ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 4)

Марјан Николовски

Дизелот и Еуросупер 95 поевтинуваат за половина денар

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), од вечер на полноќ се намалуваат за 0,50 денари по литар, одлучи денеска Регулатрната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 63,00 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 51,00 ден/лит, …

ПОВЕЌЕ

Тешка сообраќајка на патот Ресен-Стење, возачот во кома

Дваесет и осум годишниот В.К. од селото Царев Двор е тешко повреден и во коматозна состојба хоспитализиран во битолската болница по сообраќајна несреќа која се случила вчера попладне. Од полицијата информираат дека околу 17:40 часот на патот Ресен-Стење, поточно на влезот во с.Царев Двор кај црквата „Св.Никола“, се случила сообраќајна …

ПОВЕЌЕ

Син го спасил неподвижниот татко од опожарената куќа

Семејна драма се случувала вчера околу 12,30 часот во Прилеп на улицата Бистра Планина. Син успела да го спаси неподвижниот татко од опожарениот дом. Триесет и петгодишниот Ш.Б. низ прозорец го извлекол татка си од семејната куќа во која од засега непознати причини избувнал пожар. Според полицијата, целосно е опожарена …

ПОВЕЌЕ

Загина тракторист во Битола

Шеесет и девет годишниот Ј.П. од село Живојно го загуби животот во несреќен случај регистриран од полицијата во саботата околу 15:15 часот. Како што информираат од МВР, Ј.П. изведувал земјоделски работи со трактор на кој била приклучена сеалка. Во еден момент се симнал од истиот за да изврши дотур на …

ПОВЕЌЕ

Груевски: Првиот круг помина во недемократска атмосфера со нерегуларности

Првиот круг од локалните избори помина во недемократска атмосфера и беа креирани нефер услови во кои што се одвиваше изборната кампања. Во предизборието имаше физички пресметки, убиства, закани, притисоци. Од официјални државни органи имаше закани врз нашите кандидати за градоначаланици. Се креираше атмосфера на страв и заплашувања со кое се …

ПОВЕЌЕ

Заев: Победата е израз на слободната волја на граѓаните

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на прославата пред Владата за успехот во првиот круг на локалните избори на граѓаните „им ја честиташе слободата“. Тој рече дека имале предизвик да организираат слободни избори и резултат на тоа вечерва е изразот на слободната волјата на граѓаните. Оцени дека изборите биле …

ПОВЕЌЕ

Состав на новиот Совет на Општина Битола

Според првичните и неофицијални информации на Државната изборна комисија, согласно преброените и добиени гласови, составот на Советот на Општина Битола во наредните четири години е следен: СДСМ и Коалицијата: 1. Валентин Груевски (ЛДП) 2. Соња Карапец (СДСМ) 3. Методија Илиевски (СДСМ) 4. Зоран Стојчевски (СДСМ) 5. Зоран Ѓоргијев (НСДП) 6. Тања Крнчева (СДСМ) …

ПОВЕЌЕ

Реакции и импресии по првичните изборни резултати

По долга и за многумина непроспиена ноќ, државната изборна комисија ги објави првичните резултати од одржаните локални избори. Со објавувањето на резултатите, пристигнуваат и првичните реакции. Кандидатот за градоначалник на Битола од СДСМ и коалицијата, Наташа Петровска, која освои 59,77 отсто од гласовите и е победник во прв круг на …

ПОВЕЌЕ

ЈОРМ: Шест предмети со утврдено сомнение за кривични дела поврзани со изборниот процес

Во Основните јавни обвинителства во Македонија до завршување на изборниот ден се постапува во шест кривично-правни настани, од кои еден во Основното јавно обвинителство Битола, два во Основното јавно обвинителство Кочани и три во Основното јавно обвинителство Скопје. Обвинителството постапува во нив поради утврдено постоење на основано сомнение дека се …

ПОВЕЌЕ

Кривична пријава за поранешниот секретар на Црвен Крст – Битола

Секторот за внатрешни работи Битола  поднесе кривична пријава против Ф.С.(66) од Битола, поранешен ВД Секретар на Оштинска организација на Црвен крст-Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување“ по член 353 в.в член 45 од Кривичен Законик на РМ, информираше денеска Министерството …

ПОВЕЌЕ