ

Синдикатот на фудбалери стана полноправен член на ФИФПро

Македонските професионални фудбалери од денес ќе ги имаат сите полноправни права како и сите други фудбалери ширум светот. На конгресот на светската унија на синдикати на професионални фудбалери – ФИФПро во Каиро, нашиот синдикат на чело со Панче Ќумбев стана полноправвен член. Така, по неколку годишни обиди и постојана организација, …

ПОВЕЌЕ

Погба суспендиран три натпревари

Пол Погба ќе ги пропушти следните три натпревари на Манчестер јунајтед во Премиер – лигата поради суспензија, откако заработи директен црвен картон во победата над Арсенал (3-1). Францускиот репрезентативец го остава на цедило својот тим за градското дерби против Манчестер сити кое е закажано за следното коло. Играчот за врска …

ПОВЕЌЕ

Грција се подготвува за посетата на Ердоган

Членови на обезбедувањето на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган од денеска се во Атина, за да се координираат со претставници на грчката полиција и да ги одредат безбедносните мерки за претстојната посета на шефот на турската држава на Грција. Според грчките медиуми, втората група на безбедносни агенти од Турција, …

ПОВЕЌЕ

Могерини: ЕУ е заинтересирана за прием на земјите од Западен Балкан

Европскта унија е заинтересирана шесте земји од Западен Балкан да станат дел од европското семејство, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.  Таа нагласи дека очекува до истекот на мандатот на сегашната Европска комисија по две години, ЕУ да постигне напредок во односите со шесте западнобалкански …

ПОВЕЌЕ

Шпанскиот Врховен суд го повлече налогот за апсење на Пуџдемон

Шпанскиот Врховен суд информираше дека го повлекува налогот за апсење на разрешениот претеседател на регионалната Влада на Каталонија Карлес Пуџдемон, кој е во егзил во Белгија, заедно со уште неколкумина најблиски соработници. Пуџдемон, членовите на неговата Влада и дел од членовите на каталонскиот Парламент беа обвинети за бунт против Шпанија, …

ПОВЕЌЕ

Саaкашвили уапсен поради обид за уривање на власта во Киев

Украинската полиција денеска во Киев го уапси поранешниот грузиски претседател и актуелен украински опозициски лидер Михаил Саакашвили, под обвинение за „обид за соборување на власта“. Властите информираа дека пред апсењето Сакашвили се заканувал дека ќе се самоубие, откако полицијата се обидела да изврши претрес во неговиот стан. По упадот на полицијата во …

ПОВЕЌЕ

Поранешниот заменик-премиер на Каталонија останува во затвор

Судијата на шпанскиот Врховен суд Пабло Ларена денеска донесе одлука да останат во притвор разрешениот заменик-премиер на Каталонија, Ориол Жункерас и уште тројца обвинети каталонски сепаратистички лидери во врска со обидот за независност на автономната област. Во затвор, покрај Жункерас, ќе останат и поранешниот претседател на советот за внатрешни работи на Каталонија, …

ПОВЕЌЕ

Реакции по одлуката на ДИК за дополнителни четири плати

Дополнителна плата за четири месеци за работата на октомвриските избори кои штотуку завршија и дополнителни пет плати за изборите во декември минатата година, едногласно зад затворени врати си изгласале членовите на Државната изборна комисија, објави американскиот амбасадор Џес Бејли. Амбасадорот кој го отвори ова прашање, посочува дека треба да се …

ПОВЕЌЕ

УКЛО промовираше 11 нови доктори на науки

Универзитетот Св. Климент Охридски во рамки на одбележувањето на патрониот ден промовираше нови 11 доктори на науки. Според зборовите на ректорот Коруновски, со промоцијата се докажува квалитетот на битолскиот универзитет, и на студентите кои се одлучиле своето образование да го надоградуваат токму на универзитетот Св. Климент Охридски, а се продолжува …

ПОВЕЌЕ