ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 30)

Марјан Николовски

Грабар-Китаровиќ: Хрватска може да биде посредник меѓу Русија и НАТО

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ воочи денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, изјави дека Загреб би можел да биде посредник меѓу НАТО и Русија. – Верувам дека Хрватска може да биде посредник во соработката меѓу Русија, ЕУ и НАТО, организации на кои сме членки, кои ги поддржуваат нашите …

ПОВЕЌЕ

Во Барселона протест за поддршка на уапсените каталонски лидери

Во Барселона синоќа се одржа протест за поддршка на двајцата каталонски сепаратистички лидери, кои ја поддржуваат независноста на Шпанија. Учесниците, чиј број достигна до околу 200.000 луѓе, побараа ослободување на Жорди Санчес и Жорди Куишарт, водачите на „Националното собрание на Каталонија“ и „Омниум култура“. Тие се осомничени за поттикнување бунт. …

ПОВЕЌЕ

Најмалку шест полицајци загинаа при самоубиствен бомбашки напад во Пакистан

Талибански бомбаш-самоубиец извршил напад врз полициско возило во југозападниот дел на Пакистан, при што загинаа шест офицери, а повредени се најмалку 22 лица, соопштија официјални претставници. – Нападот се случи во градот Квета, главниот град на провинцијата Балочистан, која граничи со Авганистан и Иран. Меѓу повредените има и цивили, изјави …

ПОВЕЌЕ

Кливленд го победи Бостон, страшна повреда на Хејворд

Кливленд го совлада големиот конкурент Бостон со 102: 99 во првиот натпревар од новата сезона во НБА, но дуелот ќе се запамети по ужасната повреда на новото засилување на Селтикс, Гордон Хејворд. Крилото настрада само 5 минути по стартот кога скокна за висока топка, но по контакт со Леброн Џејмс …

ПОВЕЌЕ

НБА: Хјустон без пардон против шампионот

Новата сезона во НБА лигата почна со победата на Кливленд над Бостон во дербито на Истокот и триумфот на Хјустон во дуелот со бранителот на титулата, Голден стејт вориорс. Хјустон успеа да направи голем пресврт, да надомести негатива од 17 поени и да запише победа над Голден стејт 122:121. Кевин …

ПОВЕЌЕ

Во Битола започна вакцинацијата против сезонски грип

Од денеска во просториите на ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола започна вакцинацијата на населението против грип за сезоната 2017/2018. Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола велат дека во оваа фаза обезбедени се 3.800 вакцини. Вакцинацијата се врши секој работен ден (понеделник-петок) од 07:30 – 18:00 часот. Цената на поединачна …

ПОВЕЌЕ

Самит 100: Компаниите од регионот ќе имаат успех на глобалниот пазар само со заеднички настап

Компаниите од западен Балкан имаат капацитет да излезат на глобалниот пазар. Ако настапуваат заедно, можат да бидат конкурентни. Соработката меѓу овие земји расте и тие се политички стабилни што е основен услов за економски раст од околу 5% кој ќе овозможи нзголемување на животниот стандард. Премиерите од Македонија, Албанија, Босна …

ПОВЕЌЕ

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите меѓу Атина и Скопје

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период, имајќи ги предвид резултатите …

ПОВЕЌЕ

ДИК: Рокот за приговори за резултатите истекува во 2 часот по полноќ

Приговорите за постапката за гласање можат да се поднесуваат најдоцна до денеска до 19 часот. Рокот, пак, за поднесување на приговори за постапката за сумирање и утврдување на резултатите истекува ноќва во 2 часот по полноќ, со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок …

ПОВЕЌЕ

Илија Темелковски е нов тренер на Еурофарм Работник

Битолскиот суперлигаш Еурофарм Работник го именува својот нов тренер на следните две сезони. Клубот потпиша договор со Илија Темелковски, кој веднаш ќе го преземе кормилото на клубот и ќе го наследи Андон Бошковски . „Со голема чест и задоволство ја информираме спортската јавност дека за нов тренер на РК Еурофарм …

ПОВЕЌЕ